MAGNEZYUM BESLENME TAKVİYESİ
Magnezyum bir mineraldir. Vücudumuzun yaklaşık yarısı kemiklerde olan magnezyum içerir. Magnezyum, ilaç yapmak için kullanılır.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Aspartat de magnezyum, atom numarası 12, Karbonat de magnezyum, Şelatlı Magnezyum, Chlorure de magnezyum, sitrat de Magnezyum, Dimagnesium Malat, Epsom Tuzlar, Glukonat de Magnezyum, gliserofosfat de Magnezyum, Glisinat de Magnezyum, Hydroxyde de Magnezyum, Laktat de Magnezyum, Lait de magnezyum, Magnesia, Magnesia Karbonika, Magnesia Muriatika, Magnesia Sülfat, Magnesia Sulfurica, magnezyumlu, Magnezyum, Magnezyum Askorbat, Magnezyum Aspartat, Magnezyum Karbonat, Magnezyum şelat, Magnezyum Klorür, Magnezyum sitrat, magnezyum Disuccinate Hidrat, Magnezyum glukonat, Magnezyum gliserofosfat, Magnezyum Glisinat, magnezyum hidroksit, magnezyum laktat, Magnezyum Malate, Magnezyum Murakab, Magnezyum Orotate, Magnezyum Oksit, Magnezyum Fosfat, Magnezyum Fosforikum, Magnezyum Sülfat, Magnezyum Taurate, Magnezyum Taurinate, Magnezyum Trisilicate, Malate de magnezyum, Magnesia, Mg Süt, Numero Atomique 12, Orotate de Magnezyum, oxyde de Magnezyum, Fosfat de Magnezyum, Sels d’Epsom, Sülfat de magnezyum, Trisilicate de magnezyum.

Sponsorlu Bağlantılar

MAGNEZYUMUN ETKİLERİ
Öncelikli olarak magnezyum eksikliği ve önlenmesinde etkilidir. Bağırsak cerrahisi veya tanı işlemleri için bağırsağın hazırlanması yada bağırsak için laksatif olarak kullanılır. Ayrıca Dispepsi(mide ekşimesi) konusunda da son derecebaşarı sağlamaktadır. Olası diğer etkileri arasında;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Pre-eklampsi veya eklampsi, hamilelik sırasında ortaya çıkan durumlar, denir.
 • Düzensiz kalp atışı
 • Kümelenen baş ağrısı
 • Migren
 • Intravenöz verildiğinde astım saldırıları
 • Premenstrüel sendrom (PMS)
 • Zayıflayan kemikler (osteoporoz)
 • Kilolu kadınlar yada orta yaşlı kadınlarda magnezyumlu yiyeceklerden alındığında tip 2 diyabetin önlenmesi. Bunun için daha fazla kanıt gereklidir.
 • Gebeliğe bağlı bacak krampları
 • Düzensiz kalp atışı (aritmi)
 • Kalp kapakçığı hastalıkları (mitral kapak prolapsusu)
 • Yüksek kolesterol
 • Arter hastalığı nedeniyle göğüs ağrısı
 • Böbrek taşları
 • Yüksek sese maruz kalan kişilerde işitme kaybı
 • Malik asit ile kullanıldığında Fibromiyalji ağrısı
 • Metabolik sendrom (diyabet ve kalp hastalığı riskini artıran bir durum)
 • Kanser nedeniyle sinir ağrıları
 • Kronik yorgunluk sendromu (CFS)
 • Histerektomi sonrası ağrı
 • İnme riskini azaltma
 • Bir akciğer hastalığı olan Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)’na iyi gelir.

Yeterli kanıt olmasa da dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu, saman nezlesi, anksiyete, huzursuz bacak sendromu, yüksek kan basıncı (hipertansiyon), Lyme hastalığı, multipl skleroz (MS) ve erken doğum gibi sağlık koşullarında da kullanılabilmektedir.

MAGNEZYUM NASIL ÇALIŞIR?
Magnezyum, kemiklerin düzgün bir şekilde büyümesi ve bakımı için gereklidir. Magnezyum ayrıca sinirler, kaslar ve vücudun diğer bölgelerinin işlevlerinin doğru bir şekilde yapması için gereklidir. Magnezyum midede mide asidinin nötralize olmasına yardımcı olur ve bağırsaklardan dışkının hareketine olanak sağlar.

GÜVENLİ Mİ?
Magnezyum ağız yolu ile, enjektabl olarak doğru kullanıldığında yada reçeteli ürün olarak kullanıldığında çoğu insan güvenlidir. Bazı kişilerde magnezyum, mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma, ishal ve diğer yan etkilere neden olabilir.
Günde ortalama 350 mg’dan daha az dozlar çoğu yetişkin için güvenlidir. Çok büyük miktarlarda alındığında, magnezyum güven vermeyebilir. Büyük dozlar da dahil olmak üzere ciddi yan etkiler düzensiz kalp atışı, düşük kan basıncı, bilinç bulanıklığı, solunum, koma ve ölüme yol açabilir.
Önerilen miktarlarda ağız yoluyla alındığında magnezyum, hamile veya emziren kadınlar için güvenlidir. Bu miktarlar, kadının yaşına bağlıdır. Hangi miktarın doğru olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın.

 • “Kalp bloğu” denilen bir kalp sorunu varsa
 • Böbrek yetmezliği gibi böbrek problemleri varsa magnezyum alımı güvenli olmayabilir.

İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
Antibiyotikler (Aminoglikozid antibiyotikler)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Bazı antibiyotikler kasları etkileyebilir. Bu antibiyotiklere aminoglikozidler denir. Magnezyum da kasları etkiler. Birlikte alınması kas çekim sorunlarına neden olabilir.
Bazı aminoglikozid antibiyotikler amikasin (Amikin), gentamisin (Garamycin), kanamisin (Kantrex), streptomisin, tobramisin (Nebcin) ve diğerleri sayılabilir.
Antibiyotikler (kinolon antibiyotikleri)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Magnezyum, antibiyotik emilimini düşürebilir. Bazı antibiyotikler ile birlikte magnezyum alınması, bazı antibiyotiklerin etkinliğini düşürebilir. Bu etkileşimin önlemek için antibiyotikler en az 2 saat önce, magnezyum takviyeleri 4 ile 6 saat sonra alınmalıdır.
Magnezyum ile etkileşim olabilir bu antibiyotik siprofloksasin (Cipro), enoxacin (Penetrex), norfloksasin (Chibroxin, Noroxin) sparfloksasin (Zagam), Trovafloxacin (Trovan) ve grepafloxacin (Raxar) içerir.
Antibiyotikler (Tetrasiklin antibiyotikler)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Magnezyum mide tetrasiklinler ile birleşebilir. Bu da vücudun tetrasiklin emilim miktarını azaltabilir. Tetrasiklinler ile birlikte magnezyum alınması tetrasiklinler etkinliğini düşürebilir. Bu etkileşimin önlemek için 2 saat önce kalsiyum alın yada 4 saat sonra tetrasiklinler alınız.
Bazı tetrasiklinler demeclocycline (Declomycin), minosiklin (minocin) ve tetrasiklin (Achromycin) içerir.
Bifosfonatlar
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Magnezyum bisfosfat emilimini azaltabilir. Bisphosphates ile birlikte magnezyum alınması bisfosfat etkinliğini azaltabilir. Bu etkileşimin önlemek için magnezyum en az iki saat önce veya sonra gün içinde bifosfonat alın.
Bazı bifosfonatlar alendronat (Fosamax), nat (Didronel) risedronat (Actonel), tiludronate (Skelid) ve diğerleridir.

Yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar (kalsiyum kanal blokerleri)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Magnezyum kan basıncını düşürebilir. Yüksek tansiyon için ilaçlarıyla magnezyum alınması kan basıncının çok düşük olmasına neden olabilir.
Yüksek kan basıncı için bazı ilaçlar nifedipin (Adalat, Procardia), verapamil (Calan, Isoptin, Verelan), diltiazem (Cardizem) İsradipin (DynaCirc), felodipinin (Plendil), amlodipin (Norvasc), ve diğerleri sayılabilir.
Kas gevşeticiler
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Magnezyum kasları gevşetmeye yardımcı olur. Kas gevşeticiler ile birlikte magnezyum alımı kas gevşeticilerin yan etkileri artırabilir.
Bazı kas gevşeticiler generic (Soma), pipecuronium (Arduan), Orphenadrine (Banflex, Disipal), cyclobenzaprine, gallamine (Flaxedil), atrakuryum (Tracrium), pankuronyum (Pavulon), süksinilkolin (Anectine), ve diğerleri sayılabilir.
İdrar söktürücüler (Potasyum tutucu diüretikler)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Bazı idrar sökücüler vücutta magnezyum düzeylerini artırabilir. Magnezyum ile birlikte bazı idrar sökücülerin alınması vücutta çok fazla magnezyuma neden olabilir.
Vücutta magnezyum artıran ilaçlar amilorid (Midamor), spironolakton (Aldactone) ve triamteren (Dyrenium)
MAGNEZYUM İLE İLGİLİ DOZAJ
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan

Migren sıklığını ve şiddetini azaltmak için: Magnezyum sitrat, 3 ay için 3 bölünmüş dozlarda 1830 mg. yada trimagnesium dicitrate 3 aya kadar günde 600 mg (24 mg).
Çocuklarda migren baş ağrısı sıklığını ve şiddetini azaltmak için: 16 hafta boyunca 3 bölünmüş dozlarda magnezyum oksit kg başına 9 mg
Tip 2 diyabeti olan hastaların düşük magnezyum düzeyleri tedavisi için: Günde 50 ml magnezyum klorür çözeltisi (1000 ml çözelti içine 50 gram magnezyum klorür), 16 hafta boyunca
Kemik erimesi (osteoporoz): 150-750 mg / gün tek ajan olarak kullanılır veya kalsiyum veya diğer takviyeleri ile kombine olarak kullanılırak olabilir.

Premenstrüel sendrom (PMS): 200-360 mg / gün
GÜNLÜK ÖNERİLEN MAGNEZYUM MİKTARLARI

YAŞ MİKTAR
1-3 yaş 80 mg
4-8 yaş 130 mg
9-13 yaş 240 mg
14-18 yaş 410 mg (erkek) ve 360 mg (kız)
19-30 yaş 400 mg (erkek) ve 310 mg (kadın)
31 yaş ve üstü 420 mg (erkek) ve 320 mg (kadın)
Hamile kadınlar 14-18 yaş 400 mg
Hamile kadınlar 19-30 yaş 350 mg
Hamile kadınlar 31-50 yaş 360 mg
Emziren 14-18 yaş 360 mg
Emziren 19-30 yaş 310 mg
Emziren 31-50 yaş 320 mg
0-6 aylık bebek 30 mg
7-12 aylık bebek 75 mg
1-3 yaş için üst sınır 65 mg
4-8 yaş için üst sınır 110 mg
8 yaş, gebe ve emziren için üst sınır 350 mg

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ROSEROOT-RHODİOLA
GUGGUL TABLET KAPSÜL
BANABA BESİN TAKVİYESİ
C VİTAMİNİ (ASKORBİK ASİT)
Çin Kurtpençesi
HİPERZİNE A NEDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.