MAGNEZYUMUN FAYDALARI NELERDİR?
Magnezyumun başta kalp kası olmak üzere bütün kasların çalışması için esansiyel bir mineraldir. Eksikliğinde kalp kaslarını çok ciddi problemleri ortaya çıkabiliyor. Bunun haricinde sinir iletimi için önemli bir mineraldir. Ayrıca enerji üretiminde yani vücuttaki biyokimyasal reaksiyonların birçok adımda kofaktör olarak rol alan bir mineraldir. Dolayısıyla da metabolizma da önemli.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir diğer önemli bir rolü var ki kalsiyumla birlikte kemik ve dişlerin yapımında rol alır. Yani kemik ve diş yapımı denildiği zaman ilk akla gelen kalsiyumdur. Ama ikinci önemli olanda magnezyumdur. Kemik ve diş sağlığı için mutlaka ve mutlaka alınması gereken bir mineraldir. Bu görevlerinden dolayı özellikle enerji metebolizmasındaki görevlerinden dolayı günlük beslenmemizde mutlaka yer vermemiz gereken bir mineraldir. Vermediğiniz takdirde biyokimyasal reaksiyonlarda çok ciddi aksamalar meydana gelebilir. Dolayısıyla da metebolizmada aksamalar meydana gelir.buda sizin günlük yaşamınızda ciddi problemlerle karşınıza çıkabilir.

MAGNEZYUM NERELERDE BULUNUR?
Magnezyumun en önemli kaynakları kabuklu yemişlerdir. Yani fındık, fıstık, ceviz bunların hepsi magnezyum için iyi bir depodur.  Dolayısıyla da günlük beslenmede mutlaka bulunması gerekir. Ama çok fazla miktarlarda da değil. Aynı zamanda çok enerjili besinlerdir. Bunun haricinde kurubaklagiller iyi bir kaynak, ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunuyor ve tam tahıllı ürünlerde tam buğday unu, çavdar unu gibi ya da bunlardan yapılan ekmeklerde iyi miktarlarda bulunan bir mineraldir. Fakat en iyi kaynağının kabuklu yemişler olduğunu unutmamak lazımdır. Bu nedenle bu besinleri belirli miktarlarda besinlerimize koymamız gerekmektedir. Yukarıda sayılan besinleri bir haftaya yayarak tüketmeye özen göstermemiz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KİMLER DAHA FAZLA MAGNEZYUM ALMALI?
Magnezyum özellikle bazı dönemlerde yoğun olarak alınması gerekir. Bunlardan bir tanesi de osteoporozdur. Eğer menopozdan sonra bir osteoporoz gelişmişse ya da gelişmemesi için günlük beslenmede magnezyum hem fazla miktarda tüketmek ya da tabletler halinde tüketmek yerinde olacaktır. Yani 45 yaş üstü kadınlarda magnezyum tabletleri alınması gerekebilir.

Enerji metabolizması ve kaslardaki önemli rollerinden ötürü de spor yapan bireyler için olmazsa olmaz olan bir mineraldir. Antrenman yada müsabaka öncesinde alınmasında çok yarar vardır.

Çok stresli bir iş hayatınız varsa ya da stresli bir çalışma ortamınız varsa magnezyum alınımı stresi engellemektedir. Uzmanlar bu yönü ile magnezyumu “anti-stres” minerali olarak da adlandırmaktadırlar. Anksiyete, sinirlilik, panik atak, gerginlik ve sinir zaafiyeti gibi durumlarda da yine takviye olarak alınması gereken bir mineraldir.

Magnezyum gebe olan bayanların erken doğum yapmasını önleyen bir mineraldir. Uterus kaslarının kasılmalarını engeller, emziklilik döneminde ise kaslardaki krampları engelleyerek kadınları rahatlatıcı etki göstermektedir. Bu nedenle gebelik ve emziklik döneminde ekstradan alınabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    seher

    Magnezyum tabletlerini mide ulserliler ve reflululer kullanabilir mi? Lutfen bilgi verirmisiniz.Tesekkurler.

    Size verilen tabletlerin kutusundan kullanım reçetesi çıkacaktır. Burada hangi hallerde tabletlerin kullanılıp kullanılmayacağı yazar buna göre davranırsanız daha faydalı sonuçlar alacağınızdan eminiz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Fosfor Fazlalığı
Boyun Fıtığı
Göz Kapağı Seğirmesi Neden Olur
Kızlık Zarı Çeşitleri
D Vitamini Zehirlenmesi
Kimler Kalp Büyümesi Riski Taşıyor?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.