MAMOGRAFİ

Mamografi işlemi, meme kanseri taraması için kullanılan bir meme röntgenidir. Meme kanserlerinin erken teşhisinde etkin rolü bulunmaktadır. Düzenli olarak ve zamanında çekilerek erken teşhis konmasını sağlayan mamografilerle meme kanserinden kaynaklanan ölümlerin oranında önemli bir azalma yaşanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir mamografi sırasında, göğüslerinizdeki meme dokusunun yayılması için, memeleriniz iki levha yüzeyi arasında sıkıştırılır. Daha sonra uygulanan röntgen X-ışınları ile siyah-beyaz görüntüler elde edilir. Bu görüntülerden elde edilen bulgularla herhangi bir kanser belirtisi olup olmadığı anlaşılır.

Mamografi, genel sağlık taraması için ya da vücutta bulunan meme kanseri gibi muhtemel hastalıkların teşhisi için kullanılabilmektedir. Bu tür bir röntgeni ne kadar sıklıkla çektirmeniz gerektiği yaşınıza ve meme kanseri riskinize bağlıdır.

İŞLEM NİÇİN UYGULANMAKTADIR?

Mamografi röntgeni, memede yer alan tümörü ve diğer anormallikleri tespit etmek üzere tasarlanmış bir görüntüleme yöntemidir. Mamografi ayrıca, tarama için ya da memede yer alan bir yumruyu değerlendirmek ve teşhisini koymak için de kullanılabilir:

Tarama mamografisi. Tarama mamografisi meme ile ilgili herhangi bir şikâyet, belirti ve gözlenebilir anormalliği olmayan kadınlarda memede herhangi bir anormal değişme olup olmadığını anlamak üzere yapılmaktadır. Bu taramada amaç, eğer meme kanseri varsa, klinik belirtileri fark edilmeden önce bunu tespit etmektir. Bir tarama mamografisi her memenin farklı açılardan çekilmiş ikişer mamografi görüntülerinden oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

Tanı mamografisi. Tanı mamografisi ise memede yer alan yumru, göğüs ağrısı, meme derisinde sıra dışı bir görünüm, memede kalınlaşma veya meme başında akıntı gibi şüpheli meme değişikliklerini araştırmak için kullanılır. Ayrıca tarama mamografisinde ortaya çıkan anormal bulguları değerlendirmek için de kullanılır. Bir tanı mamografisi görüntüleri büyütme ve sıkıştırma gibi ekstra mamografi görüntüleri içermektedir.

Tarama amaçlı mamografi çekimlerine ne zaman başlamalı?

Uzmanlar ve sağlık kuruluşları kadınların düzenli olarak mamografi çekimlerine ne zaman başlamaları gerektiği ve ne sıklılıkta bunu tekrarlamaları gerektiği üzerinde anlaşmış değillerdir. Risk faktörleriniz, tercihleriniz ve taramaların sizin için muhtemel faydaları ve riskleri konusunda doktorunuzla konuşunuz. Doktorunuz mamografi taramasının sizin için ne kadar sıklıkta yapılması gerektiğini söyleyecektir.

Mamografi çekimlerine ne zaman başlamak gerektiği ile ilgili bazı genel kurallar şunlardır: 

Meme kanseri riski taşıyan ortalama kadın yaşı. Çoğu kadın tarama amaçlı mamografi çekimlerine 40 yaşında başlamakta ve bunu her iki yılda bir yaptırmaktadır.

Meme kanseri riski yüksek olan kadınlar.  Meme kanseri olma riski yüksek olan kadınların 40 yaşından önce mamografi çekimlerine başlamaları yaralı olacaktır. Sizin durumunuza özgü bir çekim programı oluşturması için doktorunuzla konuşunuz. Ailesinde meme kanseri öyküsü olanlarda mamografi ile birlikte bir de manyetik rezonans görüntüleme (MR)  çekilmesi tavsiye edilebilir.

RİSKİ VAR MIDIR?
Mamografi işleminin içerdiği risk ve sınırlamalar şunlardır:

Mamografi işlemi düşük dozda radyasyona maruz kalmanıza neden olur. Her ne kadar da düşük dozda radyasyon riski taşısa da, meme kanserinden korunmak için düzenli olarak yapılan mamografilerin faydalarının yanında bu riskin önemi azdır.

Mamografi sonuçları her zaman kesin değildir. Prosedürün doğruluğu, kullanılan tekniğin hassasiyeti ve çekimi yapan radyoluğun tecrübesi ve becerisine de bağlıdır. Yaşınız ve meme yoğunluğunuz gibi diğer faktörler de “yanlış negatif” ya da “yanlış pozitif” mamografi sonuçlarının çıkmasına neden olabilir. Eğer memenizde bir anormallik olduğundan emin olduğunuz halde mamografi sonucunuz normal olarak yorumlandıysa, durumu doktorunuza bildiriniz. Eğer memede bir değişiklik olduğu doktorunuz tarafından da onaylanırsa, memedeki ilgili bölgenin daha yakından ve daha ayrıntılı incelenmesi için bir tanı mamografisi çekilecektir. Tanı mamografisinden elde edilecek bilgiler tarama mamografisinden elde edilen bilgilerden daha fazla olacaktır.

• Genç kadınlarda çekilen mamografiyi yorumlamak zor olabilir. Genç kadınların göğüslerindeki bezlerin ve dokuların yaşlı kadınlarınkinden yoğun olması nedeniyle, kanser belirtileri gizlenebilir ve çekilen mamografilerden kesin veriler elde edilemeyebilir. Yaş ilerledikçe, meme dokusu daha yağlı hale gelip daha az bez içerdiği için, memelerin durumunu yorumlamak ve mamografi değişikliklerini algılamak daha kolay olmaktadır.

 • Mamografi testinin sonucu ek testlerin yapılmasını gerektirebilir. Her yaştan kadınlar arasında mamografisi çekilen kadınların yaklaşık yüzde 10’u için ek olarak Ultrason gibi görüntüleme testleri istenebilir. Arıca laboratuar ortamında analizi yapılmak üzere memeden şüpheli doku(biyopsi) alımı da yapılabilir. Ancak, mamografi üzerinde algılanan her anormal bulgu kanser belirtisi değildir. Eğer mamografi sonucunuzun anormal olduğu söylendiyse, radyoluğun önceki mamografi sonuçlarınız ile mevcut mamografi sonucunu karşılaştırıldığında emin olunuz.

Tarama mamografileri tüm kanserleri tespit edemez. Fiziki muayene ile saptanan bazı kanserler mamografide görünmeyebilir. Bu kanser çok küçük olabilir veya koltukaltı gibi mamografinin zor görüntüleyebileceği bir alanda olabilir. Mamografi kadınlardaki 5 kanserin 1’ini kaçırabilir.

Mamografi tarafından bulunan tümörlerin hepsi tedavi edilemez. Teşhisi konan kanserlerinin bazı türleri saldırgan, hızla büyüyen ve vücudun diğer bölgelerine erken yayılabilen türler olabilmektedir.

İŞLEME NASIL HAZIRLANMALI?

Mamografi işlemine hazırlanmak için:

• Mamografiyi onaylı ve profesyonel bir çekim yerinde yaptırınız.

• Mamografi testini göğüslerinizin hassasiyetinin en az olduğu bir zamana denk getirin. Eğer menopoz dönemine girmemişseniz, bu zaman genellikle adet döneminizin bir hafta sonrası olmaktadır. Göğüslerinizin adet döneminden önceki ve sonraki hafta hassas olması muhtemeldir.

• Önceden çekilmiş mamografi görüntülerini de getiriniz. Çektireceğiniz yeni bir mamografi randevusuna giderken, daha önce çektirdiğiniz herhangi bir mamografi sonucu varsa radyologunuza gösteriniz. Radyolog iki testin sonuçlarını karşılaştıracaktır.

Mamografiden önce deodorant kullanmayınız. Koltuk altınıza veya meme üzerine deodorant, ter önleyici, pudra, losyon, krem veya parfüm kullanmaktan kaçınınız. Deodorantlar ve pudralarda yer alan metalik parçacıklar mamografide görünerek sonuçlarda karmaşaya neden olabilir.

• Eğer mamografi işlemini rahatsız edici bulursanız işlemden önce bir ağrı kesici alabilirsiniz. Mamografi testinden yaklaşık bir saat önce, aspirin, asetaminofen veya ibuprofen gibi bir reçetesiz ağrı kesici alınması oluşabilecek rahatsızlıkları önlemede etkili olacaktır.

İŞLEMDEN NELER BEKLENEBİLİR?

Test sırasında:

Test yapılacak yerde, takıları çıkarmanız ve belden yukarı olan giysilerinizi çıkarıp verilen tıbbi elbiseyi giymeniz istenecektir. Bu elbise değişme işini kolaylaştırmak için, randevu günü iki parçalı kıyafetler giyiniz.

Prosedür sırasında, mamografi için tasarlanmış özel röntgen cihazının önünde ayakta duracaksınız. Teknisyen bir platform üzerine memelerinizi yerleştirir ve boyunuza göre platformun yüksekliğini ayarlar. Teknisyen, memelerinizden engelsiz bir görünüm sağlamak için başınızı, kol ve gövdenizi nasıl konumlandıracağınız konusunda size yardımcı olacaktır.

Memeleriniz yavaş yavaş şeffaf bir plastik plaka ile platforma bastırılır. Bu basınç işlemi meme dokusunu yaymak için birkaç saniye boyunca uygulanır. Basınç zararlı değildir, ancak rahatsız edici hatta ağrılı olabilmektedir. Eğer çok fazla rahatsızlık verirse, teknisyene bildiriniz.

Meme dokusuna X-ışınlarının işleyebilmesi için sıkıştırılmış olmalıdır. Uygulanan basınç, göğüslerinizin hareket etmesini önleyerek görüntülerde oluşabilecek bulanıklığı engeller ve dolayısıyla maruz kalınacak radyasyon dozunu da en aza indirir. X-ray ışınlarına maruz kaldığınız kısa süre boyunca, ayakta kalmanız ve nefesinizi tutmanız istenir.

Testten sonra:

Her iki memeye de ait görüntüler elde edildikten sonra teknisyen görüntülerin kalitesini kontrol etmek için bir süre beklemenizi isteyecektir. Görüntüler teknik nedenlerden dolayı yetersiz çıkmışsa, testin tekrarlanması gerekecektir. Tüm işlem genellikle 30 dakikadan az sürmektedir. Daha sonra, giyinip normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Mamografi sonuçları genellikle en geç 30 gün içinde çıkmaktadır. Ancak duruma göre bu süre biraz daha kısalabilmektedir. En kesin süre için teknisyene sormanız gerekir.

SONUÇLAR

Mamografi işlemi röntgen filmi üzerinde meme dokusunun siyah-beyaz görüntülerini oluşturur. Eğer mamografiniz dijital ise, görüntüler elektronik ortamda ve video monitöründe de görüntülenebilir. Bir radyolog görüntüleri yorumlayarak doktorunuza bulguların yazılı olduğu bir rapor gönderir.
Radyolog mamografi sonucun incelerken kanser belirtisi veya kanser olmayan(iyi huylu) durumların olup olmadığına bakacaktır. Duruma göre daha fazla test, takip veya tedavi önerilerini de raporuna ekleyecektir.

Test sonucunda ortaya çıkan olası bulgular şunlardır:

• Kanallar ve diğer dokularda kalsiyum birikintileri (kireçlenmeler),
• Kitleler veya topaklar,
• Biçimi bozulmuş dokular,
• Sadece bir meme üzerinde ya da mamografinin belli bir alanında görünen yoğun alanlar,

• Son mamografinizden sonra ortaya çıkan yeni yoğun alanlar.

Kireçlenmeler hücre salgıları, hücre artıkları, inflamasyon ve travma gibi diğer durumların sonucu olabilir. Küçük, düzensiz mikro düzeydeki kireçlenmeler kanser ile ilişkili olabilir. Büyük ve daha kaba kireçlenmeler ise, yaşlanma veya fibroadenom gibi iyi huylu kanser olmayan bir tümörün neticesi olabilir.

Çoğu meme kireçlenmeleri iyi huyludur, ancak eğer kireçlenmeler endişe verici boyutta ise radyolog daha net görüntüler için ek testler önerebilir.

Bez ve yağların yoğun olması kireçlenmelerin net algılanmasını önlemektedir. Eğer radyolog mamografinizin ilgili bazı alanlarında dikkat çekici bulgular elde ettiyse, daha fazla test isteyecektir. Bu testlerin içinde ek sıkıştırma veya görüntü büyütme içeren mamografilerin yanı sıra, Ultrason görüntüleme tekniği ve laboratuar analizinde kullanılmak üzere biyopsi alınmasını(meme dokusu örneği alımı) isteyecektir. Bazı durumlarda mamografi veya Ultrason sonuçlarının negatif çıktığı fakat memelerdeki değişimlere neyin yol açtığının net olarak bilinemediği durumlarda manyetik rezonans görüntüleme (MR) testi de istenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kronik Pelvik Ağrı
Spiral
Kadınlara Hangi Vitaminler İyi Gelir
Meme Kanseri İçin Radyoterapi
Adetli Olmak Mide Bulantısı Yapar mı?
Meme Ucu Kaşıntısı Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.