Mantar Zehirlenmesi zehirli mantar bitkilerinin yenmesiyle ortaya çıkan, öldürücü riski büyük olabilen bir gıda zehirlenmesidir. Mantardan zehirlenmenin sebepleri değişkendir. Öncelikle, bazı kimselerde görülen özel duyarlılık, (midye ve yumurtaya olduğu gibi) mantarlara karşı da tahammülsüzlük (alerji) yapabilir. Sadece irkiltici özellikteki mantarların, hatta yenebilir olup da bozulmadan ötürü zehirli hale gelen mantarların sebeb olduğu bazı zehirlenme olayları, ölüme yol açma riski büyüktür. Fakat daha çok bu gibi zehirlenmeler, birkaç gün içinde iyileşme ile son bulur, ancak tedavisi zorludur ve süreklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Zehirli çayır mantarı (Amanita muscarina) ile zehirlenme çok mühimdir. Kuluçka dönemi kısadır. Mide-barsak bozuklukları, ardından sinir bozuklukları başgösterir bunlar irkilme, sarhoşluk, sayıklama, çırpınma, göz bebeğinin genişlemesi gibi belirtilerdir.

Tedavi için; Hastanın midesi yıkanır veya kusturulur. Müshil ve lavmanla barsakları boşaltılır, gerekli ilaçlar verilir. Gecikmiş vak’alar genellikle ölümle sonuçlanır.

Mantar zehirlenmelerinden korunmak için, rastgele her mantarı yememeli, mantarları çok iyi tanımalı, mantarlar ve zehirlenmeler konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    sayın hocam biz ailece aksam mandar yetik fakat kızım ve bende bulantı oldu kızımda sadece kusama oldu mantarı yiyeli 20 saaat oldu sizce biz zehirlenmiş olabilirlimiz zeherlendikse bu kac saatde tam belli olur ve birde hanımda ödeki cocugumda hic onormanlık yok sadece kızım ve bende bulantı var beni aydınlatırsanız sevirim dokkora gidmemize gerek varmı saygılarımla

    serdar

    zehirlenme belirtilerinde kusmak için suyla bir yemek kaşığı dolusu toz yeşil çay yutulur.bu çok etkili bir kusturma yöntemidir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bypass Nedir? Nasıl Yapılır?
Kansızlık ve demir eksikliği
Lavman
Bunları Düzenli Yapın Sağlıklı Yaşayın
Dalak
Baş Dönmesi ve Bulantı Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.