MARTİNİ DİYETİ NASIL YAPILIRmartini diyeti nasıl yapılır

İsmi her ne kadar da martini olmasına rağmen, bu istediğiniz kadar martini içebilme izni veren bir diyet değildir. Aslında ismini şuradan almaktadır: hangi yiyeceği tüketiyorsanız tüketin bunun bir porsiyon miktarı en fazla 3 ons martini bardağı kadar olmalıdır. Eğer bu miktarı aşıyorsa çok fazla tüketiyorsunuz demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu diyette porsiyonlar bellidir ve kaliteli besinler ile egzersize vurgu yapar. Kısıtlama ve serbestlik arasında eşit dengeyi sağlayan bir diyettir.

NE YEMELİSİNİZ

 1. Kaliteye odaklanmalısınız. Martini Diyetinin ilk kuralı “sadece en iyi yiyecekleri yemenizdir.” En iyinin anlamı, tüm besinlerle barışık olmak ama zararlı işlenmiş gıdalardan kaçınmaktır. Paketlenmiş ve önceden yapılmış birçok yiyecekten uzaklaşmanızı isteyen bu diyet meyve, kabuklu yiyecekler, tohumlar, sebze, kaliteli ve güvenli et gibi işlenmemiş besinlere yönelmenizi isteyecektir.
 2. Fast food yemeklerden kaçının. Tüketilen yiyeceklerde sadece en yüksek kaliteli malzemeler kullanılması ve bu malzemelerin hem taze hem de yerel kaynaklardan edinilmiş olmalıdır. Yemek yapmak bir keyif kaynağı olmalıdır. Yemekler yavaş yenmeli, muhabbet etmeli ve ne yenildiği bilinerek yenmelidir.
 3. Yağsız yiyeceklerden kaçının. Martini Diyetine göre, yağsız yiyecekler yiyecek değil bir süreçtir. Ve yararlarına yönelik kanıtlar da zayıf kalmaktadır. Sadece az yağ içerdiğini söyleyerek kişileri bazı ürünlere yönlendirir.
 4. Trans yağlardan ve yüksek fruktozlu mısır şurubundan da kaçının. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, birçok gazlı içecek, şekerleme, kurabiye ve tahıllarda bulunur. Trans yağlar ise margarin, pişirilmiş hazır yiyecekler ve kızartılmış hazır besinlerde bulunur.
 5. Yağın tadını çıkarın. Bazı balıklarda bulunan omega-3 yağı, avokado gibi meyvelerde bulunan doymamış yağlar ve tereyağı gibi yağlar rahatlıkla tüketilebilir.

NASIL YEMELİSİNİZ

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Genel olarak beslenmeler esnasındaki toplam yiyecek alımını azaltın. Martini Diyetinin ikinci kuralı “çok iyi besinlerden az yiyin”dir.
 2. Her çeşit besinden 3 onsluk (85 gr) bir porsiyon miktarı tüketin. 3 onsluk miktar bir martini bardağına denk gelmektedir. Bu diyeti ortaya çıkaran Jennifer Saunder’ a göre, martini bardağı doldurulurken tepeleme şeklinde olmaktan ziyade ağız kısmına yakın yere kadar dolu olması yeterlidir.martini diyeti ne işe yarar
 3. Yemeklerde servis edilen yemeğin üçte birini yiyin. Özellikle dışarıda yemek yediğinizde bazı lokantaların porsiyonları fazla olduğu için buna dikkat edilmelidir. Bu dizginlemeyi sağlamanız alacağınız fazla kalorileri de önlemenizi sağlar. Eğer bir lokantada parasını ödeyeceğiniz yemeğin sadece üçte birini yiyip bırakmak size biraz zor geliyorsa, ya masadaki diğerleri ile paylaşın ya da paket yapıp yanınıza alabilirsiniz. Ya da yemeği isterken küçük porsiyon isteyebilirsiniz.
 4. Tatlıları yerken de aşağıda listelenen porsiyon önerilerini dikkate alınız. Örneğin, büyük bir kase dondurma yemek yerine yarım kase yiyiniz. Ya da, kolay olmamakla birlikte hiç tatlı yemeyebilirsiniz. Çünkü tatlı tüketilmesi bir zorunluluktan ziyade bir alışkanlıktır.

NE ZAMAN YEMELİSİNİZ

 1. Sadece ana yemek saatlerinde yemek yiyin. Martini Diyetinin 3. Kuralı ise “ yiyeceklerin en iyisinden yalnızca yemek saatinde yiyin” dir. Bunun anlamı öğün aralarında atıştırmalıklar yaparak kalori almanın önüne geçmeniz gerektiğidir. İlk başlarda bunu yapmak zor gibi gelmektedir fakat atıştırmalık yediğiniz zamanları düşündüğünüzde, muhtemelen çoğu zaman sıkıntı, stres veya baskı anlarında bu atıştırmalıklar alınır. Ya da öğlesine alışkanlık olduğu için de bazen günün belli zamanlarında bir şeyler atıştırırız. Dolayısıyla ara öğünleri aradan çıkararak fazla kalori alımını sınırlamak gerekir.
 2. Düzenli olarak kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerine oturun. Sadece o zamanlarda yemek yiyin. Evde bir yemek saatinin olması ve evdekilerle beraber yemek yemeniz aynı zamanda muhabbet etme ve yemekten keyif almayı da arttıracaktır.
 3. Taşınabilir yiyecek ve içeceklerden kaçının. Örneğin, yanınızda soda şişeleri ya da kahve fincanı taşımayın. Ancak, bu tür içeceklerin yerine vücutta iştah azalmasına ve tok hissetmenize yardımcı olan sudan taşıyabilirsiniz.
 4. Evde veya dışarıda oturarak ve masada yemek yiyiniz. Arabanızda ya da hareket halindeyken yemekten kaçının. Yani yemek için tasarlanmış yerlerin dışında yemek yemekten kaçının. Buna evdeki çekyat da dâhildir. Bu şekilde kendinize sınır çizmeniz sağda solda atıştırmalık ve kontrolsüz yemek yemenizi önleyecektir.

MÜCADELE EDİN

Martini Diyeti yeme isteği ile mücadele için birçok ipuçları sunmaktadır.

 1. Her zaman nefes açıcı şekerler taşıyın yanınızda. Güçlü nane aromalı bu ürünler ağza alındıktan kısa süre sonra etkisini gösterir. Hiçbir şey yeme isteğini yok etmek için yeterli değildir fakat bu tür nefes açıcı naneli şekerleri yedikten sonra yeme isteğinizde azalma görülür.
 2. Dişlerinizi beyazlatmak. Yemek için en istekli olduğunuz saatlerde diş beyazlatıcı kullanmak veya diş fırçalamak da fiziksel olarak yeme isteğini düşürebilir.
 3. Güzel bir masa hazırlayın. Öğle yemeği için hazırladığınız masada en iyi tabaklarınız ve hatta çiçeklerle dolu bir vazo koymanız güzel olacaktır. Güzel bir masa ayarlamak, mahrumiyet duygularını savmaya yardımcı olur.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

 1. Egzersiz düzeninizi keyifli ve eğlenceli hale getirin. Martini Diyetinde egzersizlerin zarif olması gerekiyor. Eğer spor salonunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız başka egzersiz türlerine bakın. Herkes spor salonunda çalışacak diye bir kaide yok. Egzersizin en güzeli sizin egzersizi yaparken keyif aldığınız egzersizdir. Eğer yaptığınız spor sizi iyi hissettiriyorsa devam etme ihtimaliniz daha yüksek olur.
 2. Dans etmeyi veya bale deneyebilirsiniz. Dans ederek bir saatte yaklaşık 396 kadar kalori yakılabilir. Bunun yanında farklı kişilerle tanışma imkanınız da olacaktır.martini diyeti nedir
 3. Buz pateni dersleri alınabilir. Güçlü bacak kasları yapmak için faydalı bir spordur. Sıcak aylarda kapalı paten salonlarında ve soğuk aylarda ise açık paten yerlerinde yapılabilir.
 4. Yürüyüş yapın. Maliyeti olmayan ve istediğiniz zaman karar verip yapabileceğiniz en güzel egzersizlerin başında gelir. Dışarıda ve açık havada yapılması daha keyif almanızı sağlar ayrıca başka insanların da yürüyüş yaptıkları bir yer olursa hem onlarla tanışmak hem de yürüme motivasyonunu arttırması açısından güzeldir.
 5. Yüzmeye gidin. Vücuttaki kasların büyük bir bölümünü çalıştıran son derece etkili bir spordur. Denizde veya havuzda fark etmez yapıldığında vücutta kalori yakan faydalı bir egzersizdir.

İpuçları

 • Vücudun mevcut kilosunu koruması için kilo başına 15 kalori alması gerekir. Dolayısıyla mevcut kilonuzu 15 ile çarparak bir günde almanız gereken kalori miktarını hesaplayabilirsiniz. Kilo vermek içinse, haftada 3.500 kalori daha az tüketmelisiniz. Ya da günde 500 kalori daha az tüketebilir veya yorucu bir egzersiz ile 500 kalori yakabilirsiniz. Hepsi aynı yere çıkar.
 • Tüm yeme alışkanlıklarınızı aynı anda değiştirmeye çalışmayın. Bunun yerine, her hafta bir davranışı değiştirin. Kahvaltıyı, öğle yemeğini ve daha sonra da akşam yemeğini değiştirin. Eğer bir kerede tüm yemek düzenini değiştirirseniz erken tıkanma ve pes etme olasılığınız yüksek olur.
 • Martini diyetinde günde sadece bir kadeh kırmızı şaraba izin vardır. Bu yüzden alkolü azaltmaya çalışın. Çünkü diyet ve alkol aynı cümlede bir arada bulunamayacak kelimeler gibidir.

Uyarılar

Birçok diyetisyenin katılmadığı ve diyet kitaplarında yer alan bir teknik yeme isteğini ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Bu teknik, pek çok kişide etkili olmayabilir.

Çoğu diyetisyen diyet yapıyor olsanız bile meyve, sebze ve salata bakımından bir sınırlama yapmamanız gerektiğini savunur. Atıştırmalık olarak alınan bir elma gibi meyveler yemek, genellikle bir sonraki öğünde açlığı azaltmaktadır ve ayrıca kendinizi birçok şeyden mahrum ettiğiniz düşüncesinden kurtarmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kilo vermek için Motivasyon Şarttır
Doğru Diyetin Olmazsa Olmaz Kuralları
Dondurmanın Faydaları
Diyet Nasıl Yapılmalıdır
Diyeti Süreklilik İçerisinde Uygulamak Önemlidir
Çiğ Besin Detoks Diyeti İle Kilo Verme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.