Marulun faydaları nelerdir?

Marul, K vitamininden ve klorofilden çok zengindir. Özellikle rengi koyulaştıkça klorofil miktarı artmaktadır. Buda vücudumuzdan toksinlerin atılımını hızlandıran bir besin öğesidir. Aynı zamanda iceberg türevinde kolin denilen besin öğesi bulunmaktadır. Bunların dışında vitamin ve minerallerden çok zengindir. C vitamini, B grubu vitaminler, A vitamini ile birlikte bazı fitokimyasal maddeler bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

O yüzden marul tüketilirken çeşitli renkleri biraraya getirerek tüketmemizde fayda vardır. İçeriğindeki vitamin ve mineral kombinasyonundan ötürü bağışıklık sisteminde de olumlu etkileri vardır.

Kemik ve bağ dokusunun yapılanmasında önemli etkileri vardır. Yine içeriğindeki klorofil sayesinde kandaki oluşmuş serbest radikallerinde atılmasını hızlandırmaktadır. Yalnız marulu tüketirken iyi yıkamak gereklidir. Çünkü içerisinde bir takım bakteriler ve kum tanecikleri olabilir.

Bu sebepten ötürü suda bekletirken içerisinde sirke konulması yüzeyindeki bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olucaktır. Marulun en güzel tüketim şekli salata şeklinde tüketilmesidir. Yine ana yemeklerle beraber tabağa bir dekorasyon olarakta kullanılabilir. Aynı zamanda çorbaların içerisinde de bir renk katmak amacıyla marulu kullanabilirsiniz.

Pırasanın faydaları nelerdir?

Pırasa, soğan sarımsak ailesinden gelen bir sebze çeşididir. İçeriğinde C vitamini, posa, manganez, bazı fitokimyasallar ve stresi azaltan antioksidan vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Pırasa bağışıklık sistemi üzerinde bu içeriğindeki maddelerden ötürü çok etkilidir. Aynı zamanda yapılan bazı araştırmalarda kalp hastalıkları üzerinde çok olumlu etkileri olduğu görülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Yine vücudu ve kanı temizleyici etkisinden dolayı özellikle gut hastalarında ürük asit birikmektedir ve bu ürük asidin vücuttan atılmasını hızlandıran bir sebze olarak ciddi bir olumlu etki yaratmaktadır. Pırasanın içerisindeki maddelerden maksimum düzeyde yararlanabilmek için yine salataların içerisinde soğan yerine kullanabilirsiniz.

Zeytinyağlı sebze olarak tüketebilirsiniz. Haşlanmış suyunu döktüğünüz taktirde içeriğindeki vitaminlerin suda eriyen vitaminlerin kaybolucağı için ağırlıklı olarak suyunu çektirerek pişirilmesi önerilmektedir.

Yer elmasının faydaları nelerdir?

Parlak renkte çiçek açan ve yer altında patates gibi yetişen bir bitki türüdür. Yer altında yetiştiği için içerisindeki nişasta oranı diğer sebzelere göre daha fazladır. İçerisinde A ve C vitaminleri bulunmaktadır. İçerisindeki A vitamini ve karotenler sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Ancak bunların aktif hale geçebilmesi için çok az yağ ile tüketilmesi gerekir.

Aynı zamanda böbrek aktivitesini hızlandırır. Anne sütünü arttırdığına yönelik bir takım araştırmalar bulunmaktadır. Bu sebeple emzirme döneminde annelerin yer elmasını zeytinyağlı yemek olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Yer elması patates gibi bir sebze olduğu için kalorisi biraz daha fazladır. Dolayısıyla tüketirken miktarına önem vermek gerekmektedir. Lif açısından zengin olduğu için bağırsak hareketlerinide düzenlemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yağ Yakan Yiyecekler İle Kilo Verme
Kalsiyum İçeren Yiyecekler
Hangi Hastalığa Hangi Yiyecek
200 Kat Tatlı ve Daha Az Kalorili: Aspartam İçeren Besinler
Buğday İntoleransı
Marulun faydaları nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.