MEME BAKIMI NASIL YAPILIR?
Göğüs görünümünün yaş ile birlikte bozulması her kadın için endişe nedenidir. Ergenlikten itibaren hormonların etkisi ile büyümeye başlayan göğüsler kadın olgunlaşması tamamlanıncaya dek devam eder. Bu süreçte özellikle de ilk etapta ani büyümeye bağlı olarak göğüste çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Bu dönemde anneler kızlarına bunu önlemeye yönelik kremler yada daha doğal olarak doğal bitkisel yağlar kullanmalarını tavsiye edebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Yerçekimi sürekli olarak memeleri aşağıya doğru çeker ve bu da memeleri sarkmalara davetiye çıkarır. Ayrıca sık kilo alıp vermek de göğüslerin bir diğer düşmanıdır. Kilo alma ile büyüyen göğüsler, kilo verme ile yerini gevşeyen deriye bırakır. Gevşeyen deri ise sarkmalara yol açar.

Çoğu kadın göğüslerini sarkmaları önleyebilmek ve dik tutmaya yönelik çeşitli sütyen seçimlerine giderler. Alttan destekli yada sütyen içine konulan destekleyici tamponlar bunlardan sadece ikisidir. Memelerin süt bezleri ve yağ tabakasının olması ve kas yapının olmaması onları yerçekimine karşı daha da korumasız yapar. Uzun vadede esnekliğini kaybeden deri, göğüslerdeki derin şekil bozukluklarına neden olur. Peki, nasıl önlem alınır? Hangi zamandan itibaren başlanmalıdır? Doğal yollardan bunu nasıl başarabilirsiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs yada meme bakımına ergenlikten itibaren başlanılmalıdır ve istediğiniz zamana kadar devam edilmelidir.

DOĞRU SÜTYEN SEÇİN
Memelerinizi taşıyabilecek ve destekleyebilecek sütyenler kullanın. Memelerinizin ağırlığına karşı koymanın önemli bir yoludur bu. Sütyen seçiminde çok dar olan sütyenler seçilmemelidir. Bu, sırt bölgesinde sütyen iplerinin geçtiği noktalarda yağ birimine yol açar. Ayrıca kan dolaşımını da engeller.

GÖĞÜS BAKIM KREMLERİ VE MASAJ
Göğüs masajı göğüsler için birebirdir. Bilhassa bu masajın doğal yağlar ile yapılması benzersiz sonuçlar verir. Masaj, avuç içleri ile ve eller birbirleri ile tersi yönde hareket ettirerek yapılmalıdır.

Göğüs bakım kremleri, losyonlar ve nemlendiriciler de son derece faydalıdır. Maddi durumunuza göre sıkılaştırıcı öğeler içeren seçenekleri deneyebilirsiniz.

BANYO
Banyoda kullanılan suyun sıcaklığı göğüs bakımında önemli yer tutar. Sıcak su kullanılarak banyo yapılmamalıdır. Banyoda kullanılacak soğuk su ve bununla yapılacak basınçlı suyun göğüslerinize iyi geldiğini unutmayın. Dayanabileceğiniz ölçüde soğuk su ile masaj yapabilirsiniz. Banyo sonrası ise kremler ile masaj yapmayı unutmayın.

EGZERSİZ YAPIN
Göğüs sarkmalarını önlemek için düzenli egzersiz şart. Bunu evde bir havlu sıkarak da yapabilirsiniz yada bir spor merkezine giderek de yapabilirsiniz. Halı silmek, halı süpürmek, cam silmek gibi Günlük ev işleri de size yardımcı olabilir. Yüzme göğüslere iyi gelen bir spordur.

Ayrıca, kolların yukarı ve aşağı hareketlerini yan tarafa ve öne taraf olmak üzere tekrarlayabilirsiniz.  Bir diğer öneri ise ayakta yada oturur konumda iken ellerin avuç içleri birleştirilir ve bütün gücünüz ile sıkma ve gevşetme egzersizleri yapılır. Egzersizleri yaparken sütyen giymeyi ihmal etmemelisiniz.

İYİ BİR DURUŞ
Dik durmak göğüsler için ideal bir duruştur. Kambur yada öne eğik bir duruş memelerin daha fazla yerçekimine maruz kalmasına neden olur. Yatarken de duruş şekliniz önemlidir. Yana yatış, göğüs arasında kırışıklıklara neden olabilir. Sırt üstü genellikle en iyi pozisyon olarak kabul edilir.

Son olarak ise emziren anneler göğüs bakımına dikkat etmelidirler. Uzun süredir kullanılmayan göğüs uçları sık aralıklar ile emzirildiğinden tahriş olabilmekte, yara olabilmekte ve çatlaklar oluşabilmektedir. Bebeğinizi her emzirdiğinizde ılık steril bir su ve yumuşak bir bez ile temizleyiniz. Yanı sıra doktorunuzun önereceği bakım kremleri yada E vitamini kapsülleri yada içeren kremler yararlı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vajinadan- Rahimden Ses Gelmesi
Kadınlarda Kalp Kalp Krizinin Uyarıcı İşaretleri
Adet Dönemi Nasıl Geciktirilir
Mamografi Nedir? Nasıl Yapılır?
Adet Görme
Normal (Vajinal) Doğumdan Sonra Vajina Genişler mi?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.