MEME UCU AKINTISI

Kadının emzirme dönemi dışında da sütlü akıntı gelebilir.  Sütlü akıntının en önemli sebeplerinden bir tanesi hipofiz bezinde prolaktin salgılayan tümörlerin olmasıdır. Yani emzirme döneminde olmayan bir kadında meme başından sütlü akıntılar geliyorsa hipofiz bezinin mutlaka araştırılması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Burada herhangi bir tümörün varlığı da kesinleşmelidir. Böyle bir tümör dışında sütlü akıntı yine kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilir. Bunlar oral kontraseptikler, ülser ilaçları, kusmayı önleyici ilaçlar ve en önemlisi ise antidepresan ilaçları meme başında sütlü akıntıya sebep olur. Bunun dışında ise göğüste olan travmalar bazen halves hastalığında meme başında sütlü akıntıların ortaya çıkması görülebilir.

Sütlü akıntılar kadınları fazla korkutmamalıdır. Çünkü bu hiçbir zaman için bir kanser belirtisi değildir. Ancak araştırılması gerekir. Örnek olarak kadın ilaç kullanılıyorsa bunu bırakması gerekir. Veya ilaç kullanmıyor başka hiçbir sebep yok mutlaka hipofiz bezi araştırılarak burada bir tümör olmadığı kanıtlanmalıdır. Bunların dışında hiçbir sebep bulunamıyorsa prolaktin hormonu ölçülmelidir. Prolaktin hormonu normal olduğu zaman da sütlü akıntı olabilir. Sebepler araştırılarak sorun bulunmuyorsa, sütlü akıntı geliyorsa ilaç tedavisine başlanabilir ve bu süre 3 ve 6 ay arası sürebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

MEMEDE KANLI AKINTI

Kanlı akıntı dikkate alınılacak akıntılardan biridir. Çünkü bu meme içerisinde süt kanallarında bir hastalığın olduğu işaretidir. Kanlı akıntı memedeki fibrokistik değişikliklerden kaynaklanabilir, süt kanalındaki genişlemelerden kaynaklanabilir. Yine süt kanallarının içerisinde yerleşen papillon denilen iyi huylu tümörlerden kaynaklanabilir. Bazen bu papillonlar tek değil çok sayıda da olabilir. Bunlarda yine kanlı akıntı sebeplerinden biridir.

Kanlı akıntının en önemli nedenlerden biride meme kanseridir. Yani süt kanallarının içerisine yerleşmiş olan kanserlerdir. Bu durumda alttaki sebep araştırılıp çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Böyle durumlarda monografi, ultrasonografi yapılarak süt kanallarının içi de değerlendirilmelidir.

Bunlarla da sonuç alınmazsa galaktografi yani süt kanallarının filmi çekilir. Galaktografi süt kanallarının içerisinde iyi huylu bir tümörün olup olmadığını, bir kanser durumunun olup olmadığını gösterebilir. Kanlı akıntı her yaştaki kadınlarda görülebilir. Genç kadınlarda bir fibrokistik denilen değişiklikten olabilir, papillondan olabilir. Fakat ileri yaşlarda yani menopoz döneminde olan kadınlarda daha çok kanser akla getirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba ben 30 yasindayim iki meme ucumdanda sari akinti geliyo kendim ugrastigim zaman normalde degil kitleler var her iki mememdede agrili ilk cocugumdan beri var akinti suan 9 yasinda iki defa kontrolden gectim sut bezleri oldugu soylendi yinede endise ediyorum .iyi gunler

  Sağlık

  merhaba ben 18 yaşındayım ve benımde hülya hanımınkındekı gıbı göğüsümü sıktıgımda iki meme ucumdan sarı akıntı geliyor.. bu ne olabılır sıze? cok korkuyorum,acaba ne yapmalıyım?

  Sağlık

  merhaba hocam
  26 yaşındayım, 1,5 yıllık evliyim , ve benimde 2 meme ucundan süt olduğunu düşündüğüm beyaz sıvı geliyor, bunu çamaşırımda değil kendim sıktığımda sadece 1 damla şeklinde görüyorum, ve ülser ilaçları kullanıyorum, yukarıda da farmokolojik nedenlerede bu yazılmış, fakat yinede rahat değilim, ilaçlarım bittiğinde bu akıntıda geçer mi? yoksa bir dr.a gitmeli miyim? iyi çalışmalar cvp için şimdiden teşekkürler…

  Sağlık

  merhaba ben 24 yaşındayım bekarım iki meme ucumdan da sarı renkte akıntı geliyor .çamaşırıma bulşamasından dolayı farkediyorum.hergün mutlaka geliyor. ne yapmalıyım? bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum

  Sağlık

  merhaba ben 33 yaşındayım her iki mememden yeşil renkte sıvı gelmektedir adet dönemimde her mememde sızlama oluyor sızladığında hafif sıktığımda meme başından yeşil sıvı geliyor bunun için ne yapmalıyım ve nereeye gitmeliyim bir yıl öncesinde doktora gittim normal dediler şuanda sıvı geliyor çok korkuyorum nereye başvurmalıyım şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar.

  SAĞLIK

  49 yaşındayım mememde duktal ektazi var 4,5mm bu ne anlama gelir yardımcı olursanız sevinirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüs Ucu Çatlakları
Çocuklarda Cinsel Gelişim
Yalancı Emzik Ne Zaman Kullanılmalıdır
Gebeliğin 29. Haftası
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.