MEME BAŞI AKINTISI NEDENLERİ
Meme başı akıntısı meme ucundan gelen herhangi bir sıvıyı ifade eder. Hamile veya emzirenler dışındaki, meme başı akıntıları bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Yada kendinizde olağan sürecin dışında, vücudunuzun herhangi bir düzenizlik gördüğünüzde mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Bir meme başı akıntısı kendiliğinden, sıkıldığında, meme uyarıldığında, bir veya her iki memede meydana gelebilir. Ayrıca sütlü, sarı, yeşil veya kahverengi yada kanlı görünebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Meme akıntısı bir memenin normal bir fonksiyonunun parçası olabilir.  Çoğu zaman meme başı akıntısı, kanserli olmayan(iyi huylu) bir durumdan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte meme kanseri olma ihtimali bulunmaktadır. Özellikle şunları içeriyorsanız;

  • 40 yaşın üzerinde iseniz
  • Memenizde yumru varsa
  • Akıntılı kan içeriyorsa
  • Sadece tek bir memede mevcutsa

Sponsorlu Bağlantılar

MEME BAŞI AKINTISI NEDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR?
Meme başı akıntıları çok çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Meme başı akıntıları fizyolojik yani tamamen kadının doğası gereği meydana geliyor olabilir. Bu şekildeki akıntılar normal kabul edilir. Fakat hormonal nedenlere bağlı olan akıntılar incelenmesi gereken akıntılardır.

Hormonal akıntılar tamamen hormonlardaki bir takım değişkenliklere bağlı olarak oluşabilir. Diğer bir tür akıntı ise -ki bu en önemli gruptur- patolojik meme akıntıları dediğimiz bir hastalık nedeni ile oluşan meme akıntılarıdır.

Bunları biraz açacak olursak;

Fizyolojik akıntılar her kadında olan, göğsünün fazla miktarda sıkılırsa yada bir takım uyarılar yapılırsa çok az bir miktar akıntı gelebilir. Bu tamamen doğal ve normal bir olaydır. Korkulacak bir şey yoktur.

Hormonal akıntılara bağlı olan akıntılar ise gebelik döneminde olan akıntılardır. Zaten bu dönemde artık süt kanalları süt vermeye hazırlanır. Doğum öncesinde de bu akıntılar yavaş yavaş başlar. Doğumdan sonra da süt salgısı olarak devam eder. Gebelik olmadan meme başından bir takım hormonal nedenlere veya ilaçlara bağlı olmak üzere meme başından sütlü akıntılar gelebilir.

Menopoz döneminde de süt kanallarının genişlemesi sonucu akıntı meydana gelebilir.

DİĞER NEDENLER;

 • APSE: Daha çok süt veren annelerde ve bebeği emme işlevini yeni bırakmış kadınlarda görülür. Meme başının enfeksiyonlu iltihap durumudır. Meme başı çatlakları bu duruma yol açar.
 • MEME ENFEKSİYONU: Memede ağrı, hassasiyet, kızarıklık, ateş yada kitle iile kendini belli eden bir hastalıktır.
 • AŞIRI MEME STİMÜLASYONU(UYARILMASI): Meme başının aşırı uyarılması buna yol açabilir.
 • FİBROADENOMA: Memede meydana gelen iyi huylu tümörlerdir.
 • FİBROKİSTİK MEME: Kadın meme dokusunda kapanması gereken bazı süt kanalları kapanmayarak içi su dolu kesecikler olan kistleri oluşturur. Ayrıca eriyip kaybolması gereken bağ doku(fibröz doku) tamamen erimediğinde küçük sert biçimli alanlar oluşur. Buna fibrokistik meme adı verilir. Memede hassasiyet, ağrı ve acıma ile belirti verir.
 • DUKTAL KARSİNOM İN SİTU(DCIS): Memenin non-invaziv bir tümörüdür. İnvaziv(yayılım gösteren) meme kanser vakalarının %5’ini oluşturur.
 • GALAKTORE: Her iki memeden ve bütün kanallardan sütlü akıntı gelmesidir.
 • MEME YARALANMALARI VE TRAVMA: Memeye alınan bir darbe memede olağan dışı akıntılara yol açabilir.
 • MEMEDE PAGET HASTALIĞI: İlk dönemde meme ucunda katmanlaşma ve egzama benzeri oluşımlarla kendini belli eder. Tedavi edilmemei sonucu kabuklaşma ve deri bozulmalarına yol açmaktadır. Yanısıra akıntı olmadan ülserleşmeler görülür. Paget hastalığının kansere çevirme olasılığı bulunmaktadır.
 • PROLAKTİNOMA: Hipofiz adı verilen bezde prolaktin salgılayan tümörlere verilen addır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR? TIKLAYINIZ !!!!

MEME KANSERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

MEME KANSERİ TEDAVİSİ

MENOPOZDA MEME BAŞI AKINTISI

MEMEDE AĞRI

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Menoraji Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Meme Enfeksiyonları
Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik
Vajina Ağrısı
Şiddetli Adet Kanaması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.