MEME BAŞI AKINTISI
Kadınların hayatlarının değişik peryotlarında meme başı akıntıları meydana gelebilir. Bunların bir kısımları uzmanlar tarafından normal kabul edilip tedavi gerektirmezken, bazıları ise çok ciddi hastalıklara işaret ediyor olabilir. Meme başı akıntısı nedenleri çok farklı olabilir. Bu nedenle gerginlikten kurtulmak, rahat bir psikoloji ve sağlıklı bir hayat için meme başı akıntılarında bir doktor bilgilendirmesi alınız. Olası bir ciddi hastalıkta erken tanı, teşhis ve tedavi hayat kurtarıcıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

FİZYOLOJİK MEME AKINTILARI:
Bunlar normal kabul edilen meme başı akıntılarıdır. Herhangi bir hastalık göstergesi değildir. Mesela meme başını bir kadın çok fazla sıktığı takdirde, yine bir kadında uyarılma olduğu zaman çok az miktarda akıntı gelebilir.

Kadının memesindeki süt kanallarının içerisi epital tıkaçlarıyla doludur. Dolayısıyla bu tıkaçlar normalde var olan süt kanallarının sekresyonun(salgısının) meme başından dışarıya çıkmasına engel olur. Ancak memeyi çok fazla sıkmak, devamlı buraya uyarılar vermek örneğin bir kadın banyo yaptıktan sonra çok fazla meme başını sıktıktan sonra bu epital tıkaçlar buradan çıkar ve meme başından bir miktar akıntı gelir.

Diğer bir akıntı ise hastalık belirtisi olmadığı halde kadınların gebelik döneminde görülen bir akıntı sebebidir. Bu da tamamen hormonal değişikliklere bağlıdır ve herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Doğumdan önce hafif bir sütlü gibi akıntılar, doğumdan sonra ise tamamen sütlü akıntılar meydana gelir. Gebelik ve doğumdan sonra süt verme döneminde olan akıntılarda devam eder ve buna fizyolojik akıntı da denir.

Sponsorlu Bağlantılar

HASTALIK HABERCİSİ AKINTILAR:
Fizyolojik akıntılarda bir hastalık söz konusu değildir. Gebelikte, belirli ilaca bağlı olan ya da hormonal nedenlere bağlı olanlar da normal kabul edilir. İlaçlardan hormon ilaçları, antidepresan ilaçlar, ülser ilaçları ve kusma önleyici ilaçlar gibi çeşitli ilaçlar meme başı akıntısına neden olabilir.

  • KANSER: Meme başı akıntılarında dikkat edilecek en önemli rahatsızlık kanserdir. Kanser hastalığında akıntı kanlı olabilir ya da sulu, berrak, bol miktarda akıntı varsa bu da kanser habercisi olabilir.
  • KÜÇÜK TÜMÖR: Süt kanalları içine yerleşmiş olan küçük siğil şeklindeki tümörlerden ötürü akıntı oluşabilir.
  • Memede oluşan bir takın değişiklikler de memede akıntıya yol açabilir.

MEME UCU AKINTISINDA TEHLİKELİ DURUMLAR
Meme ucundan gelen akıntı özelliklede kanlı ve sulu bir akıntı ise kanserin habercisi olabilir. Bunun dışında akıntı tek bir memeden geliyorsa, aynı zamanda tek bir memeden geliyorsa tehlikelidir. Hatta tek bir kanaldan gelmesi daha da tehlikelidir. Bu süt kanalının içerisinde birçok hastalığının olduğunun göstergesi sayılabilir.

Memede kanlı ve ya sulu akıntıyla birlikte bir kitle fark ediliyorsa yani kadının eline bir yumru gibi sertlik geliyorsa bu ciddi bir akıntıdır. Böylece bunun altından bir kanser çıkabileceği düşüncesi ile bir kanser araştırması yapılmalıdır.

KANSER NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Böyle bir durumda hekime başvurulması gerekir ve akıntıdan örnek alınır. Alınan örnek her zaman kesin sonuçlar vermeyebilir. Meme başından alınan bir örnekte, kanserli hücrelerin görülmemiş olması, bu akıntının kanser belirtisi olmadığının kesin ispatlanmış bir belirtisi değildir. Alınan örnekler dışında bir kadına yapılması gerekenler momografik inceleme, ultrasonografik inceleme yapılmalıdır. Bunların sonucunda bir sonuç çıkmasa süt kanallarının içerisinin daha iyi değerlendirilmesi açısından galaktografi denilen süt kanallarının filmi çekilir. Diğer bir yöntem ise duktoskopi denilen süt kanallarının içerisinin gözle görülmesi yöntemidir. Bütün bu yöntemlerden sonra bir kanser teşhisi konulabilir. Eğer bu yöntemlerde herhangi bir patolojik bir bulguya rastlanırsa, o zaman bu süt kanalları çıkarılarak kesin tedaviye başlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR? TIKLAYINIZ !!!!

MEME KANSERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

MEME KANSERİ TEDAVİSİ

MENOPOZDA MEME BAŞI AKINTISI

MEMEDE AĞRI

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
vajinal akıntı
ilk adet kanaması
Meme Enfeksiyonları
Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Akupunktur ve Kısırlık
Kadınlarda Sistit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.