MEME UCU PROBLEMLERİ
Meme ucu problemlerinin birçok değişik nedeni olabilir. Meme başından akıntı, alttan çekilmiş gibi çökmüş meme başı, areolada(memenin renkli kısmı) yumrular, meme başının pullanması problemlerin başlıca belirtileridir.

Meme başlarınızdaki değişikliklere dikkat çekmek her zaman çok akılcıdır. Çoğunlukla sebep iyi huylu ise de, kanser de olabilir. Meme kanseri uzak bir ihtimal olmakla beraber, süt kanallarınızdan birinde küçük selim bir tümör gelişmekte olabilir. Eğer ergenlikten beri içerlek veya çekilmiş meme başlarınız varsa bu normaldir. Yaşamınızın daha ileri bir evresinde normal bir meme başı içe çökerse, bu da bir kanser belirtisi olabilir.
Areoladaki yumrular genellikle, yağ bezleri tıkandığı için gelişen kistlerdir. Fiber bir enfeksiyon ortaya çıkarsa, kist çıbana dönüşebilir. Göğüs başının pullanması genellikle selim değişikliklere bağlıdır. Geçmez de ısrarla devam ederse, altta yatan bir kanser ihtimalini kaldırmak için biyopsi yapmak gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇÖKÜK MEME UÇLARI NASIL DÜZELTİLİR?
Çökük meme uçları; meme başının genellikle vücudun meme içine doğru olmasıyla ortaya çıkan tıbbı bir durumdur. Bunda genellikle doğumsal da değil fakat gelişimsel bir durum, hastanın daha doğrusu kişinin, genç kızın memesinin gelişim sürecinde meme başı ile meme dokusu arasındaki süt kanalları ve bağ dokularının gelişimi sırasında oluşan meme ucunu içeriğe doğru dönmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle meme kanseri gibi durumlarda da meme başı çöküklüğü karşımıza çıkabilir. Eğer uzun süreden beri kişinin gelişim sürecinden beri bağlı olan bir problemse bu bir gelişimsel bir sorundur. Ama son birkaç ay içerisinde ortaya çıkmış bir problemse o zaman başka sebepleri araştırmakta gereklidir. Öncelikle ana tedavi yöntemi emzirmedir. Bunun için değişik pompalar ya da süt sağma pompaları en temel tedavi yöntemidir. Çökük meme ucunun birçoğu bebek doğduktan sonra annesini emdiği dönemde kendi kendini toparlayacağı bilinmektedir. Meme uçlarının dışarı çıkarılmasındaki yapılan ameliyat meme ucunu aşağıya doğru içeriye doğru çeken fibrotik bağlar ve kısa kalmış süt kanallarını serbestleştirilmesiyle sağlanır. Bunlar serbestleştirildiğinde adeta meme ucunu içeriye doğru çeken lifler kesilmiş gibi meme ucu dışarıya doğru yönleniyor. Küçücük bir noktada birçok süt kanalıda o bölgede bulunduğu için bu cerrahi işlem sırasında süt kanallarının hasarlaşma ihtimali vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

MEME UCU EĞRİLİKLERİ AMELİYATLA DÜZELTİLEBİLİR Mİ?
Meme başı asimetriği diye bakıldığı zaman aslında hep meme başı diye konuşuluyor ama meme başı ve memenin başının çevresindeki kahverengi deri alanının birlikte değerlendirilmesi son derece önemlidir. Meme başının izole olarak birbirinden farklı asimetrilerini daha az görülür. Fakat çevredeki kahverengi deri dokusu ile birlikte olan asimetriler daha sıklıkla gözleniyor. Bunlarda en sık gözlenen büyüklük fakları, bir meme başı areola kompleksi çok daha büyükken diğeri daha küçük olabiliyor. Genellikle küçük kalmasından ziyade daha büyümesi sorun teşkil ediyor. Çoğunlukla meme asimetrisiyle birlikte olmakla beraber nadiren izole meme başı asimetrileri de görülebiliyor. Bunları birbirine benzetebilmek birebir simetri sağlayabilmek çoğu zaman imknsız olmamakla birlikte çok kolay değil. Cerrahi işlem olarak yapılacak işlemde genellikle lokal anestezi altında olması gerektiğine inandığımız normal memenin kahverengi bölge çapı ölçülüyor ve diğer memenin kahverengi bölge çapı o çapta bir daire ile işaretlendikten sonra lokal anestezi altında fazlalık olan deri kısmı kesilerek çıkartılıyor ve özel bir dikiş yardımıyla çevresi dikilerek kapatılıyor.

MEME BAŞI YOKLUĞU
Meme başı yokluğunun toplumdaki yüzde doksandan büyük sebebi kanser nedeniyle memenin alınması ile ortaya çıkan meme ve birlikte memenin yokluğudur. Meme ve plastik cerrahların memeyi yeniden yapılandırması sırasında birinci basamak memenin yeniden kitlesel olarak yerine konulmasıdır. İkinci basamakta ortaya çıkan sorun ise bu meme olarak yapılmış kitlenin üzerine bir meme başı oturtulmasıdır. En temel yöntem öncelikle meme başını oluşturmak. Meme başı oluşturmak yine o bölgedeki bölgesel deri dokusunun kesilip katlanarak şekillendirilmesidir. İyileştikten sonra aynı bir meme başı şeklini alıyor. Fakat ondan sonra eksik olan durum rengidir. Yakın zamanlara kadar yani son on beş yıl öncesine kadar genital bölgeden alınan derinin renginin uyması nedeniyle greft denilen bir deri yaması o bölgeye uygulanarak derinin renginin sağlanması mümkündü. Günümüz tekniğinde dövmelerin son derece hijyenik ve güzel şartlarda yapılabilir hale gelmesiyle o bölgenin karşı taraf memenin rengi ile aynı renkte dövme yapılarak giderek yapılması tercih edilir hale geldi. Cerrahi işlem bittikten sonra dövmeyle renklendirilebiliyor.

MEME UCU PROBLEMLERİNDE AMELİYAT
Genellikle hastaların hem meme hem de meme ucu ameliyatları birlikte yapılıyor. Eğer hasta sigara kullanıyorsa bu meme ameliyatında hem şeklini hem tekniğini hem de sonucu değiştiren en önemli sorundur. Sigara kullanan hastaya meme başı dolaşımını sekteye uğratmamak sağlıklı bir meme başı sağlayabilmek için önce bu ameliyatın tamamlanıp meme başının sağlığından emin olunup, aradan birkaç ay geçtikten sonra meme başının düzeltilmesi söylenir. Bu ameliyatın aynı seansta yapılması mümkündür. Fakat hastanın özel bir durumu yoksa yapılır.

KÜÇÜK MEME UÇLARI AMELİYATLA BÜYÜTÜLEBİLİR Mİ?
Küçük göğüs uçlarının ameliyatla düzeltilmesi durumu çok talep alınan bir durum değildir. Ama bu ameliyat yapılabiliyor. En uygun dolgu yöntemi insanın kendi vücudundan elde edilen dokularla yapılan dolgu yöntemidir. Meme ucunun altına hastanın kendi yağ dokusu ya a kendi deri altı dokusunun verilmesi uygulandığı gibi dışarıdan elde edilen yüzde kullanılan dolgu maddeleriyle de bunu sağlamak mümkün. O bölge çok önemli bir bölge. Emzirmede hayati önemi olduğu için özellikle doğum yapmamış ve emzirmemiş olan hastalarda o bölgeye müdahale edilmemesi gerekir. Yapılan müdahale lokal anestezi ile on beş yirmi dakika arasında her bir meme için uygulama yapılır. Doğum yapmış ve emzirmiş hastalarda çok fazla rastlanan bir sorun değildir. Emziren annelerin meme başları küçükten ziyade daha da büyüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  duygu

  Selamlar benim adet dönemime doğru göğüs ucumda ceviz büyüklüğünde bir şey çıkıyor ve kızarıklık oluşuyor.Fena bir şekilde ağrı yapıyor duramıyorum.benim küçüklükten beri meme ucum içe dönük.Ağrıdan dolayı gittiğim doktorlar bir teşhis koyamadı bazen kis var bazen süt kanallarında iltihap var dediler ama teşhis koyamadılar çok ağrı yapıyor.3 senedir belli dönemler de böyle oluyor.Sebebi nedir?

  Adet dönemlerinde göğüslerdeki değişiklikler genelde normaldir. Bu değişiklikler göğüslerde büyüme, göğüslerde şişlikler, göğüs uçlarının renk değiştirmesi şeklinde olabilir. Durumunuzu kontrol ederken bu şişliklerin sadece adet döneminde mi yoksa zaman zaman değişen dönemlerde mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu bilgileri mutlaka doktora götürüp doktora yardımcı olabilirsiniz. Diğer yandan doktorunuzu ve sağlık kurumunu değiştirerek yeniden muayene olmanız da çok önemlidir. Geçmiş olsun.

  ayse

  merhabalar benim göğüslerim minik olmasına rağmen göğüs ucunu cevreleyen halka geniş ama göğüs ucum yok. sertleşmesi durumunda dahi belirginleşmiyor. doğum sonrasında problem olmasından korkuyorum. bu durumda benim de göğüsucu ameliyatı yaptırmam gerekir mi?

  arzu

  meraba.. benım yasım 18 gögüs ucumda içeri dogru cökklük var ucu tamamen yok dogrusu bu durum benm canımı cok sıkıyor ne yapmalıyım

  ev hanımı

  24 yaşında 3 aylık evliyim. meme uçlarında akıntı oluyor ve ergenlikten beri meme uçlarım içine çekilmiş gibi çökük durumda. bunun nedeni ne olabilir bu konuda yardımcı olabilir misiniz .teşekkür ederim.

  emel tokmak

  iyi günler
  yaşım 41 göğüs uçlarım içeri doğru çökük 35 yaşında evlendim 39 yaşında bebeğim oldu sütüm olduğu halde emziremedim 2. çocuk düşünüyorum eger tedavisi varsa olup öyle hamile kalmak istiyorum
  hoşcakalın

  Eczanelerde göğüs uçlarına takılan silikon aparatlar var çocuk bu aparatlar sayesinde eme biliyor. Diğer yandan sütünüzü tilte yardımıyla bir biberona alabilirsiniz. Tedavi yolunu bilmiyorum. bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekiyor.

  Ece

  Merhaba son 2 yıldır sağ mememin uç kısmında ve kahverengi bölümünde beyaz kabarcıklar var ve geçmiyor normal mi ne yapmalıyım?

  Bu kabarcıklardan dolayı bir kaşıntı var mı? bu kabarcıklar sönüp tekrar ortaya çıkıyor mu? Eğer bu sorulara cevabınız evet ise mantar enfeksiyondan şüphelenebilirsiniz. Bir cildiye uzmanına görünebilirsiniz.

  nuray özdemir

  ben evliyim esimle sevişirken gögsümü emdi daha sonra agzına cok degişik bi koku geldigini syledi sanki soğan kokusu gibi cok kötu bı koku bunun acıklaması nedir yardımcı olursanız cok sevinirm simdiden tesekkür ederim.

  Göğüsler her zaman için sıvı salgılayabilir. Bu sıvı süt olabildiği gibi kıvamlı daha değişik sıvılar da olabilir. Emildiğinde ağza gelen sıvı süt olmayan sıvılardan olabilir. Size tavsiyem göğüslerinizi kontrol etmeniz ve kitle tespit etmeniz durumunda doktora başvurmanızdır.

  ayşenur

  merhaba ben 19 yaşındayım vücuduma göre memelerim çok küçük ama meme uçundaki kahverenhi bölüm büyük ve açık renk koyu değil meme uçumda içeri çökük ve uçunda hep sarımsı bir şeyler kurumuş gibi oluyor bunun nedene nedir nasıl büyülte bilirim ilacı varmı yardım edersemiz minnet duyarım teşekkürler

  Özlem

  Merhabalar meme uçum çok dik ve elbisemin üstünden çıkıyor rahatsz oluyrum nasıl çözebilirim ? Bazen montumdan bile gözüküyor uçu çook sinşr oluyorum

  tuğçe

  Merhaba 23 yaşındayım göğüs ucum parcalanmıs ikiside ve sağ göğsümn cevresnde sivlce gbi brseyler ckmiş ve gogsûm szliyor ne yapmam nereye gtmem gerek

  aynur elizade

  selam benim meme uclarim batik hic evlenmedim 18 yasim var amma meme uclarim batik nasil yardimci olursunuz bana

  yonca

  Mrb ben27 yasinda evlyim bekarkende evliykende meme uclarim baskalarina nazaran cok uzun 1 cm var nerdeyse belkide fazla sebebini anlayamjyrum
  Tesekkurler

  dertlii

  Benim gögüs uçlarım yok kızımı emziremedim göğüs ucumun çıkması icin ne yapmalıyım ne olur cvp yazın.

  Bunun için meme protezi emzirme aparatları var. Eczanelerde satılır.

  Kainat

  Merhaba göğüs uçlarımda kahverengi kabarcıklar var ama ağrı sızı yok rwnk degistiriyorlar adet olmama 10 günüm var acaba o yuzden mi kabariyor psikolojik olarak çok takiyorum sizce nedeni ne olabilir

  merve

  merhaba 19 yasındayım sol göğsüm sağ olandan daha kucuk ve uclarıda esit degil ne yapabilirim?

  Bu durumu kabullenerek kendinizle barışın. Bu tür sorunlar estetik ameliyatlar sayesinde giderile biliyor. Ancak biz meme estetiğini tavsiye etmiyoruz.

  Sinem

  14 yaşında kızım var. Göğsünün ucunun biri normal diğeri kesik gibi ve ucunun deliği bariz iğne deliği gibi doktora götüreceğim. Ama çok korkuyorum kötü bişey derler diye. Göğüs ucu farklılığı normalmidir. Ayrıca göğsünün ucundaki süt deliği bu kadar belirgin olması bir risk taşır mi? Teşekkürler

  Bayan olsun erkek olsun göğüslerde estetik sorunlar sıkça karşılaşılan durumlardandır. Ancak bunların hangilerinin tehlikeli hangilerinin tehlikesiz olduğunu bilmenin imkanı yoktur. Ancak uzman bir doktorun muayenesi her şeyi değiştirecektir. Size tavsiyem alanında uzman bir doktora muayene olmanız yönünde olacaktır. Korkmanıza gerek de yoktur.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Migreni Tetikleyen 7 Faktör
Menopoz Belirtileri
Bulantı ve Kusma
Vajinal Mantar
idrar kaçırma
Adet Döneminde Temizlik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.