Meme Dikleştirme Operasyonu
Meme dikleştirme yani mastopeksi, sarkık ve üzerindeki deride çatlaklar olan memelerin dikleştirilmesi ve dolgunlaştırılması ameliyatıdır. Memenin büyüklüğüne göre dikleştirme aynı zamanda bir meme büyütme veya küçültme ameliyatı olarak da yapılabilir. Memelerde belirgin şekil farklılığı varsa dikleştirme ameliyatıyla memeler eşitlenebilir. Meme başı renkli bölgesi genişse daraltılabilir. Meme dikleştirme ameliyatı, memelerde gerçek bir gençleşme ve forma kavuşma sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Meme dikleştirme ameliyatını kim yapar?

Memenin sarkması estetik bir sorundur. Meme dikleştirme ameliyatı meme estetiği ameliyatlarında tecrübeli, estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Meme dikleştirme ameliyatının iki tarafınında benzer ve eşit olması açısından aynı doktor tarafından yapılması önemlidir.

Neden meme dikleştirme Ameliyatı yapılmalıdır?

Memeler kadın vücudunda estetik açıdan güzel olması istenen en önemli yapılardan biridir. Dolgun ve dik memeler kadınların özgüveni ve özsaygısı için büyük önem taşır. Memeler güzel bir kıyafetin kadın vücudu üzerinde taşınması ve gösterişi içinde önemlidirler. Meme dikleştirme ameliyatı memeleri estetik bir şekil, dolgunluk, gençleşme ve formuna kavuşma sağlar. Kıyafet seçimi ve giyimi hemen özgürleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Meme dikleştirme ameliyatı kimlere ve ne zaman yapılmalıdır?

Yapısal olarak sarkık ve birbirinden farklı şekilde memeleri olan, hamilelikler ve kilo değişimi sonrası meme derisi çatlamış ve buruşmuş olan, memelerdeki sarkmanın sütyen ve kıyafet seçimini kısıtladığı kişilerde, dolgun, dik ve eşit memeler elde etmek için meme dikleştirme operasyonu yapılır. Meme dikleştirme, meme gelişiminin tamamlandığı 18 yaşından sonra her yaşta yapılabilir. Genç kızlarda uygulanabilir, ameliyat sonrası hamilelik ve emzirme mümkündür. Genel sağlığı iyi olan kişilerde ileri yaşlarda yapılabilir. Üst yaş sınırı yoktur.

Meme sarkması ve dereceleri nedir?

Meme başının meme altı çizgisine göre pozisyonu memenin sarkmasını tanımlar ve derecesini belirler. Normal ve dik bir memede meme başı bu çizginin en az 4-5 santimetre yukarısındadır. Sarkmanın üç derecesi vardır. Birinci derece yani hafif sarkmada meme başı meme altı çizgisi civarındadır. İkinci derece yani orta derece sarkmada meme başı bu çizginin 2 ile 5 santimetre altındadır. Üçüncü derece yani ileri derece sarkmada meme başı bu çizginin 5 santimetreden daha fazla altındadır. Sarkmanın derecesine göre meme dikleştirme için seçilecek yöntem farklı olabilir.

Hafif derecede sarkık ve küçük memelerde dikleştirme nasıl yapılır?

Hafif derece sarkma meme başının meme altı çizgisi seviyesinde olmasıdır. Kişinin memesi normale yakın büyüklüğünde ve memede ayrıca büyüme istemiyorsa sadece dikleştirme ile düzeltilir. Memede hafif bir büyüme ihtiyacı varsada dikleştirme yapılır. Dolgunluğu arttırmak için nispeten küçük bir protez konur. Meme çok küçük ve hafif sarkıksa sadece protez konur. Eğer protez tecrübeli bir estetik cerrahi uzmanı tarafından doğru olarak, doğru yere konulursa hem dikleşme hem büyüme sağlar. Hafif sarkık bir memenin sadece protezle düzeltilmesi özel bir meme büyütme işlemidir. Basit değildir. Protezin tecrübesiz biri yukarıdaki bölgeye koyarsa protez yukarıda meme aşağıda kalır ve estetik düzelme yetersiz olur. Protezle dikleşmeyi sağlamak için meme çizgisi aşağıya alınmalıdır. Çizginin dolması için göz yaşı damlası şeklinde alt kısmın daha dolgun olan anatomik şekilli protez kullanılmalıdır. Protezin kas üstüne tercihen kas kılıfı altına konulması gerekir. Bu şekilde meme hem dikleşir hem büyür.

Orta ve ileri derecelerde sarkık memelerin dikleştirilmesi nasıl yapılır?

Orta ve ileri derece meme sarkmalarında yani meme başının meme altı çizgisinden 2 santimetreden daha fazla aşağıya doğru olduğu kişilerde mutlaka meme dikleştirme yapılır. Meme sarkık ve kişinin istediği büyüklükteyse sadece dikleştirme yapılır. Meme sarkık ve küçük, kişi büyümesinide istiyorsa dikleştirme ile beraber nispeten küçük hacimli bir meme protezi meme altına yerleştirilir. Böylece dolgunluk arttırılır. Buna protezli meme dikleştirme operasyonu denir. Meme sarkık ve büyük ise kişinin arzu ettiği ölçüde küçültme ve dikleştirme yapılır. Bu durumda ameliyat bir meme küçültme ameliyatıdır.

Meme dikleştirmenin teknikleri ve meme küçültmeden farkı nedir?

Meme dikleştirme teknik ve yapılan cilt kesitleri olarak meme küçültme ameliyatlarına benzer. Meme küçültmede deri ve meme dokusu çıkarılır. Dikleştirmede sadece deri çıkarılır. Meme dokusunu kesmeden memeye şekil verilir. Meme küçültme ve dikleştirmede pek çok farklı teknik ve yöntem vardır. Bunların hemen hepsi meme başından aşağıya doğru ayrıca altta meme çizgisinde bulunan ters T harfi şeklinde uzun deri kesileriyle yapılır. Yeni bir teknik olan Vertikal mamoplasti yani dikey meme küçültme veya dikleştirme tekniğinde ise sadece meme başından aşağıya doğru düz çizgi şeklinde kısa bir kesi yapılır. Bu yöntemde memenin dolgunluğu ve projeksiyonu yani öne doğru kalkıklığıda çok iyi olur. Emzirme ve süt verme fonksiyonu tamamen korunur. Dikey meme dikleştirme günümüzde en iyi sonuçları veren tekniklerden biridir.

Vertikal (dikey) meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme dikleştirmede vertikal mamoplasti yani dikey meme dikleştirme tekniği kullanılır. Vertikal mamoplasti minimal kesi ve minimal yara iziyle yapılır. Ortalama ameliyat süresi 1.5-2 saattir. Ameliyatta meme başının renkli kısmı yukarıya taşınır. Burası eğer genişse daraltılır. Meme üzerini saran gevşek derinin fazlası çıkarılır. Deri gerginleştirilir. Sarkık meme dokusu yukarı taşınır. Sıkılaştırılır ve sertliği arttırılır. Meme hacmi küçükse ufak bir protez ile destek ve dolgunluk arttırılabilir. Ameliyat sonunda kanamanın derecesine göre diren konulabilir veya konulmayabilir. Hafif sargı ve destekleyici bir sütyen giydirilerek ameliyat sonlandırılır. Ameliyat bitiminde kişi hemen uyanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR…TIKLAYINIZ!!!!!

MEME KANSERİ 

MAMİLAN GÖĞÜS KREMİ

DOĞAL YOLLARDAN GÖĞÜS BÜYÜTME

MEME BAŞI AKINTISI

MEMEDE AĞRI 

MEME ENFEKSİYONLARI

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Memede Ağrı
Candida Nasıl Belirti Verir?
Kemik Erimesini Önlemek Sizin Elinizde
Normal Adet Kanaması süreci
Kadınlarda Akıntı
meme kanseri riski
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.