MEME ENFEKSİYONLARINA GENEL BAKIŞ
Meme çeşitli bezleri ve kanalları içeren ve memeyi bir yol gibi çevreleyen “areola” denilen renkli alandan oluşur. Süt taşıma kanalları meme dokusu içinden memeye kadar uzanır. Areola altında süt veren kanallar vardır. Bu kanallar emzirme sırasında süt ile dolmaktadır. Bir kız ergenlik çağına ulaştığında, değişen hormonlar kanalların büyümesine ve meme dokusunda yağ birikiminin artırılmasına neden olur. Meme bezleri koltukaltı alanını (koltuk altı) kapsayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Mastitis, emzirme döneminde en sık meydana meme dokusu enfeksiyondur. Bu enfeksiyon kızarıklık, şişlik, ağrı ve meme sıcaklığının artması şeklinde kendini belli eder. Meme enfeksiyonlarına genelde bakteriler neden olur. Bu bakteriler çoğu zaman bebeğin ağzından, memede bir çatlaktan girerek bir süt kanalına yerleşmesi ile oluşur. Sonuç olarak bu memede enfeksiyon ve ağrılı iltihaplara neden olur. Meme enfeksiyonları sıklıkla bebeğin doğumunu müteakip 1 ile 3 ay arasında görülmektedir. Bunların dışında meme başında sorun görülen kadınlara menopoz dönemindeki kadınlarda dahil edilmiştir. Meme enfeksiyonlarının diğer nedenleri arasında kronik mastitis ve inflamatuar karsinom denilen nadir görülen bir kanser formu da vardır. Meme enfeksiyonları bir sağlık kuruluşu tarafından tedavi gerektirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Meme enfeksiyonları apseye neden olarak yerelleştirilmiş bir cep ya da irin toplayabilir. Bu enfeksiyonun daha ciddi bir türüdür. Mastitis tedavi edilmeden bırakılırsa, bir apse meme dokusu oluşabilir. Bu tür enfeksiyonlarda cerrahi drenaj gerekebilir.

MEME ENFEKSİYONLARININ NEDENLERİ
Mastitis (meme dokusu iltihabı) bir memede iyi huylu bir kitle görülme nedenidir. Emzirme sırasında genelde doğum sonrası kadınlarda görülür. Bu kitleler genellikle çok acı vericidir. Emzirmeyen kadınlarda da mastit gelişebilir. Sağlıklı kadınlarda mastitis gelişmesi nadirdir. Ancak diyabet, kronik hastalık, AIDS veya bozulmuş bir bağışıklık sistemi olan kadınlar mastitis gelişimine daha duyarlı olabilir.

Bakteriler, normal olarak bir bebeğin ağzında bulunabilir ya da meme derisinde küçük çatlaklardan süt kanallarına girerek hızlı bir şekilde anne sütüne yayılabilir. Bu inflamasyon yüzeysel küçük bir alanda (sık sık streptokok bakteriler), daha derin bir enfeksiyon veya abselere (sıklıkla stafilokok bakteri)yol açabilir. Bazen memede ağrı, şişlik ve hafif ateş yükselmeleri eşlik edebilmektedir.
Annelerin yüzde üç kadarında genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde emzirme ile mastitis geliştirmektedir.  Genellikle enfeksiyon sadece meme içindedir. Şişkinliğin ve belirtilerin daha da kötüleşmemesi için memenin sık sık boşaltılması soruna katkıda bulunabilir.

Kronik mastitis, anne sütü ile beslemeyen ya da emzirmeyen kadınlarda ortaya çıkar. Postmenopozal kadınlarda(menopoz sonrası)  vücuttaki hormonal değişiklikler süt kanallarının ölü deri hücreleri ile tıkanmasına neden olabilir. Bu tıkalı kanalların oluşması memenin daha fazla bakteriyel enfeksiyona yatkın olması anlamına gelmektedir. Bu tür enfeksiyonlar antibiyotik tedavisinden sonra çözüme kavuşturulabilmektedir.

BELİRTİLER
Meme enfeksiyonları aşağıdaki belirtiler ile birlikte ağrı, kızarıklık ve meme sıcaklığına neden olabilir:

 • Vücut ağrıları 
 • Yorgunluk 
 • Meme Şişkinliği 
 • Ateş ve titreme 
 • Sertlik veya sallanma
 • Apse: Bazen meme apseleri zararsız, kanserli olmayan kitleler ve sık sık cilt altında cep hissedilmesine neden olabilir.

Daha ciddi enfeksiyon belirtileri ise şunlardır:

 • Apseler göğüsün derinliklerinde olabilir, bunu hissetmek mümkün olmayabilir. Kitle hareketli olabilir ya da sıkıştırılmış olabilir.
 • Meme ucundan irin boşaltma
 • Kalıcı ateş ve tedavide 48-72 saat içinde semptomlarda hiçbir düzelme olmaması

DİKKAT: Memenizde herhangi bir anormal akıntı varsa, göğüs ağrısı günlük işlerinizi engelliyorsa, uzun süreli ve açıklanamayan göğüs ağrısı varsa, ağrı ve şişlik emzirme sonrası geçmezse derhal bir doktorunuzdan randevu alın. Daha da acil olarak ise kalıcı yüksek ateş 38,6 ° C veya daha fazla, mide bulantısı veya kusma, memeden irin boşalması, kolunuza ya da göğse doğru uzanan kırmızıçizgiler, baş dönmesi, bayılma veya karışıklık varsa acil servise başvurmalısınız.

MEME ENFEKSİYONLARI NASIL ÖNLENEBİLİR
Bazen mastitis kaçınılmazdır. Bazı kadınlar özellikle ilk defa emzirenler daha hassastır. Genel olarak, mastitis olmasını önlemek için şunlar yapılabilir:

 • Her iki memeyi eşit olarak emzirin
 • Şişkinliği önlemek için memenizi tamamen boşaltın
 • Yara ve çatlakları önlemek için iyi emzirme teknikleri kullanın
 • Bol sıvı içerek su kaybından kaçının
 • Hijyene dikkat edin. Bebeğinizi temiz tutun, meme temizliği ve el yıkamaya dikkat edin.

EVDE KENDİNİZE NASIL BAKIM YAPABİLİRSİNİZ
Bir doktora göründükten sonra, sizin meme enfeksiyonunuzu iyileştirmeye yardımcı olarak aşağıdakileri deneyin.

 • Doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar bebeğinize zarar vermez, güvenlidirler.
 • Sık sık acı olacak olsa bile bebeğinizi besleyin. Emzirme şişkinliği ve tıkalı kanalları önler. Gerekirse bir memeyi tamamen boşaltmak için pompa kullanabilirsiniz.
 • Sıcak kompres genellikle biraz rahatlama sağlayabilir. Sıcak bir banyo da işe yarayabilir.
 • Isı etkisiz olursa, beslenme sonrası uygulanan buz paketleri bazı konfor ve rahatlama sağlayabilir.
 • Emzirmeden önce buz paketleri kullanmaktan kaçının. Çünkü süt akışını yavaşlatabilir.
 • Bol bol su için ve beslenmenize dikkat edin. 

İLAÇLAR
Apse olmadan basit mastit için, oral antibiyotik reçete edilir. Sefaleksin (Keflex) ve dicloxacillin (Dycill) seçilen en yaygın antibiyotikten ikisidir. Eritromisin, bir kadın sık kullanılan antibiyotiklere karşı alerjisi varsa kullanılabilir. Antibiyotik sizin klinik durumunuza bağlı olarak reçete edilmelidir. Bu ilaçlar emzirme döneminde bebeğe zarar vermez, kullanmak daha güvenlidir.

Emzirmeye bağlı olmayan durumlarda durum karmaşık olabilir. Mastitis atakları sık görülür. Bazen, enfeksiyon, bu tür antibiyotiklere kötü yanıt verir. Bu nedenle hastalığın yakından izlenmesi gerekir. Enfeksiyonu oral antibiyotikler kötüleştirmişse cerrahi tedavi gerektiren derin bir apse oluşmuş olma ihtimali yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  daha önceleri meme başı sık sık iltahaplanıp akar içinden beyaz yağ dokusu gibi bir şeyler çıkardı.sonradan meme başını sıkıp yağ dokusunu dışarı atarak rahatlatırdım şimdi sıkarak çıkmıyor.ama meme halkasının altında ağrı oluşuyor
  sık sık ateşlenip antibiyotik kullanıyorum.
  4 yıldır göğüslerimde protez var bigi verirseniz çok sevinirim teşekkürler

  Sağlık

  meme ucunda şişme var cocugum 3 yasında 7 ayına kadar emdı cevremdekılere sordum ve süt bırıkımı olabılır dedıler suan gögsümde agrı oluyo ve ates basıyo bu konuda bılgı verırsenız cok memnun olurum

  Ayşefül

  Merhaba, 2 aylık Bebek emziriyorum, 10 yıldır da protezim var. Emzirmeme engel değil. 2 gündür sağ göğsümde, alt tarafta bir yumru var, sür kanalları tıkandıgında olan kitlelere benzemiyor, protezin olduğu alt bölgede. Yuvarlak ve büyük (7-8 cm çapında) ele geliyor. Sıcak uygulama bir işe yaramıyor, emzirmede de gitmiyor. Acaba ne olabilir?

  Özlem

  Merhaba ilk çocuğumda meme ucum yara oldu(Çocuğum 4 yasında şimdi) sanırım 2 yıl önce meme ucum yara oldu ve sımdı ucum içine girdi ve ben ultrasona girdim,Röntgen çektirdim,Mamografi ye girdim elle kontrol oldum hiç bir şey çıkmadı hersey temiz ama Dr enfeksiyon olabilir dedi ve meme ucumu ameliyatla düzelebilecegını ama sonradan yara olmayacağını garanti veremeyiz dedi Say’ın Dr bey acaba ameliyat olmalımıyım bu arada Norveç’te yasıyorum ve burada yaptırdım tüm işlemlerimi yardımcı olabilirmisiniz tesekkür ederim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?
vajinal akıntı
Kadınlarda İdrar Kaçırma
Vajina Akıntısı Neden Olur?
Kızlık Zarı Diktirme
Ergenlik ve Adet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.