MEME DİKLEŞTİRME, GÖĞÜS DİKLEŞTİRMEMeme Kaldırma, Gögüs Dikleştirme

Eğer meme dikleştirme ameliyatı düşünüyorsanız, bu cerrahi işlemin sizde işe yarayıp yaramayacağından emin olmak için, bir kalem alıp memenizin altına koyunuz. Eğer kalem memenin altında durabiliyorsa meme dikleştirme ameliyatı sizin için başvurulabilecek bir seçenektir.

Sponsorlu Bağlantılar

“Mastopeksi” adı verilen meme dikleştirme operasyonu, memenin göğüs duvarına doğru yükseltilmesini hedefler. İşlem için genellikle ayaktan tedavi uygulanır ve hastanede gece kalınmasına gerek kalmamaktadır. Yaklaşık üç saat süren ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılır.

Bazı kadınlar aynı ameliyatta meme dikleştirmenin yanı sıra meme implantı da yaptırır. İlgili cerrah detaylı bilgi verecek ve sizin için uygun prosedürü önerecektir.

Yaşlanma ve Emzirme

Göğüslerinizin gelişmesini tamamlamasından sonra herhangi bir yaşta meme dikleştirme ameliyatı yaptırabilirsiniz. Ayrıca gebelik öncesi veya sonrası da yapılabilir. Meme dikleştirme operasyonundan sonra emzirmeye devam edebileceksiniz.

Sigorta ve Meme dikleştirme

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu meme dikleştirme ameliyatını plastik cerrahi uzmanları yapmaktadır.

Özel hastaneler ve devlet hastanelerinde sigorta kapsamında yapılıp yapılmayacağını veya ne kadarlık bir indirim sağlanabileceğini öğrenebilirsiniz.

Ameliyata hazırlık

İlk adım olarak bir plastik cerraha danışmanız ve muayene olmanız gerekir. Gerçekleştirilecek ameliyat ile neyi istediğinizi ve nasıl bir sonuç elde edileceğini doktorunuza danışınız. Ayrıca eğer meme implantı da istiyorsanız, istediğiniz meme boyutunu ve şeklini gösteren fotoğraflar getirebilirsiniz.

İlgili cerrah sağlık durumunuzu değerlendirecek ve sizin için uygun olan seçenekleri sunacaktır. Aynı zamanda muhtemel riskler hakkında da sizi bilgilendirecektir.

Meme dikleştirme sonrası komplikasyon oluşma riski genellikle nadirdir. Üç muhtemele ana komplikasyon enfeksiyon, yara izi ve kanamadır. Doktorunuz bu komplikasyon risklerini düşürmek için gerekli önerilerde bulunacaktır.  Büyük olasılıkla, kanamaya neden olacak ilcaları kullanmamanızı, gerekirse antibiyotik almanızı ve sigara içmemenizi isteyecektir.

Ayrıca iyileşme süreci için de planlama yapılır. Örneğin, meme dikleştirme sonrası en az 4 ila 6 hafta boyunca ağırlık kaldırmaktan kaçınmanız gerekir. Meme Kaldırma, Gögüs Dikleştirme ameliyat

Ameliyat bir hastane ortamında veya özel doktor muayenesinde ayaktan tedavi şeklinde gerçekleştirilir. Cerrahi süreçte anestezist, cerrah ve hemşire kadrosu görev alır.

Cerrah memeyi ameliyat için en uygun pozisyona getirecektir. Ameliyat odasında genel anestezi yapılır veya sakinleştirici verilir.

Cerrah ekstra deriyi alacak ve memeyi uygun bir yüksekliğe kaldıracaktır. Eğer implant da yapılıyorsa, işlem yapıldıktan sonra göğüsler bandaj ile kapatılır. 24 ila 48 saat boyunca göğüslerinizde az miktarda sıvı çıkışı gerçekleşebilir.

Ameliyattan sonra

Meme dikleştirme ameliyatından belli bir süre sonra bandajlar çıkarılır ve herhangi bir drenaj veya başka sorun olup olmadığının kontrolü için ameliyattan sonraki bir iki gün de doktora gidilir. Doktor ayrıca meme rengini ve meme dokularındaki kan akımını kontrol edecektir.

Ameliyattan sonraki birkaç gün kendinizi özellikle ameliyat bölgesini rahatsız hissetmeniz beklenen bir durumdur. İyileşme sürecinde yardımcı olması için doktorunuz genellikle bir sutyen giyilmesini veya bir sağlık kuruluşunda düzenli pansuman yapılmasını önerecektir. İlk hafta için ağrı kesici ilaçlar almanız gerekebilir.

Eğer meme implantı yaptırdıysanız,  implant yırtılmalarını önlemek için göğsünüze gelebilecek herhangi bir etkiye karşı dikkatli olunuz.

İki üç hafta içinde, doktorunuz tüm dikişlerinizi açacaktır. Memenin şekil ve boyutu ise zamanla gelişmeye ve düzelmeye devam edecektir.

İki meme arasında simetrik olarak hafif farklılıklar olabilir. Eğer böyle bir durum varsa, plastik cerrah memeyi uygun şekilde konumlandırmak için küçük bir prosedür uygulayabilir. Küçük ayarlamalar daha sonra da yapılabilir.

İyileşme sırasında herhangi bir yan etki ile veya başka bir problem ile karşılaşmamak için doktorunuzun önerilerini dikkat alın ve fazla aktiviteden uzak durun. Diğer herhangi bir cerrahi girişimlerde olduğu gibi bunda da enfeksiyon da dahil olmak üzere çeşitli riskler bulunmaktadır. Meme küçültme ameliyatı ile memelerde kalıcı his kaybı görülme ihtimali çok nadirdir.

Meme implantlarını aldırdığımda dikleştirme yaptırmam gerekecek mi?

Muhtemelen gerekecektir. Cerrahlar bazen implantları çıkardıktan sonra meme dikleştirme işlemi de yaparlar.

Daha sonra tekrar başka bir meme dikleştirme ameliyatına ihtiyacım olacak mı?

Bu da mümkündür. Zamanla, bazı kadınlar göğüslerinin genel görünümünü iyileştirmek için “rötuş” mahiyetinde tekrar meme dikleştirme işlemi yaptırırlar. Ancak, ilki kadar uzun bir işlem genellikle gerekmez.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Östrojen Eksikliği yada Düşüklüğü
Biberiye ve Çilek İle Yüz Kremi Yapma
Rahim Polipleri
Kadınlarda İstek Bozuklukları
Yumurtalık Kisti
Açık Tenli Cilt Makyajı Nasıl Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.