MEME KANSERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Meme kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? Erken teşhisin meme kanserinde ki etkisi nedir? Hangi tetkikleri yaptırmalıyız? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Meme kanseri çağımızda en çok rastlanan kanser türleri arasındadır ve %99 kadınlarda görülür. Kadınlarda görülen kanser türlerin başında gelmekte ve erken teşhis ve tedavi yapılmadığı durumlar da ölümcül sonuçlar görülmektedir.

Meme kanseri meme de bulunan hücrelerin, dokuların anormal olarak artması demektir. Memede ele gelen sertlik veya şişlik beraberinde ağrı, meme ucunda iyileşmeyen yara, akıntı, meme şeklinde değişiklik başta gelen belirtilerdir. Bu tarz şikyeti olanlar vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki her meme kanseri de belirti vermeyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan araştırmalarda erken teşhis de meme kanserinden ölüm oranın çok düşük olduğu saptanmıştır. 20’li yaşlarda ayna karşısında elle yapılan muayenede, 40’lı yaşlarda uzman Dr. tarafından yapılacak muayenede, 50’li yaşlarda ise yılda bir kez mamografi, ultrasonografi çekilmesi ile erken teşhis edilmiş olup önüne geçilebilmektedir.

Meme kanseri saptanan durumlarda, hastalığın saptandığı safhaya göre farklılıklar ortaya çıkabilir. Tek bir tedavi çeşidinin uygulanarak iyileştirilen durumlar olduğu gibi bütün tedavilerin birlikte kullanıldığı hastalarda mevcuttur. Uygulanan tedavi yöntemleri ameliyat, kemoterapi, hormon tedavisi, radyoterapi gibi yöntemlerdir. Bu yöntemler tıbbı tedavi yöntemleri olup kesinlikle ihmal edilmemeli ve doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Tedavinin yanı sıra hastaların moral durumlarının yüksek olması da iyileşme sürecinin hızlı ilerlemesinde önemli bir faktör olarak bilinir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    Selam benim eşim 6 ay evvel doğum yaptı, çocuğumuzu Günde 5 kere Emziriyor, Bu süre içerisinde Gögüste Herhangi Bir problem Görmedik, Bu sabah Eşim bana Gögsünün sertleştiğini söyledi, Bende el temasıyla baktım, Sol Gögsünün üst bölümünde, Beze benzeri fakat gögüs kafesinden meme Ucuna Doğru Beze gibi hafif yumuşak sertleşme vardı, Doktora gidemedik daha, Ancak en kısa zamanda gideceğiz, Gitmeden önce, Bilginizden Faydalanmak İsterim, Teşekkürler…

    Emziren annelerde sıkça karşılaşılan bir durum olduğunu belirtmeliyim. Ancak siz yine de kontrollerinizi yaptırın. Diğer yönden bu bezeyi kendiniz de kontrol edebilirsiniz. 1 hafta arayla 2 kere kontrol ederseniz süt kitlesi genelde yoğunluğu ve yeri değişken olmaktadır.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Meme Biyopsisi
İdrar Karçırmaya Karşı Egzersizler
Erkek gerçekleri…
Göğüs Kanserini Yenmenin Doğal Yolları
Yumurtalık Hastalıkları
Vajina Akıntısı Neden Olur?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.