Meme kanseri nasıl tedavi edilir?

Meme kanserinde günümüzdeki tedavi şemalarına bakıldığı zaman birinci olarak tedavi cerrahidir. Bundan sonra ilaç tedavisi; ki bu ilaç tedavisini iki grup altında inceleyebiliriz. Birincisi kemoterapi denilen ilaçlarla yapılan tedavidir. İkincisi özellikle hormonal tedavi dediğimiz antihormon yani hormonlara karşı uygulanan hormonların etkilerini ortadan kaldırılacak tarzda yapılan hormon tedavileridir. Üçüncü bir tedavi ise radyoterapidir. Hangi hastaya öncelikle hangi tedavinin yapılacağının karar verilmesi hastalığın tamamen evresiyle ilgilidir. Erken evre meme kanserlerindeki ilk tedavi cerrahi tedavidir. Ancak bazı koşullarda; örneğin; tümörün çok büyük olduğu veya hastalığın ilerlemiş olduğu dönemlerde yine ilk tedavi olarak kemoterapi yapılabilir. Kemoterapi ile önce tümör küçültülür veya tümörün evresi küçültülür, daha düşük bir evreye getirilir, ondan sonra cerrahi tedavi yapılabilir. Burada hangi tedavinin öncelikli başlamasının gerektiğine tabii ki hekimin karar vermesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Meme kanseri tedavisinde başarı oranı ne kadardır?

Meme kanserinin evresi meme kanseri tedavisindeki başarıyı önemli oranda arttırmaktadır. Örneğin; bugün 0 evrede yakalanan bir meme kanserinde tedavide başarı %100’lere yaklaşmışken, bugün 1.evredeki bir meme kanserinde de yine 5 yıllık başarı oranları yaklaşık %80 ile %90 arasında değişmektedir. Meme kanserinin evresi ilerledikçe tedavideki başarı ve yaşam oranı düşmektedir. 5 yıllık yaşam oranıda buna paralel olarak olarak azalmaktadır. İkinci evredeki örneğin bir başarı oranı %60’lara, %70’lere düşerken, üçüncü evrede %50’ler civarına inmektedir. Hastalık ilerdikçe meme kanserindeki tedavideki başarı oranıda giderek düşmektedir. Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Meme kanseri tedavisinde ameliyat ne zaman yapılır?

Bugün meme kanserinin günümüzde esas tedavisi cerrahi tedavidir. Dolayısıyla hastalığı ilerlememiş olan bütün kadınlar cerrahi tedaviye adaydır. Ancak meme kanserinde cerrahi tedaviye aday olmayan grup 4.evre dediğimiz hastalığın vücudun başka organlarına geçmiş olduğu yani metastatik meme kanseri dediğimiz evredeki meme kanserleri cerrahiye aday değildir. Bu kadınlarda genellikle kemoterapi tercih edilir veya antihormon tedavi denilen hormonal tedavi tercih edilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar; metastatik evredeki meme kanserlerinde de cerrahi tedavi yapmanın hastada ileriki yaşamında olumlu etkiler yaptığı gösterilmektedir. Bu konuda yürütülen çalışmalar vardır. Eğer bu çalışma sonuçlarıda metastatik evre meme kanserlerinde de cerrahinin katkısı olduğu sonucunu doğrularsa bu gruptaki kadınlara da cerrahi tedavi uygulanmaya başlanacaktır. İleri evredeki kadınlarda örneğin; karaciğerde bir metastas yapmış olan tümörlerde de bazı durumlarda da bu tümörlerin çıkarılması yoluna gidilerek cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Meme Kistleri
Lohusalık
Genital Vaginal Akıntı
İdrar Karçırmaya Karşı Egzersizler
Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Candida vajiniti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.