MEME KANSERİ
göğüs kanseriMeme hastalıkları, oldukça sık görülen ve özellikle kadınların hekime başvurmasında önde gelen sebeplerden biridir. Hastaların en sık şikyeti meme kitlesidir. Diğer şikyetleri meme başı akıntısı, memede büyüme, meme başında içe çekilme ve kozmetik problemlerdir. Meme kanseri meme hücrelerinde oluşan kanser türüdür. Meme kanseri kadınlarda ve erkeklerde görülebilir ancak bu kadınlarda daha sıklıkla rastlanmaktadır.
Cilt kanseri sonrası meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Ama meme kanseri oranı son yıllarda düşmüştür. Bugün halen pek çok kadın için meme kanseri en çok korkulan hastalıktır. Kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri, sanayi ülkelerinde her 10 kadından 1inin, yaşamının herhangi bir döneminde yakalandığı bir hastalıktır. 35-54 yaş arasındaki kadınlarda ilk sırada gelen ölüm nedenidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Meme kanserinde sağ kalım oranları ve artmış ölüm sayısı azalmakta olup, hastalığın erken tespiti tedavilerin uygulanması ve hastalığın daha iyi anlaşılması açısından değer taşımaktadır.

MEME KANSERİ UYARICI BELİRTİLERİ

Meme kanseri belirtileri ve işaretleri şunlar olabilir:

 • Birinci sırayı hastanın sancı ya da acıma olarak tarif ettiği meme ağrısı Bir memede çevre dokudan şişkinlik veya kalınlaşma hissi
 • Meme ucundan kanlı akıntı
 • Meme içinde boyut ve şekilde meydana gelen bir değişim
 • Gamze gibi meme üzerindeki deri değişiklikleri
 • Ters meme
 • Memede herhangi bir sertlik veya kitle
 • Meme cildinde kabarma veya pullanma
 • Göğüs üzerinde derinin delikli(portakal cilt gibi) ya da kızarıklık

Eğer memede bir yumru veya başka bir değişiklik fark ederseniz – yeni bir mamogram normal olsa bile – doktorunuzla randevu alın.

Sponsorlu Bağlantılar

KENDİ KENDİNİ MUAYENE
Adet gören kadınlar için kanamanın bitiminden sonraki 5.-10. günler arasında yapılacak muayene, kadına memesi hakkında doğru bilgiler verecek ve onun memesini tanımasını sağlayacaktır. Bu da sonradan gelişebilecek bir değişikliği zamanında fark edilebilmesini mümkün kılacaktır.

Aynı muayene, menopozdaki kadınlar için de her ay kendilerinin seçeceği bir zaman dilimi içinde yapılmalıdır. Bu muayene sanıldığından çok basittir, ancak belirtilere dikkat etmek gerekir.

İlk aşamada kadın, ayna karşısında, belden yukarısı çıplak iken, her iki memenin dış görünümünü araştırmalıdır. Bu sayede meme kanserinin dikkat çeken yukarıda sıralanan belirtileri gözle görülebilir.

İkinci aşama ise sırt üstü yatmayı gerektirir. Bu pozisyondayken, muayene edilecek meme tarafındaki kol, baş altına sokulur. Sağ elin avuç içiyle sol meme, sol elin avuç içiyle de sağ meme dokusu hafifçe göğüs duvarı üstünde bastırılarak muayene edilir. Bu aylık muayenenin başlangıçtaki amacı, kadının memesini tanımasıdır.

Üçüncü aşama ise, kişinin tıpkı yüzünde çıkan bir sivilceyi fark etmesi gibi, memesindeki herhangi bir farklılığı kavramasıdır. Sözünü ettiğimiz kendi kendine muayene, risk grubuna giren kadınlar için daha da önemlidir.

MEME KANSERİ NEDENLERİ
Meme kanserine neyin neden olduğu belli değil. Meme kanserinin bazı meme hücrelerinin anormal büyüyerek ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu hücreler sağlıklı hücrelere göre daha hızlı daha bölünmektedir. Biriken hücreler yayılabilir(metastaz) bir tümör oluştururlar. Bu yayılım lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölümlerine kadar gidebilir.
Meme kanseri en sık süt üreten kanallardaki hücreler ile başlar. Doktorlar meme kanserinin bu tipine invaziv duktal karsinom ismini vermektedirler.  Meme kanseri de lobüller (invaziv lobüler karsinom) veya meme içi hücrelerinde başlayabilir.
Araştırmacılar meme kanseri riskini artıran şeyleri tespit etmişlerdir. Meme kanseri için genetik ve çevrenin karmaşık bir birleşimi neden olması olasıdır.
Kalıtsal meme kanseri
Doktorlar meme kanserlerinin yüzde 5 ile 10’unun ailenin nesiller boyunca gen mutasyonu ile bağlantılı olduğunu tahmin etmektedirler. Meme kanseri olasılığını artırabilme yeteneğinde çok sayıda kalıtsal kusurlu genlerin varlığı tespit edilmiştir.

KANSER RİSKİ FAKTÖRLERİ
Bir risk faktörüne ne sık maruz kalırsanız o kadar sık hasta olma riskiniz var demektir. Ama bir hatta birkaç risk faktörü olması mutlaka kanser olacağınız anlamına gelmez. Meme kanseri riskini artırabilir şeyler:

 • Kadın olmak: Erkekler meme kanserine yakalanması kadınlardan çok daha düşük bir ihtimaldir.
 • Artan yaş: Meme kanseri riski yaşla artar. 60 yaşından büyük kadınlar gençlerden daha fazla riski taşımaktadır.
 • Meme kanseri kişisel geçmişi: Eğer bir memede kanser olmuş ise, diğer memede kanser gelişme riski artar.
 • Aile öyküsü: Kişinin annesi, kız kardeşi veya meme kanseri olan kızı varsa meme kanseri teşhisi konma ihtimali daha büyüktür.
 • Kalıtsal genler: Kalıtsal genler meme kanseri riskini artırırlar. Meme kanseri riskini artırdığı bazı gen mutasyonları anne-babadan çocuklarına geçebilir. En sık görülen gen mutasyonları BRCA1 ve BRCA2 olarak adlandırılır. Bu genler büyük meme kanseri riskinizi ve diğer kanser risklerini büyük ölçüde artırabilir, ancak kanseri kaçınılmaz yapmazlar.
 • Radyasyona maruz kalmak: Eğer bir çocuk veya genç erişkin olarak göğüs için radyasyon tedavisi aldıysanız, daha sonraki hayatınızda meme kanserine yakalanma olasılığınız yüksektir.
 • Obezite: Kilolu veya obez iseniz meme kanseri riskiniz artmaktadır.
 • Gençlik dönemi başlangıcı meme kanseri riskini artırmaktadır.
 • İleri yaşta menopoz başlangıcı meme kanseri riskini artırmaktadır. Eğer 55 yaşından sonra menopoz başladıysa, daha fazla meme kanserine yakalanma olasılığı yüksektir.
 • İleri yaşlarda ilk çocuk dünyaya getirilmesi (35 yaşından sonra) meme kanseri riski taşımaktadır.
 • Hiç bebek emzirmemek
 • Postmenopozal hormon tedavisi: Östrojen ve progesteron gibi kombine hormon tedavisi meme kanseri riskini artırmaktadır.
 • Alkol içmek: Alkol içmek meme kanseri riskini artırabilir.

MEME KANSERİ TEŞHİSİ
Meme kanseri teşhis etmek için bazı testler kullanılır:

 • Mamografi: Mamografi, düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir. Memede, muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi amacı ile çekilir. Mamografinin gerçek değeri budur. Çünkü, bu sayede, hastalık muayene ile tespit edilebilecek safhadan önce saptanır. Bu nedenle kesin hayat kurtarıcıdır. Kırk yaşını geçen kadınlar her yıl veya iki yılda bir mamografi çektirmeli ve her yıl uzman bir hekime meme muayenesi olmalıdır. Elli yaşını geçen kadınlar ise her yıl mamografi çektirmeli ve hekime muayene olmalıdır. Mamogram üzerinde bir anormallik bir tarama tespit edilirse, doktorunuz tanıyı değerlendirmek için daha mamografi tavsiye edebilir.
 • Meme ultrason: Ultrason derin görüntüleri üretmek için ses dalgalarını kullanır. Doktorunuz memede anormallik durumunda bunun bir sıvı mı yoksa kist mi olasılığı olup olmadığını belirlemek için bir ultrason önerebilir.
 • Meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG): MRI makinesi göğsünüzde iç resimleri oluşturmak için bir mıknatıs ve radyo dalgaları kullanır. Bir meme MR’ı olmadan önce hastaya boya enjeksiyonu yapılmaktadır.
 • Test için meme hücresi örneğinin alınması(biyopsi): Biyopsi şüpheli meme hücre örneğinin kanserli olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. Örnek test için laboratuara gönderilir. Bir biyopsi örneği, ilgili hücrelerin türünü belirlemek için analiz edilmektedir.

Meme kanseri teşhisinde doktorunuz aşağıdaki uygun testlerden bazılarını seçebilir. Bunlar;

 • Kan tahlilleri
 • Akciğer grafisi
 • Meme MRG
 • Kemik taraması
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Pozitron emisyon tomografisi(PET)

MEME KANSERİ RİSKİ NASIL AZALTILABİLİR

 • Egzersiz: Yoğun egzersiz ve jimnastik yapan kadınlarda meme kanseri riskinin azaldığı gözlenmiştir. Bu nedenle, tüm kadınlara önerilmektedir.
 • Beslenme: Meme kanseri ile beslenmenin önemli ilişkisi vardır. Sebze ve meyveden zengin beslenme, ağır yağlı yiyeceklerden uzak durulması önerilmektedir. Günlük gıda alımına C vitamini, betakaroten gibi antioksidanların eklenmesinin koruyucu etkisi olduğu ileri sürülmektedir.

Kısaca şişmanlığın azaltılması, alkol alınıyorsa bırakılması, hafif egzersiz yapılması(haftada 4 saat tempolu yürüyüş) ve sebze ve meyvenin bol tüketilmesi gibi basit önlemler ile meme kanseri riski % 30-40 oranında azaltılabilmektedir.

MEME KANSERİNDE TEDAVİ
Meme hastalıkları mutlaka bir cerrah tarafından değerlendirilmelidir. Özellikle mamografi veya cerrahi girişim kararı muayene eden hekim tarafından verilmelidir. Meme hastaları panik, telaşlı ve endişeli hastalardır. Onlar için tanı çabuk ve en az maliyetle konmalıdır. Hasta psikolojisi düzeltilirken takip ve tedavi planı tespit edilmelidir. Meme hastalıkları tanısı ve tedavisi muayene, radyoloji ve laboratuar üçlüsünden oluşur. Her biri tek başına değerlidir, ancak birlikteyken anlamlıdır. Ek tedavi olarak kemoterapi, hormon tedavisi veya radyasyon tedavisi de içerebilir.

MEME CERRAHİSİ
LUMPEKTOMİ: Lumpektomi sırasında cerrah tümörü ve çevresindeki küçük sağlıklı dokuyu almaktadır. Lumpektomi genellikle küçük tümörler için kullanılır ve tümör kolayca çevre dokulardan ayrılır.
MASTEKTOMİ: Tüm memenin alınması işlemidir. Meme başı ve areola da dhil olmak üzere, lobules kanalları, yağ dokusu ve deri bu cerrahi metot ile alınmaktadır. İşlemler basit bir şekilde yapılır. Diğer ağır şekli ise hastanın durumuna göre memenin göğüs duvarının altında yatan kas ve koltuk altındaki lenf düğümleri çevresi ile birlikte çıkarılmasıdır.
BİR LENF NODÜLÜNÜN ÇIKARILMASI: Meme kanseri lenf düğümlerine vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Doktorunuz kanserli alana yakın lenf nodülünü alarak kanserli olup olmadığını test eder. Şayet kanserli değilse lenf nodülleri çıkarılmaz. Tersi ise düğümlerin kaldırılması gerekir.
BİRKAÇ LENF NODÜLÜNÜN ÇIKARILMASI: Doktorunuz kanser tespit ederse ilave olarak koltuk lenf düğümleri kaldırır. Kanser lenf bezlerine yayılmışsa kemoterapi veya radyasyon tedavisi içeren en iyi tedavi uygulanmalıdır. Meme cerrahisi komplikasyonları seçtiğiniz işlemleri bağlıdır. Cerrahi kanama ve enfeksiyon riski taşır. Ameliyat ile lenf düğümlerini alınması kolda şişlik riskini (lenfödem) artırır.

Meme alınması işlemlerinde estetik cerrahiden de yardım alabilirsiniz. Günümüzde sentetik bir göğüs implantı veya yeniden kendi dokusu kullanılarak rekonstrüksiyon yapılabilmektedir. Bu operasyonlar mastektomi sırasında veya daha sonraki bir tarihte yapılabilir.

RADYOTERAPİ
Radyoterapi X-ışınları gibi yüksek güçlü enerji ışınlarının kanser hücrelerini öldürmek için kullandığı bir yöntemdir. Radyasyon tedavisi genellikle vücudunuza dışarıdan(eksternal radyasyon) ışın enerjisi aktarmayı amaçlayan büyük bir makine kullanılarak yapılır. Eksternal radyasyon yaygın olarak erken evre meme kanseri için lumpektomiden sonra kullanılır. Bazı doktorlar da büyük meme kanseri için mastektomi sonrası radyoterapi önerebilir. Radyasyon tedavisinin yan etkileri yorgunluk ve kırmızı güneş yanığına benzer kızarıklıkları içerebilir. Meme dokusu şişebilir. Nadiren daha ciddi olarak kol şişmesi (lenfödem), kaburga kırıkları, akciğerler veya sinirlerin hasar görmesi gibi sorunlara yol açabilir.

KEMOTERAPİ
Kemoterapi kanser hücrelerini yok etmek için ilaç kullanır. Kanserin vücudun başka yerlerine yayılma ihtimali yüksekse doktorunuz cerrahi işlemden sonra yinelenmesini engellemek için kemoterapi önerebilir. Bu adjuvan sistemik kemoterapi olarak bilinir. Kemoterapi bazen büyük meme tümörü olan kadınlarda cerrahi öncesinde verilir. Doktorlar bunu neoadjuvan kemoterapi olarak isimlendirmektedirler. Amaç ameliyatla kaldırılacak tümörün küçülmesine etki etmektir. Bu aynı zamanda tamamen iyileşme şansını da artabilir.
Kemoterapi ayrıca kanserin vücudun diğer bölgelerine yayıldığı kadınlarda kullanılır. Kemoterapi kanseri kontrol etmek ve kansere neden olan herhangi bir belirtiyi azaltmayı denemek için tavsiye edilebilir. Kemoterapinin yan etkileri aldığınız ilaçlar bağlıdır. Sık yan etkiler saç dökülmesi, bulantı, kusma, ateş ve sık enfeksiyonlar sayılabilir.

HORMON TEDAVİSİ
Hormon terapisi olarak da isimlendirilir. Genellikle hormona duyarlı meme kanseri tedavisinde kullanılır. Doktorlar bazen östrojen ve progesteron tedavisini kullanabilirler. Hormon tedavisi kanser olasılığını azaltmak için ameliyat veya diğer tedaviler sonrasında kullanılabilir. Kanser yayılmış pozisyonda ise en azından küçültmek ve kontrol etmek için kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Temizlik
Düzensiz Kanama
Adet Döneminde Cinsel İlişki
Ağrılı Adet
Migreni Tetikleyen 7 Faktör
ferc bitişikliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.