MEME KİSTLERİ

Meme kistleri meme içinde genellikle kanserli olmayan (iyi huylu) sıvı dolu keselerdir. Memede bir veya birçok meme kisti olabilir. Genellikle yuvarlak veya oval şeklinde farklı kenarları olan topaklar şeklinde tarif edilir. Meme dokusu genellikle üzüm tanesi veya içi su dolu bir balon gibi hissedilir ama meme kistleri ise sert olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Memede tespit edilen kistler büyük, ağrılı ya da rahatsızlık verici olmadığı sürece tedavi gerektirmez. Bu gibi kistlerin varlığında, sıvı bazı yöntemlerle boşaltılarak belirtiler azaltılır.

Meme kistleri yaşları 35 ile 50 arasında değişen menopoz öncesi kadınlarda sık görülür. Ancak her yaştaki kadınlarda görülebilir. Eğer hormon tedavisi görüyorsanız, meme kistleri genellikle menopozdan sonra kaybolur.

BELİRTİLER

Meme kistlerine ait yaygın olarak görülen belirtileri şunlardır:

• Farklı kenarları olan, pürüzsüz, kolay hareket edebilen, yuvarlak veya oval meme yumruları (bu yumrular genellikle iyi huylu olduğunu gösterir ama her zaman değil).

• Genellikle bir memede bulunan, ama aynı anda her iki memeyi de etkileyebilen yumrular.

• Memenin yumru olan alanında ağrı veya hassasiyet

• Adet döneminden hemen önce yumru büyüklüğü ve meme hassasiyetinde artışın olması

Sponsorlu Bağlantılar

• Adet döneminden sonra yumru boyutu ve diğer belirtilerde azalma.

Bir veya birden çok basit meme kistlerinin olması meme kanseri riskini arttırmaz. Ancak kistlerin varlığı memedeki diğer yumru ve değişikliklerin fark edilememesine ya da doktorunuz tarafından yeterince iyi değerlendirilememesine neden olabilir. Kişinin memelerini nasıl hissettiğini bilmesi önemlidir. Çünkü memede gerçekleşecek herhangi bir değişiklik ya da anormallik daha kolay fark edilir.

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Sağlıklı kadınlarda normal meme dokusu genellikle yumrulu hissedilir. Ancak eğer elle fark ettiğiniz topaklar bir adet döneminden sonra kaybolmadıysa, ya da belirgin şekilde büyüdüğünü veya değiştiğini hissederseniz bir doktora başvurmanız gerekir.

NEDENLERİ

Her bir meme papatya yaprağı gibi düzenlenmiş glandüler doku loblarını içerir. Loblar da gebelik ve emzirme sırasında süt üreten küçük lobüllere ayrılır. Küçük kanallar da meme başına süt taşırlar. Memeye şeklini veren destek doku, yağ dokusu ve lifli bağ dokusundan oluşur. Memedeki yağ bezlerinin ve bağ dokularının fazla büyümesiyle süt kanalları tıkanır. Tıkanma da süt kanallarının genişlemesine ve içinin sıvı dolmasına neden olarak kistleri meydana getirir.

• Mikrokistler çok küçük oldukları için hissedilmez, ancak mamografi ya da ultrason gibi görüntüleme testleri sırasında görülebilir.
• Makrokistler ise çapları 2,5 ile 5 cm arası değişir ve hissedilebilecek kadar büyüktürler. Büyük meme kistleri göğüs ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir ve yakın meme dokuları üzerinde baskı oluşturabilir.

Bazı kanıtlar vücutta aşırı miktardaki östrojen hormonunun meme dokusunda kist oluşumuna neden olduğunu göstermiştir.

TESTLER VE TEŞHİS

Sizin ve doktorunuzun memede bir yumru hissetmesinden sonra, yumrunun kist olup olmadığını anlamak üzere taramalar yapılır. İhtiyaca ve durumunuza bağlı olarak doktorunuz sağlık geçmişinizle ilgili bilgiler alacak, meme muayenesi yapacak, ultrason çektirecek ve iğne aspirasyonu işlemlerini uygulayacaktır.

Meme muayenesi:
Doktorunuz fiziki meme muayenesi ile yumruları inceleyecek ve memede başka sorunlar olup olmadığını kontrol edecektir. Doktorunuz sadece muayene ile memedeki yumrunun bir kist olup olmadığını söyleyemez. Bu nedenle bir görüntüleme testi, ince iğne aspirasyonu ya da başka bir test yaptırmak isteyebilir.

Meme ultrasonu:
Meme ultrasonu doktorunuzun memedeki yumrunun sıvı dolu veya katı olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir. Sıvı dolu yumrular genellikle meme kisti olduğunu gösterir. Sert görünümlü büyük kitleler ise genellikle “fibroadenom” gibi kanserli olmayan yumrulardır. Ancak sert yumruların kanser olma ihtimalleri de vardır.
Doktor ultrasonda gördüğü kitlelerin kanserli olup olmadığı hakkında daha net bilgiler elde etmek için biyopsi önerebilir. Ultrason işlemi genellikle küçük ve elle kolaylıkla hissedilmeyen yumruları değerlendirmek üzere yapılır. Eğer yumru doktorunuz tarafından kolayca fark edildiyse, meme ultrasonu atlanarak bunun yerine ince iğne aspirasyonu yapılabilir.

İnce iğne aspirasyonu:
İnce iğne aspirasyonu sırasında doktorunuz memedeki yumrunun olduğu yere ince bir iğne yerleştirir ve yumrunun içindeki sıvıyı çeker. Bu şekilde sıvı çekme işlemine “aspirasyon” denir. İnce iğne aspirasyonu işlemi sırasında iğnenin doğru şekilde yerleştirilebilmesi için genellikle ultrason da kullanılır. Eğer sıvı çekildikten sonra yumru ortadan kaybolursa, doktorunuz teşhisi meme kisti olarak koyacak ve sıvının aşağıdaki durumlarını değerlendirecektir:

• Eğer sıvı kanlı değil ve yumru kaybolduysa, başka test ve tedaviye gerek yok demektir.

• Çekilen sıvı kanlı bir görünüme sahip ve yumru hala kaybolmadıysa, çekilen sıvının bir örneği analiz edilmek üzere laboratuara gönderilecek ve bir meme cerrahı ya da görüntüleme için bir radyoluğa sevk edileceksiniz.

• Eğer iğne ile hiç sıvı çekilemediyse, doktorunuz muhtemelen daha ayrıntılı bir değerlendirme için mamografi veya ultrason gibi görüntüleme testleri isteyecektir. Sıvı gelmemesi ya da meme yumrusunun aspirasyon işleminden sonra kaybolmaması, yumrunun tümünün ya da en azından bir kısmının katı olduğunu göstermektedir. Katı yumrular kanser belirtisi olabileceğinden dolayı yumrunun bir kısmının örneği analiz edilmek üzere laboratuara gönderilecektir. Bu işleme de “ince iğne aspirasyon biyopsisi” adı verilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

İçi sıvı dolu kanser olmayan basit yapılı yumrular için herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Eğer hasta menopoza girmemişse, doktor belli bir süre yakından izleyerek kendi kendine geçip geçmediğini görmek için beklemeyi uygun görecektir.

İnce iğne aspirasyonu:
Meme kisti teşhisi koymak için uygulanan ince iğne aspirasyonu sırasında kistteki sıvı alınarak yumrunun kaybolması ve belirtilerin geçmesi sağlanabilir.

Eğer memenizde kist varsa, sıvının birden fazla işlemle drene edilmesi (çekilmesi) gerekebilir. Tekrarlayan ya da yeni oluşan kistler yaygındır. Ancak eğer kistin varlığı 2-3 adet döngüsü boyunca devam ederse, ultrason değerlendirmesi için doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hormon kullanımı:
Adet döngüsünü düzenleyen doğum kontrol haplarının kullanılması meme kistlerinin tekrar oluşmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak doğum kontrol haplarının ve “tamoksifen” gibi hormon ilaçlarının ciddi yan etkilerinden dolayı sadece belirtileri şiddetli olan kadınlarda kullanımı tavsiye edilmektedir.

Ameliyat:
Meme kistlerinin cerrahi yolla alınması sadece olağandışı durumlarda gerekli olmaktadır. Eğer meme kisti kanlı sıvı içeriyorsa veya bir süre sonra tekrar tekrar oluşmaya devam ederse ameliyat düşünülebilir.

YAŞAM TARZI VE EV İLAÇLARI

Meme kistleri ile ilişkili rahatsızlıkları en aza indirmek için, aşağıdaki önlemleri deneyebilirsiniz:

İyi takılmış, destekleyici bir sutyen giyin. Eğer meme kistinden dolayı ağrılarınız oluşursa, meme dokusunu iyi destekleyen sutyen giymeniz rahatsızlığı gidermeye yardımcı olacaktır.
Kafein tüketiminden kaçının. Kafein tüketiminin meme kistleri ile bağlantılı olduğuna dair bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ancak, bazı kadınların diyetlerinden kafeini çıkardıkları için belirtilerinin ortadan kalktığı görülmüştür. Bu nedenle hem içeceklerde hem de çikolata gibi gıdalarda kafein alımını azaltmanız önerilir.
Diyetlerinizde tuzu azaltın. Tuz kısıtlamasının kist oluşumu üzerine etkisinin olup olmadığına dair kesin bilgiler içeren çalışmalar olmamasına rağmen, uzmanlar tuz tüketimini azaltmanın kist oluşumunu engellemeye yardımcı olduğunu düşünmektedirler.
Doktorunuz önerdiği takdirde ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz. Meme ağrısının bazı türlerinde “asetaminofen” ya da “ibuprofen ve naproksen” etken maddeli non-steroid anti-inflamatuar ilaçların kullanımı belirtileri hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Arse

    Merhaba. Benim göğüslerimin her ikisinde kücük ve sert birsey vardı . Hic önlem almadım simdi büyüdü ve cok agrı yapıyor iyice nefes aldığımda cok kötü bir ağrı oluyor kosamıyorum , tıkanıyorum ve sabah her kalktığımda siddetli bir ağrı yapıyor. Sebebini öğrenmek istiyorum…. Simdiden Tesekkürler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Meme Ucu Ağrısı Neden Olur
Adet Görememe veya Olamama
Vajina Ağrısı
Adet Döneminde Cinsel İlişki
Aşırı Kıllanma
Candida Nasıl Tedavi Edilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.