MEME KÜÇÜLTMEmeme-kucultme

Meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mammoplasty) ile göğüslerden doku ve derinin bir kısmı alınarak yeniden şekillendirme ve boyut küçültme gerçekleştirilir. İşlem ile aynı zamanda meme ucunu çevreleyen koyu renkli cilt alanının da küçülmesi sağlanır.

Meme dokusu ve cildi almak için, cerrah memede bir veya daha fazla kesi yapar. Fazla doku ve cilt alındıktan sonra dikiş ile kapatılır. Bazen meme ve areola çıkarılıp yeniden konumlandırma yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazen ameliyatta liposakşın (yağ çekme) tekniği de uygulanır. Eğer memenin çoğu yağ dokusu ise ve fazla cilt dokusu sorun değilse, sadece liposakşın işlemi ile de göğüs küçültme yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat genellikle 3 ile 5 saat sürer. Gece hastanede yatış gerektirmez. Daha dar kapsamlı küçültmeler için lokal anestezi ile de ameliyat yapılabilir.

Meme dikleştirme de benzer bir ameliyattır ama sadece cilt dokusu alınır. Meme dikleştirme ameliyatları ile özellikle büyük göğüsler ile sarkık göğüsler yükseltilir. Meme başı ve areola da yükseltilebilir.

Ameliyat sonrası

Sponsorlu Bağlantılar

Ameliyattan hemen sonra gazlı bez ile kesiler kapatılır, göğüsler elastik bir bandaj ile sarılır ve memeler özel cerrahi bir sutyen ile desteklenir. Bazı durumlarda, ilk birkaç gün için memede ameliyattan dolayı kalmış olan kan ve sıvıyı boşaltmaya yardımcı olması için her memede küçük bir tüp kalabilir. Dikişler 1 ila 2 hafta sonra çıkarılabilir.

Çoğu kadında ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca ağrı yaşanabilmektedir. Sonrasında ise bir hafta veya daha uzun bir süre göğüs bölgesinde hafif rahatsızlık devam edebilir. Ağrı kesici alınabilir. Tıp ağrı hafifletmeye yardımcı olabilir. Şişme ve morarma birkaç hafta sürebilir. Medikal sutyenin 24 saat giyilmesi göğüslerin desteklenmesi ile şişmenin azaltılmasında etkili olacaktır. Ağırlık kaldırma ya da yorucu egzersiz içermediği sürece büyük olasılıkla, birkaç hafta içinde normal çalışma temponuza ve sosyal aktivitelere devam edebileceksiniz. Ağırlık egzersizleri için 3-4 hafta beklemeniz gerekecektir. Sporcu ya da atletik sütyen gibi göğüsleri destekleyen bir sutyen giyilmesi de önemlidir.

Meme küçültme ameliyatından sonra göğüslerde görünür izler kalabilir. Bu izler ise çoğunlukla sutyen ya da mayo ile kapatılabilir alanlardır. Yara izi zamanla solmaya başlar ama tamamen kaybolmaz.

Neden yapılır

Meme küçültme ameliyatı memenin boyutunu, ağırlığını, sıkılığını ve şeklini değiştirmek için yapılır. Meme küçültme ameliyatına çoğunlukla aşağıdaki sebeplerle başvurulmaktadır:

  • Kendini daha rahat hissetmek için: Büyük, ağır göğüsler bel ve boyun ağrıları ile duruş bozukluklarına neden olabilir. Ağır göğüslerin sürekli aşağı doğru çekilmesi askılığının omuz bölgesini ağrıtmasına da neden olur. Meme küçültme ameliyatları çoğu durumda bu sorunları ortadan kaldırır. Büyük, ağır göğüsler bayanların spor ya da diğer etkinliklere katılmasına da mani olabilmektedir. Bazı fiziksel aktiviteler de yine büyük göğüslü kadınlar için ağrılı veya zor olabilmektedir.
  • Görünümün değişmesi: Özellikle boy ve kilo ile orantılı olmayan göğüsler kişide özgüven sorunlarına yol açabilir. Büyük göğüslü gençler ve genç kadınlar bu nedenle istedikleri giysileri veya mayoyu giymekte çekinebilir. Aynı zamanda üzerine iyi oturacak kıyafet bulmak da zor olabilir.

Ne kadar etkilidir

Meme küçültme ameliyatı olan kadınlar çoğunlukla memnun kalmaktadır. Göğüsleri küçük, sıkı, daha hafif ve daha eşit orantılı yapar. Genellikle büyük göğüslerden kaynaklanan fiziksel rahatsızlık ve ağrıyı da azaltır.

Meme küçültme ameliyatı sonuçları kalıcı olarak kabul edilir. Ancak hamilelik, kilo alma veya kilo kaybı gibi nedenlerle memenin şekil ve boyutlarında değişiklik görülebilir.

Riskler

Yara izi: Meme küçültme ameliyatı her zaman göğüslerde görünür izlerin kalmasına neden olur. Ancak ameliyat izlerinin ne kadar kötü olduğu kişiden kişiye ve kesi türüne göre değişiklik göstermektedir. İlk başta kırmızı ve şişmiş olsa da zamanla solmaya ve daha az belirgin olmaya başlarlar. Bazı kadınlarda ameliyat izleri uzun süre daha belirgin kalabilir. Neyse ki, izler genellikle sutyen ile kapatılabilen alanlarda olmaktadır.

Diğer risklerden birisi de bazen meme uçlarının aynı hizada olmaması ve meme boyutlarının farklı olması riski de bulunmaktadır.

Memelerde his kaybı da yaşanabilir. Bu durum birkaç ay sürmekte ve genellikle geçici olmaktadır. Ancak bazı kadınlarda daha uzun sürebilir ve kalıcı olabilir. Büyük göğüslü bazı kadınlarda ameliyattan önce de fazla his olmadığı için ameliyattan sonra da bunun devam etmesi çok sorun teşkil etmeyecektir.

Ameliyat sonrası emzirmeme sorunu da görülebilir. Ameliyatın türüne bağlı olarak bazı kadınlarda emzirme mümkün olmamaktadır.

Daha az sıklıkla, memedeki kan kaynağına da ameliyat sırasında zarar gelebilir. Bu durum cildin iyileşme sürecini geciktirebilir. Ameliyatın diğer riskleri şunlardır:

  • Ameliyat sırasında aşırı kanama.
  • Anestezi reaksiyonu.
  • Kalp ve akciğerlere pıhtı gitmesi (pulmoner emboli). Bu durum yaygın değildir.

Bu tür riskler ciddi ve yaşamı tehdit edici boyutlardadır ama nadiren görülür.

Diğer hususlar

Meme küçültme ameliyatı daha sonraki süreçte emzirmeyi zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir. Bazı kadınlarda ise ameliyattan sonra da emzirme mümkün olmaktadır.

Diğer önemli bir husus da sigorta kapsamında bu ameliyatların yapılamayacağıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    meme kücütme

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kulak Kıllarından Nasıl Kurtulabilirim
Yüz Gerdirme
Dekolte Bölgesi Sivilcelerine Son Verin
Bir Meme Estetiğinden Sonra …
Alın Estetik
Boyun Bölgesindeki Cilt Nasıl Sıkılaştırılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.