MEME UCU AĞRISI NEDEN OLURMeme Ucu Ağrısı Neden Olur

Meme ucu ağrısı emziren kadınlarda, sütyen olmadan yapılan koşu gibi bir fiziksel aktivite yada kalitesiz sütyen kullanımı sonucu meme ucunda sürtünme sonucu oluşan rahatsızlık olarak tarif edilebilir.

Her ne kadar meme ucundaki ağrıya bunlar neden olsa da bazen mastit (meme kanallarındaki bir) ve meme absesi (belirli bir alanda irin toplanması) de özellikle emziren kadınlarda meme ucu ağrısına neden olabilen ve sık karşılaşılan nedenlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nadiren memenin Paget hastalığı olarak bilinen kanser türü, özellikle meme alanına lokalize inflamasyon ve ağrıya neden olabilir.

Meme Kistleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Meme ucu yüzey aşınmalarına bağlı olan ağrılarda meme ucunu birkaç gün içinde temizlemek gerekir. Enflamatuar durumlar ise daha fazla dikkat gerektirir. Özellikle meme ucunda aşırı çatlama, meme başı ya da areola yüzeyinde açık yara, göğüs ucunda, memede yada göğüs yüzeyinde ısı hissetme veya kızarıklık, memenin sadece bir tarafında ağrı, ateş veya titreme, memede yeni, alışılmadık ya da değişen kitleler, meme apsesi veya emzirmeyle ilgisi olmayan akıntılar özellikle de kahverengi yada kanlı akıntı yada kan gelmesi acilen değerlendirilmesi gereken durumlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER BELİRTİLERE DİKKAT!!

Meme ucundaki ağrı, nedenine bağlı olarak farklı belirtiler üretebilir.

Memedeki belirtiler; meme ucundan kan gelmesi, memede/memelerde şişlik, hassasiyet, memede görüntü, boyut ve şekil değişiklikleri, meme içinde sertleşmiş alan, meme başı akıntısı, meme ucu yada meme başında yara veya kızarıklık, çatlama, kaşıntı, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik, memede geri çekilme, meme ucu yada memedeki herhangi bir alandaki deride renk değişiklikleri görülebilir.

Meme Başı Akıntısı Nedenleri

Diğer belirtiler; Meme ucu ağrısına meme dışında farklı belirtiler de eşlik edebilir. Bunlar nedenine bağlı olarak sıklıkla ateş ve bulantı (kusma olabilir) içerebilmektedir.

Bunlara ek olarak bazı belirtilere daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin, meme absesi gibi bir durumda memedeki enfeksiyon kan dolaşımına sıçrayarak sepsis adı verilen ve yaşamı tehdit eden kanda bakteri enfeksiyonuna yol açabilir ve bu da potansiyel organ yetmezliğine bağlı olarak hayatı tehdit edici olabilir. Bu koşul acil tedavi gerektirmektedir. Bu nedenle meme ucundaki iltihaplı vakalar meme ucu ağrısı ile birlikte bilinç kaybı, bayılma, nefes darlığı ve idrarda belirgin bir şekilde azalma eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden tedavi olunuz.

MEME UCU AĞRISI NEDENLERİGöğüs Ucu Ağrısı Neden Olur

Meme ucu ağrısı adet döngüsünün normal bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir ve bazen özellikle uçları östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki değişikliklerine karşı daha hassas olabilir. Uygun olmayan sütyen giyilmesi sonucu meme ucunda travma, yeni anne olanların bebeklerini emzirmeleri ve göğü çatlaklarında bakteri varlığı nedeni ile oluşan bir enfeksiyon meme ucundaki ağrının sık görülen nedenidir.

Bunun dışında memelerde yapılan cerrahi operasyonlar, ergenlik başlangıcı ve areolada çatlama meme ve mem ucunda ağrıya neden olabilir. Bunun dışında aşağıdaki hastalıklar yada bozukluklarda meme ucunda ağrı şeklinde belirti ortaya çıkmasına yol açabilir.

  • Meme absesi veya Zuska hastalığı
  • Meme iltihabı (mastitis)
  • Kandidiaz
  • Kontakt dermatit ve egzama
  • Memede benign kistik tümör
  • Galaktore (emzirmeyen kadında kendiliğinden süt akıntısı)

Yaşamı tehdit eden nedenler

Bazı durumlarda, meme ucu ağrısı ciddi veya yaşamı tehdit eden durumun bir belirtisi olabilir. Bunlar:

  • Meme kanseri
  • Paget hastalığı

Enfeksiyon durumunda derhal tedavi yapılmalıdır. Eğer emziren bir anneyseniz el ve meme hijyeni eksiksiz şekilde yapılmalıdır. Eğer memenizde gerginlik varsa bunu sık emzirmeyle üstesinden gelebilirsiniz. Sık emzirme sizin büyük ölçüde rahatlamanızı sağlayacaktır.

Meme Enfeksiyonları

Bazı durumlarda, bilhassa ciddi hastalıklara bağlı olan durumlar sizde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle uzman yardımı almalı ve tedavisi yapılmalıdır. Tedavide başarısızlık veya durumun ihmal edilmesi apse, göğsün çirkin görünüm alması ve yara izi ve sepsis denilen kan zehirlenmesine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İlişki Sonrası Vajinal Akıntı
Vajinada Sivilce
Lohusalık
Kadınlarda İdrar Kaçırma
Kadınlarda Meme Ağrısı
Adet Döneminde Kan Pıhtısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.