MEME UCU KAŞINTISI NEDEN OLURMeme Ucu Kaşıntısı Neden Olur

Meme ucu kaşıntısı kadınlar arasında yaygın görülen bir koşul olup bu koşula genellikle alerji, iltihap hatta fiziksel tahriş neden olabilmektedir. Meme ucundaki kaşıntıya genellikle meme ucunda karıncalanma, rahatsız edici ve ya huzursuz edici hisler de eşlik etmektedir. Bu belirti sadece göğüs ucunu etkileyen bir koşuldan kaynaklanabileceği gibi kurdeşen ya da egzama gibi daha genel bir sağlık sorunundan da kaynaklanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yukarıda sıralanan nedenlerin dışında sabun ve çamaşır deterjanına karşı olan alerjik tepkimeler, ciltteki kuruluk ve varsa kullandığınız bazı ilaçlar bunların yan etkileri de meme ucunda kaşıntıya neden olabilmektedir. Kontakt dermatit de meme kaşıntının sık karşılaşılan nedenleri arasındadır. Kaynaklandığı faktöre bağlı olarak bir veya her iki meme ucunda olabilir, etkilenen meme ucunda kızarıklık, ağrı, şişme ya da akıntı eşlik edebilir.

Zehirli sarmaşık veya benzer bitkilerin alerjik etkilerinin yanı sıra nadiren de meme kanseri de meme ucunda kaşıntı şeklinde belirti verebilir. Eğer memenizin Paget hastalığı varsa, meme ucunda kaşıntıya ilaveten ağrı, iltihap akması ve kabuklanma da eşlik edecektir. Gebelik esnasında da meme ucunuzda kaşıntı, şişme ve akıntı oluşma olasılığı vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?

Meme başı yada meme ucundaki kaşıntıya birçok faktör neden olduğu için belirtiler de bu oranda değişkenlik göstermektedir. Belirtiler sadece göğsü etkileyebilir yada vücudun diğer bölümlerinde de farklı belirtiler oluşturabilir.

Memedeki belirtiler şunlardır; meme ağrısı, yanma hissi, memede şişlik ve çatlamalar, kabuklanma, kanlı yada saman rengi akıntı, hassasiyet, içe dönük ve düz göğüs uçları, meme başında döküntü, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik ve cilt kalınlaşması.

Diğer belirtiler; vücudun diğer bölümlerinde ise kabarcıklar, ishal, lenf düğümlerinin büyümesi, kurdeşen, Bulantı (kusma olabilir), cilt soyulması, isilik, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik, burun akıntısı, nefes darlığı (taşipne) veya hızlı nefes alıp verme, hapşırma ve hırıltılı solunum görülebilir.

Hayatı tehdit eden belirtiler; Anafilaksi denilen alerjik durum son derece hayatı tehdit edicidir. Bunun belirtileri arasında bilinç değişiklikleri, tepkisizlik, nefes darlığı, nefes darlığı yada nefes alırken yorulma, şiddetli karın ağrısı, yüz, dudak yada dilde ani şişme ve hırıltılı solunum yer almaktadır.

MEME UCU KAŞINTISI NEDENLERİ

Meme ucu kaşıntısı alerji, iltihap veya deri yüzeyindeki fiziksel bir tahrişin habercisidir. Yanı sıra kaşıntıya ürtiker yada egzama gibi daha genel koşullar da neden olabilir.göğüs ucu kaşıntısı

Genel sağlığın iyi olduğu durumlarda kişi son zamanlarda kullanmış olduğu sabun, çamaşır deterjanları, yeni almış olduğu bir sütyen yada varsa kullanmaya başladığınız bir ilaca dikkat edilmelidir. Yanı sıra cildinizdeki kuruluk ve gebe iseniz böyle durumlarda da meme uçlarının şişmesi ve akıntı ile birlikte meme ucu kaşıntısı meydana gelebilir. En son ve uzak ihtimal ise meme kanseridir. Liste halinde meme ucu kaşıntısının nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Cilt ile ilgili nedenler; atopik dermatit (bir alerjenden kaynaklanan cilt iltihabı), kontakt dermatit (belirli bir madde ile temas sonucu ortaya çıkan deri tahrişi), kuru cilt, egzama (deri iltihabı veya tahrişi) ve güneş yanığı.

Diğer nedenleri ise; alerjiler, meme kanseri, penisilin veya kodein gibi ilaçlara karşı gelişen alerji, belirli yiyeceklere karşı alerjik reaksiyon, arı sokması gibi böcek ısırığı, çeşitli ilaçların yan etkileri, nadiren memenin Paget Hastalığı, uyuz gibi parazit istilası ve gebelik.

Meme ucu kaşıntı bazen çok ciddi nedenlerden kaynaklanabilir. Anafilaksi adı verilen ani başlangıçlı alerjik reaksiyon kişinin kaşıntı hissetmesinin yanı sıra bilinç değişiklikleri, şiddetli karın ağrısı, ani boğaz, yüz, dudak, dil şişmesi ve düşük tansiyona yol açarak hayatı tehdit edebilir. Bu nedenlerden dolayı böyle bir durumda acil yardım istenmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum kontrol hapı çeşitleri
Açık Tenli Cilt Makyajı Nasıl Yapılır
Gebelikte Saç Dökülmesi
RAHİM AĞZI YARASI TEDAVİSİ, NASIL KORUNABİLİRİM?
Adet Ağrısına Ne İyi Gelir
Bıyık Kıllarının Alınması ( Kızlar İçin)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.