MENENJİT NEDEN OLURMenenjit Neden Olur

Menenjit, beynin etrafını kaplayan ve koruyan zarlarda oluşan iltihaplanma neticesinde ortaya çıkan, uygun bir şekilde müdahale edilmediği taktirde, işitme kaybı, bellekte hasar ve bazı durumlarda ölüme bile neden olabilen önemli bir enfeksiyon çeşididir. İstatistiklere bakacak olursak hastalığa yakalanan bireylerin %95’inin beş yaşından ufak çocuklarda meydana geldiğini görebiliriz. Kişi açısından kalabalık ve yeterli oksijen bulunmayan ortamlarda olan çocuklar ve yetişkinler her zaman menenjit açısından risk altındadır. Çeşitli virüslerin de ortaya çıkardığı menenjit, mutlaka tıbbi olarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kendiliğinden geçmez.

Sponsorlu Bağlantılar

MENENJİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menenjitin en temel belirtileri; vücut ısısının yükselmesi, kuvvetli baş ağrısı, yorgunluk, ense bölgesinde ağrı veya sertlik, beyin bulanıklığı, sürekli uyku durumu, istifra, ciltte oluşan lekeler ve geçirilebilecek havaledir. İlk başlarda sıradan bir üst solunum yolu veya bağırsak enfeksiyonu gibi oluşabilen durumlara daha sonradan yukarıda belirttiğimiz tablolar eklenerek menenjit ortaya çıkabilir. Bebeklerde görülen menenjitin ne yazık ki belirtileri daha zor bir şekilde anlaşılabilir. Normalden çok yüksek veya düşük vücut sıcaklığı, bebekte huzursuzluk durumu, kucakta bile şiddetli ağlama, beslenmede isteksizlik ve bıngıldağın olması gerekenden daha yuvarlak bombeli bir şekilde oluşu bebeklerde görülen menenjitin en temel belirtileridir.

Sponsorlu Bağlantılar

MENENJİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bakteriler nedeniyle oluşmuş olan menenjit, tıbbi olarak acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Eğer bebeğinizde veya çocuğunuzda yukarıda saydığımız belirtilerden bir çoğu bulunuyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidip tedavi ettirmenizde fayda vardır. Hekim, şüphelendiği durumlarda kişinin gerekli kontrollerini yaptıktan sonra beyinde bulunan omurilik sıvısından bir miktar numune alacaktır. Teşhis kesin olarak konduktan sonra ise antibiyotik tedavisi uygulanmaya başlanacaktır. Bu tedavinin ev ortamından ziyade hastane ortamında yapılması tavsiye edilmektedir. Bazı durumlarda menenjit olmuş olan kişinin etrafında bulunan bireylere koruyucu olarak ilaç verilebilir.

Menenjit rahatsızlığının bulguları bulunan bireylerin vakit kaybetmeden uzman bir hekim kontrolünden geçirilerek gerekli olan testlerin ve araştırmaların neticesinde kesin tanının konulması gerekir. Menenjitten tamamen kurtulma ihtimali oldukça fazladır ve hasta birkaç ay içerisinde tamamen eski sağlığına kavuşur. Fakat yine de menenjit tehlikeli bir rahatsızlıktır; tedavi edilmeyen durumların yaklaşık olarak %6’sı başta kalıcı sakatlıklar olmak üzere ölüme kadar neden olabilmektedir. Sakatlık görülme durumu bebeklerde ve çok küçük çocuklarda daha fazladır. Özellikle işitme kaybı, zekâ geriliği ve spastisiteye neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Canlılarda Cinsiyet Nasıl Belirlenir
Martinez Frias Sendromu
Bacakta yada Bacaklarda Ağrı
Diyet Önerileri
Bronşit Nedenleri, Kimler Risk Altında
Kanserin Uyarıcı İşaretleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.