MENENJİT NEDENLERİ VE ÇEŞİTLERİ
Menenjit, beyin çevreleyen zar olan meninks iltihabına verilen isimdir. Aşağıdaki gibi üç meninksler vardır:

 • Dura mater – kafatasının içine yapışan dış zar
 • Araknoid – orta membran
 • Pia mater – Beyine yapışan içteki membran

MENENJİT NEDEN OLUR? MENENJİT NEDENLERİ NELERDİR?
Menenjitin iki ayrı türü vardır ve her birinin farklı nedenleri bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

A.   Viral menenjit: Virüslerin Neden Olduğu

Nadiren yaşamı tehdit etse de viral menenjit, bakteriyel menenjitten daha sık görülür. Viral menenjite farklı virüsler neden olabilir ve öksürme veya hapşırma yoluyla veya kötü hijyen koşulları nedeni ile bulaşabilir. Diğer şekillerde ise bu virüsler atık kirli sularda bulunabilir. Nadir durumlarda, bazı böcekler – sivrisinek ve kene gibi – bu virüsleri taşıyabilir ve insanlara bulaştırabilir. Böcek ısırıkları olduktan sonra hastaya bulaştırılan virüs, kan yolu ile beyne ulaşır ve orada yayılmaya başlar.
Viral menenjit, nadir durumlarda, özellikle bazı virüsler için hedefe özel antiviral ilaçlar tarafından giderilebilir. Tedavi tam olsa da yine de baş ağrısı, yorgunluk ve depresyon sürebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

B.   Bakteriyel menenjit: bakterilerin Neden Olduğu

  • Bakteriyel menenjit, nadir de olsa ölümcül olabilir.
  • Bakteriler solunum, öksürük ve öpüşme gibi boğaz salgıları ve bunların değişimi yoluyla yayılır. Kısa süreli durumlarda yani mikropların dış ortamda uzun süre yaşamaları olanaksızdır. Bu bakteriler yüzme havuzları, binalar yada su kaynaklarından bulaşmaz.

Birçok bakteri türü menenjite neden olabilir. Aşağıda dört tipi vardır:

    1. Neisseria meningitidis (meningokok): Meningokok 2 ile 18 yaş arası çocuklarda yaygındır. Bu bakteri, solunum damlacıkları ve yakın temas ile bulaşır. Meningokokal menenjit sıklıkla yaşamın ilk yılında ortaya çıkar, ama aynı zamanda okul gibi kapalı toplumlarda da oluşabilir.
    2. Streptococcus pneumoniae (pnömokok): Pnömokok bakteriyel menenjitin en sık görülen ve en ciddi formudur. Yüksek risk altında olanlar zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerdir.
    3. Haemophilus influenzae b: Haemophilus influenzae b aşısının geliştirilmesi nedeniyle hastalık oldukça azaltılmış ve yakalanma oranı düşürülmüştür.
    4. Listeria monocytogenes: Listeria monocytogenes yenidoğanlarda, hamilelerde, 60 yaşın üzerinde olan kişilerde ve bağışıklığı baskılanmış her yaştan kişide görülen menenjitin en sık nedenidir.

ENFEKSİYON BEYİNE NASIL ULAŞIR?
Enfeksiyon çok çeşitli şekillerde beyne ulaşabilir. Vücudun başka enfekte kısmından kan yoluyla, enfekte sinüs veya iç kulağa gelen kafatası kemikleri vasıtasıyla kafatasında çatlak veya penetran yara gibi kafa travması ile beyne ulaşabilir. Bu durum özellikle, cerrahi sonrası ya da uzun bir hastaneye yatmayı gerektiren bir durum sonucunda, kronik böbrek yetmezliği gibi vücudun direncinin azaldığı durumlarda tetiklenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ameliyat Dikişleri Ne Zaman Alınmalı
Orta Kulak Enfeksiyonu (iltihabı) Nedenleri
Sarı Nokta Hastalığı Nedir?
Emes Nedir
Parmaklarda Karıncalanma
Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.