Menenjit Hakkında Bilinmeyenler

Menenjit, beyin zarlarının akut iltihaplanmasıdır. Vücutta bu iltihaba virüsler ve bakteriler neden olur. Ayrıca çok nadir karşılaşılsa da mantarlarında menenjite neden olduğu bilinmektedir.

Ölümcül müdür?

Yeni üretilen aşılarla birlikte, menenjit tedavi edilebilen hastalıklar arasına girmiştir. Fakat yeri gelmişken belirtmeliyiz ki, menenjit eğer tedavi edilmezse veya göz ardı edilirse ölüme veya felçlere neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Menenjitte Görülen Kan Zehirlenmesi Nedir?

Kan zehirlenmesi, menenjite neden olan mikropların kan dada üremeye başladığı durumdur. Çok fazla tehlikeli ve ölümcül bir durumdur. Eğer müdahale edilmezse ölüme neden olur.

Sakatlıklara Neden Olur mu?

Eğer hastalık çok fazla ilerlerse ve tedavi edilmezse kalıcı felçlere vb. durumlara neden olabilir.

Menenjit Bulaşıcı mıdır?

Evet menenjit bulaşıcıdır, zaten hasta olan çoğu kişi de mikropları diğer hasta kişilerden veya taşıyıcılardan kaparlar.

Menenjitin Çeşitleri

Menenjit, görülme sıklığı, oluşum süresi ve nedenine göre sınıflandırılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Görülme Sıklığı ve Oluşum Süresine Göre;

 • Akut menenjit: Ani olarak ortaya çıkan ve yılda 2 defadan az görülen menenjit çeşididir. Bakteriyel menenjit vakalarının %80’ini üstlenir.
 • Kronik menenjit: Ortaya çıktığında uzun süre devam eden ve sürekli tekrarlayan menenjit çeşididir. Eğer önüne geçilmezse, felçlere veya konuşma bozukluklarına neden olabilir.

Nedenine göre;

 • Bakteriyel menenjit: Bakterilerin neden olduğu menenjit çeşididir ve çok ağır geçer.
 • Viral menenjit: Virüslerin neden olduğu menenjit çeşididir, ve
  Bebeklerin aşı programına katılan virüs aşılarıyla birlikte görülme sıklığı son yıllarda gittikçe azalmıştır. Ayrıca yeri gelmişken belirtmeliyiz ki, viral menenjit diğer menenjit çeşitlerine göre daha hafif hissedilir fakat tedavisi uzundur.

Akut ve kronik menenjitin farkı nedir?

Akut menenjit, ani olarak karşılaşılan ve ilaçlarla kolayca tedavi edilebilen menenjit çeşididir. Kronik menenjit ise sürekli tekrarlayan ve kolayca tedavi edilemeyen menenjit çeşididir.

Menenjitin Nedenleri Nelerdir?

 • Bakteriler: Bakteriler, menenjit vakalarının %80’ini üstlenir.
 • Virüsler: Yeni bulunan aşılarla birlikte artık daha az menenjite neden olmaktadır.
 • Parazitler ve mantarlar: Çok nadir görülmekle birlikte bu iki etken de menenjite neden olmaktadır.
 • Genetik yatkınlık: Genlerle birlikte geçen üst solunum yolundaki bozukluklar da, menenjite neden olabilmektedir. Bu yüzden ailesinde kronik menenjit bulunan kişilerin menenjit geçirme ihtimali daha yüksektir.

Menenjitin belirtileri Nelerdir?

 • Ense sertliği:

Menenjitin en belirgin bulgusudur. Boynu hareket ederken ağrı şeklinde görülür.

Beyin omurilik sıvısında bulunan mikroplardan dolayı görülen bir belirtidir.

 • Ateş

Bakteriyel menenjit de, çok daha ciddi görülen bir belirtidir. Eğer müdahale edilmezse çok kötü durumlara yol açabilir. Ayrıca kan zehirlenmesinin de başladığını da belirtebilir.

 • Işığa karşı hassasiyet

Hastalığın seyri ile birlikte ilerleyen bir belirtidir, hastalık geriledikçe hassasiyet de azalır, hastalık daha da arttıkça hassasiyet daha da artar ve saplantıya dönüşür.

Menenjitin tanısı

Tanısı görülen belirtileri ile koyulur fakat kesin tanı lombar ponksiyon adı verilen beyin omurilik sıvısının incelendiği bir test ile konur.

Menenjitin tedavisi

Eğer hastalığa bakteriler neden olduysa antibiyotik ve belirtileri ortadan kaldırıcı ilaçlar kullanılır. Eğer hastalık virüs kaynaklı ise tek çözüm dinlenmek ve ağızdan bolca sıvı almaktır.

Menenjit için şifalı bitki

 • Sarımsak: Sarımsak içinde mineral ve kalsiyum bulundurur. İçinde kalsiyum ve mineraller vücuda güç verir ve bağışıklık sistemine destek verir. Ayrıca ateş düşürdüğü de bilinmektedir. Sarımsağın menenjit de kullanımı günde 1 diş sarımsak yutma şeklindedir. Özellikle bakteriyel menenjit de ilaçlarla birlikte kullanılırsa hem hastalığın tekrarlanmasını önler hem de tedavi süresini azaltır.

Menenjit den korunma Yolları Nelerdir

 • Özellikle bebeklerimiz herhangi bir hastalık geçirirken, tedavisine çok dikkat etmeliyiz çünkü bebeklerde üst solunum yolu temizleyen organlar çalışmadığı mikroplar daha kolay beyine ulaşırlar.
 • El ve ağız temizliğine çok dikkat etmeliyiz.
 • Düzenli olarak influenza (grip) aşısını yaptırmalıyız.
 • Meningokok virüsü özellikle yaz aylarında çok fazla taşıyıcı kişiye ulaşırlar, bu yüzden yaz aylarında kalabalık yerlerden uzak durmalıyız.
 • Ailenizde menenjit hastalığı varsa olabildiğince uzak durun ve onların yediği çatal kaşıkla yemek yemeyin.

Yatak odalarınızı sürekli havalandırın ve güneşin odalara girmesini engellemeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  murat konuk

  menenjit hastasının tansiyonu düşüp duruyorsa ve senede bir menenjit tekrarlıyorsa nasıl tedavi edilebilir hastaneye yatmadan acaba?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Trigliserid
Bronşit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir
ARTRİT HASTALIĞI NEDEN OLUR?
El Ağrısı Hayatı Olumsuz Etkiliyor
Boyun Düzleşmesi
İritis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.