MENİ RENGİ

Normalde erkek menisi homojen yapıda ve sarı, bulutumsu veya kirli beyaz rengindedir. Ancak bazen değişik nedenlerden dolayı meni normalin dışında değişik renklerde görülebilmektedir. Meni rengi ve kıvamı yaş, beslenme şekli ve boşalma aralıkları gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Boşalma sonrası genellikle oldukça yoğun olan meni, yaklaşık 20 ila 30 dakika sonra incelmektedir. Kahverengi ve kırmızı renkli meni, eritrosit bulunduğunu akla getirir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Meninin sarımsı veya yeşilimsi olması meni yolları veya prostatta iltihap olduğunu gösterir. Bu durumun tedavisi ise karmaşık olmaktadır. Eğer bu şekilde ciddi olduğundan şüphelenilirse, iltihap olup olmadığını anlamak için tahlil yaptırılır.

Ayrıca kişinin kendisini fazla zorlamasından kaynaklanabilecek sorunlar mevcutsa, idrar yollarında veya böbreklerde hastalık oluşmuş olabilir. Bu durumda bir üroloji uzmanına görünmekte ve gerekli tetkikleri yaptırmakta fayda vardır. İltihabi durumlarda meni muayenesi ve ultrason testlerinden sonra antibiyotik kullanılması gerekebilir. Hangi ilaçları ne kadar süre ile kullanacağına da ürolog karar verecektir. Antibiyotik tedavisinden sonra sorun tekrar etmezse, iltihap giderilmiş ve sorun yok demektir.

Bazen sıvı tüketiminin arttırılması, ayaklar ve belin sıcak tutulması da meni ile ilgili şikâyetlerin azalmasını sağlar. Meni görünümündeki değişiklikler genellikle geçici olmakta ve bir sağlık sorununu işaret etmemektedir. Ancak, bazen kalıcı olan bu değişiklikler altta yatan gerçek nedenin bulunması için daha fazla değerlendirme gerektirir. Eğer anormal değişiklikler bir veya iki hafta daha sürerse veya renk değişimi ile birlikte idrarda kan, ağrı, ateş, cinsel işlev bozukluğu ya da gibi diğer belirtiler eşlik ederse, genel değerlendirme için bir üroloji servisine görünmeniz önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Siyah beyaz

  Kısır olan erkekten sperm gelir mi ?

  Evet kısır olan bir erkekten sperm gelebilir. Önemli olan spermin kalitesidir. Bu kaliteyi belirleyen unsurlar vardır. Sperm deki üreme hücresi sayısı. bunların kaçının normal olduğu gibi.

  Yorgun adam

  Bnm penis ve testislerim hiç gelişmiyo ve hep aynı bide testislerimde Ağrı var nedeni nedir acaba

  apo

  slm benim penisin başladığı karın kısmının sağ ve solunda ağrı var özellikle küçük abdest sırasında meydana geliyor neyden kaynaklnıyor acaba tedavisini hangi doktora yaptırmak gerekir?

  Bu ağrılara ateş ve idrar yaparken yanma gibi şikayetler de eşlik ediyorsa mesane yada idrar yolları iltihaplanmasından şüphelenilir. Hastahanelerin üroloji bölümleri şikayetinizle ilgilenecektir. Geçmiş olsun.

  Emre

  Merhaba ben emre boşaldigimda spermlerim hafif sari geliyor acaba kısırmiyim.ya da bu neden oluyor haftada birde ayni ayda birde ayni.

  Samuray

  Benim spermim aşırı derecede koyu sari sebebi nedir ne yapmalıyım

  batu

  merhaba. spermim aşırı derecede katı kıvamlı geliyor. hatta çok az bir kısmı donmak üzere olan bir uhu kadar yoğun kıvamlı oluyor. rengi sanırım normal hafif sarımsı. ama katılığından endişe ediyorum. sizce normalmidir? doktora gitmeme gerek varmıdır? cevap verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

  mert

  Benim menim cok hafif sarimsi geliyor bunun nedeni nedir cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  Yigit

  Merhaba ben yiğit bazen sirimsi veya kirli beyaz boşalıyorum acaba sperm de bir sorun mu var yoksa normal mi porno izlerken adam boşalıyor sut beyaz görüyorum ama şüphe duymaya başlıyorum

  sporcu

  1 kere bire boşalsam ayaklarımda çok dermansızlık oluyor bu normal birşeymi

  Suphi

  7 senedir sigara içiyordum mastürbasyon sonunda meni sarımsı geliyordu 10 gündür sigarayi bıraktım birakma sebebim ise 3 agustosta sol hidrosel ameliyati olmustum ve şimdiki meni ise beyaz iyimi kötümü

  Denizci

  Spermin açık sarı olmasi neyi ifade ediyor …

  Onurcan

  Merhaba ben 22 yaşındayım meni rengi önceden şeffaf, normal bi renkteydi sonradan Meni rengi beyaz kar beyazı gibi oldu bu bi hastalıkmı hastalıksa nasıl tedavi olabilirim bu kötü bişimi lütfen acil cevap bekliyorum.Teşekkürler.

  Cenk

  3 hafta önce spermim kahverengi geldi halen devam ediyor bu neden olabilir. (Idrar normal beyaz renkli ağrı yok) tesekkurler.

  Meni renginin kahverengi gelmesi olası bir durum değildir. Bir ihtimal idrar yollarınızda iltihap var ve meni kanla karışıp kahverengi renk alıyor. Acilen bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneriyorum.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Testis Ağrısı
Semen Hacmi Nasıl Artırılır? Bu Besinler Önemli!!
Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Burun Kılları Nasıl Alınır
Fazla Testosteron Beyini Öldürüyor
İdrarda Semen yada Meni Görülmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.