kanlı-meni-resmiMENİDE KAN YADA KANLI BOŞALMA

Menide kan yada kanlı boşalma bilimsel olarak Hematospermi olarak isimlendirilir.

Kişinin menisinde kan görmesi oldukça endişe verici bir durumdur. Neyse ki, her zaman önemli bir tıbbi soruna işaret etmez. 40 yaşından küçük erkekler için altta yatan tıbbi bir sorun olmayıp hiçbir diğer belirti yoksa çoğu durumda kendiliğinden kaybolur. Fakat 40 yaşın üzerindeki kişilerde durumun değerlendirmeye tabi tutulması ve tedaviye olan gereksinim oranı yüksektir. Bu, özellikle aşağıdaki özelliklere sahip erkekler için önemlidir;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Menide kan dönemleri tekrarlıyorsa,
 • İdrar veya boşalma esnasında ilişkili diğer belirtiler varsa kişi kanser, kanama bozukluğu ya da diğer koşullar bakımından risk altındadır.

Meni kan görülmesinin yaygınlığı, erkekler boşalma anında buna dikkat etmedikleri için bilinmemektedir.

kıl dökülmesiSemende Kan Görülmesinin Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Menide kan birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir;

Enfeksiyon ve inflamasyon. Bu durum menide kan görülmesinin en sık nedenidir. Kan vücutta meninin izlediği yol yada meni üreten bezler, tüpler veya kanalların herhangi birinde bir enfeksiyon veya inflamasyonun işaretidir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Prostat (semenin sıvı kısmını üreten bez)
 • Üretra (penise idrar ve meni taşıyan tüpler)
 • Epididimis ve vas deferens (spermlerin boşalmadan önce olgunlaştığı küçük tüp benzeri yapılar)
 • Seminal veziküller (Semen daha akışkan olmasını sağlayan yapılar)

Aynı zamanda, gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ya da başka bir viral ya da bakteriyel enfeksiyon buna neden olabilir. Enfeksiyon ve inflamasyon, menide kan görülmesinin her on vakadan yaklaşık dört arkasında olası en büyük sanıktır.

Travma ya da tıbbi bir prosedür. Meni kan tıbbi işlemlerden sonra da sık görülür. Örneğin, bir prostat biyopsisi sonrasında çoğu erkekte bu görülebilir.

İdrar sorunları için tedavi olarak yapılan prosedürler de geçici kanamalara yol açan hafif travmalardır. Bu durum genellikle işlemden sonra birkaç hafta içinde kaybolur. Hemoroid için radyasyon tedavisi, vazektomi ve enjeksiyonları da meni görülmesinin diğer nedenleri arasında sayılabilir. Pelvik kırık, cinsel organlara fiziksel travma, aşırı cinsel aktivite veya mastürbasyon ya da diğer yaralanmalar sonrasında menide kan görülebilir.

Obstrüksiyon. Üreme sistemindeki küçük tüpler veya kanalların herhangi birindeki blokasyon yada tıkanıklık kan damarlarına zarar vererek az miktarda kanın serbest kalmasına neden olabilir. Prostat büyümesi de benzer şekilde menide kan ile bağlantılıdır.

Tümörler ve Polipler. 900 vakadan sadece % 3.5’ unda menide kan görülmesi tümör ile ilişkilidir. Bu tümörlerin çoğu prostatta bulunmaktadır. Menide kan aynı zamanda testis kanseri, mesane ve diğer üreme ve idrar yolları organlarının kanserleri ile bağlantılı olabilir. Erkekler – özellikle yaşlı erkekler – menide kan varsa kanser risk faktörü bakımından değerlendirilmelidir. Tedavi edilmeyen kanser hayatı tehdit eden bir hastalıktır.

İdrar yollarındaki polipler herhangi bir tıbbi soruna neden olmayan iyi huylu oluşumlardır ve bunlar da menide kan görülmesine neden olabilir.

Kan damarı sorunları. Prostattan minik tüplere kadar erkeğin menisinin gelmesi esnasında sperm taşıyan yapıların tümü önemli ve hassas yapılardır ve kan damarı içerirler. Bu yapıların zarar görmesi menide kan görülmesi ile sonuçlanabilir.

Diğer tıbbi koşullar. HIV, karaciğer hastalığı, yüksek tansiyon, Lösemi ve diğer tıbbi durumlar da meni kan görülmesi ile ilişkili olabileceğinden değerlendirilmesi gereken durumlardır.

Meni kan görülmesi vakalarının yaklaşık % 15’i izlenemediğinden nedeni bilinememektedir. Bu gibi durumlarda vakaların çoğu kendiliğinden geçer. Yani meni kan tıbbi tedavi olmadan kendiliğinden kaybolur.

DİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?

Bacopa Monneri Ne İşe YararMenide kan söz konusu olduğunda doktorunuz size muhtemel aşağıdaki belirtilerinizin olup olmadığını soracaktır;

 • İdrarda kan (hematüri)
 • Sıcak, yanmalı veya ağrılı idrara çıkma
 • Tamamen mesaneyi boşalmada zorluk
 • Şişmiş hissedilen ağrılı mesane
 • Ağrılı ejakülasyon (boşalma)
 • Cinsel organ üzerinde bariz sıyrıklar, yaralanma yada şişmiş ya da ağrılı alanlar
 • Penisten akıntı gelmesi
 • Ateş, hızlı nabız ve yüksek kan basıncı

TESTLER VE DEĞERLENDİRME

Doktorunuz öncelikle tıbbi geçmişinizi dinleyecektir. Fiziksel, genital muayene, son yaptığınız cinsel aktivite, genital bölgede şişlik ve dijital rektal muayenenin yanı sıra prostattaki şişme, gerginlik ve diğer belirtileri kontrol edecektir. Doktor ayrıca aşağıdaki testlerden birini de isteyebilir:

 • Enfeksiyonu veya diğer anormallikleri tespit etmek için idrar tahlili ve idrar kültürü
 • Cinsel yolla bulaşan bir hastalık şüphesi olduğunda STD testi
 • “Prezervatif testi” denilen meninin gerçekten partnerinizin menstrüasyonundan mı yaoksa gerçekten erkekten mi kaynaklandığını belirlemek için yapılır.
 • PSA testi, kanda prostata spesifik antijen denilen bir maddenin ölçülmesi sayesinde yapılan prostat kanseri için test
 • Hastayı değerlendirmek için sistoskopi, ultrason, CT ve MRI gibi diğer ürolojik testler

MENİDE KAN NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Neden eğer biliniyorsa buna yönelik tedaviler uygulanabilir;

 • Enfeksiyon varsa antibiyotikler
 • Bazı iltihap türleri için anti-inflamatuar ilaçlar
 • Yüksek kan basıncı, karaciğer hastalığı yada cinsel yolla bulaşan bir hastalık varsa doktorunuz duruma göre hareket edecektir.
 • Menide kan en son üroloji prosedüründen kaynaklandığı zaman — prostat biyopsisi gibi – bu durum genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur.
 • Genç erkeklerde herhangi bir ek belirti yok ve sadece bir veya iki kez oluyorsa menide kan tedavi olmadan kendi başına kaybolabilir.
 • Eğer ağrılı idrar veya ejakülasyon belirtileri ile birlikte meni kan görülüyorsa ve tekrarlıyorsa doktorunuz sizi bir ürologa sevk edebilir.
 • Doktorunuz prostat kanseri veya kanserin başka bir formundan şüphelenirse, doktorunuz doku değerlendirmek için bir prostat biyopsisi isteyebilir. Prostat kanseri insidansı genç erkeklerde düşük ve sadece % 0.6’ dır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Penis Eğrilikleri
Testis Torsiyonu
Turuncu Meni Nedenleri Nelerdir
Prostat Bilgi
İdrarda Semen yada Meni Görülmesi
İktidarsızlık ve Tedavi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.