MENİSKÜS YIRTIĞI

Menisküs yırtığı en yaygın diz yaralanmalarından biridir. Dizinizin zorla dönmesine ve bükülmesine neden olabilecek herhangi bir aktivite veya spor menisküse neden olabilir.

Her dizimizde iç ve dış olmak üzere iki adet menisküs vardır. Menisküsler kaval ve uyluk kemikleri arasında bir yastık görevi gören C şeklinde kıkırdak parçalarıdır. Menisküs yırtıkları dizde ağrı, şişlik ve sertliklere neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Dinlenme, buz uygulaması ve ilaç kullanımını içeren Konservatif (ameliyatsız) tedavi genellikle menisküs yırtığının ağrılarını gidermek ve kendi kendine iyileşmesini beklemek için yeterli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda ise menisküs yırtığının ameliyat edilmesi gerekir. 

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Eğer menisküsünüzde yırtık meydana geldiyse, aşağıdaki belirti ve bulgularla karşılaşmanız olasıdır:

• Şişme veya sertlik
• Özellikle dizi bükerken veya döndürürken ağrı
• Dizinizi düzleştirmeye çalıştığınızda sanki kilitlenmiş gibi zorlanma.

Eğer diziniz ağrıyor, şişmiş veya normal şekilde hareket ettiremiyorsanız, bir ortopedi doktoruna görünmeniz gerekir. 

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

Menisküste yırtık dizinizi zorla ani bir şekilde döndürdüğünüz herhangi bir faaliyet sırasında oluşabilir. Hatta bazen çökme, tam çömelme veya ağır bir nesne kaldırma sırasında da menisküs yırtılması meydana gelebilir. Yaşlılarda ise yaşa paralel olarak dizde meydana gelen bozulmalar ve değişiklikler menisküs yırtıklarına davetiye çıkarır.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Dizlerin ani ve güçlü bir şekilde dönmesine ve bükülmesine neden olabilecek faaliyetlerde bulunan herkeste menisküs yırtılması yaşanabilir. Özellikle futbol gibi oyuncular arasında temas içeren sporlar ile tenis yada basketbol gibi dizin ani dönüşler yaptığı sporları yapan sporcular daha yüksek risk altındadırlar. Menisküste yırtık riski ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak dizlerde meydana gelen aşınma ve işlevden düşmeye paralel olarak artmaktadır.

KOMPLİKASYONLAR

Menisküs yırtığı dizde dayanıksızlık, dizleri normal şekilde taşımak için yetersizlik ya da kalıcı diz ağrılarına neden olabilir. Ayrıca yaralanmış olan menisküslü dizde Osteoartrit (kireçlenme) gelişme ihtimali daha yüksektir.

TESTLER VE TEŞHİS

Genellikle menisküs yırtığı bir fiziki muayene sırasında tespit edilebilir. Doktorunuz belirti ve bulguların nedeni kesin olarak öğrenmek için fiziki muayene sırasında bacak ve dizinizi farklı pozisyonlara doğru bükecektir. Ayrıca gerekli görülmesi halinde bazı görüntüleme testleri de istenebilir.

Görüntüleme testleri:

Röntgen. Menisküs kıkırdak dokusundan meydana geldiği için X ışınları içeren röntgende görünmez ama benzer belirtiler veren diğer diz problemlerinin olup olmadığını tespit etmek için bu testi isteyebilir.
Ultrason. Ultrason testinde doktorunuz dizin içini hareketli görüntüler ile görebilir. Hareketli görüntüler, dizin hareketli parçaları arasındaki kıkırdak dokuda bir dağılma olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.
Manyetik rezonans görüntüleme (MR). MR testi dizin içyapılarının kesitsel görüntülerini oluşturmak için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanır. Bu test ile diz içindeki hem sert hem de yumuşak dokuların ayrıntılı görüntüleri elde edilebilir.

Artroskopi:

Bazı durumlarda, doktorunuz dizin içini incelemek için “artroskop” olarak bilinen bir araç kullanabilir. Artroskop cihazı dizinizin içine küçük bir kesiden yerleştirilir. Cihaz bilgisayar monitörüne dizin iç kısmının büyütülmüş görüntülerini küçük bir kamera aracılığıyla gönderir. Gerekirse, cerrahi aletler de artroskopla birlikte dizin içine gönderilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Başlangıç tedavisi:
Menisküs yırtığı tedavisi genellikle konservatif (ameliyatsız) olarak başlar. Bu şekildeki başlangıç tedavisinde doktorunuz aşağıdaki tavsiyelerde bulunabilir:
Dinlenme. Menisküse sebep olan vakadan sonra iyileşinceye kadar diz ağrısı ve dizde bükülmelere neden olabilecek herhangi bir dizi zorlayıcı faaliyetten kaçınmanız önerilir. Diz üzerindeki baskıyı azaltmak ve iyileşmesini sağlamak için de koltuk değneği kullanabilirsiniz.
Buz. Buz diz ağrısı ve şişmeyi azaltmaktadır. Soğuk bir buz paketi, dondurulmuş bir sebze çantası ya da buz dolu bir havluyu 15 dakikalık sürelerle dizinize kompres yapabilirsiniz. İlk iki gün her dört ila altı saatte bir, daha sonra ise gerektiği kadar uygulama yapınız.
İlaç. Reçetesiz sunulan ağrı kesici ilaçlar ile diz ağrısını azaltabilirsiniz.

Tedavi

Fizik tedavi ile diz çevresindeki ve bacaklardaki kaslar güçlendirilerek diz eklemi için destek sağlanmasına yardımcı olunabilir. Ayak kemerleri ve diğer ayakkabı aparatları ile diz etrafında daha eşit kuvvet dağılımı yapılabilir ve diz eklemeleri üzerindeki baskı azaltılabilir.

Ameliyat

eğer diziniz ağrılı, sert veya kilitli kalırsa, doktorunuz ameliyat yapılmasını önerebilir. Ameliyatla menisküs yırtıklarını onarmak bazen mümkün olabilmektedir. Diğer bazı durumlarda ise menisküs kesilir. Ameliyat artroskop cihazı kullanılarak yapılabilir.

Artroskopik ameliyatı sırasında doktorunuz artroskop adı verilen ve başında kamera yer alan küçük bir cihazı dizinizde açılan küçük kesilerden gönderir. Artroskop aracılığıyla dizin iç kısmının büyütülmüş görüntüleri bir monitörden izlenir. Ameliyat için kullanılacak aletler ise artroskop aracılığıyla kesiden gönderilir.

Artroskopik cerrahi sonrası iyileşme süresi açık diz ameliyatlarına göre daha hızlı olmaktadır. Genellikle aynı gün taburcu edilirsiniz. Tam iyileşme ise haftalar ya da aylar sürebilir. Diz ve bacak kaslarını kuvvetlendirmek için ameliyattan sonra düzenli olarak egzersiz de yapmanız gerekir.

ÖNLENEBİLİR Mİ? YAŞAM ŞEKLİNİZ NASIL OLMALI?

Diz ağrılarınız geçene kadar dizin dönmesi ve bükülmesine neden olabilecek ağır sporlardan ve aktivitelerden kaçınmalısınız. Buz kompresi ve ağrı kesici ilaç kullanımı da menisküsten kaynaklı ağrıları azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bacak kaslarınızı güçlendirmek için sık sık egzersizler yapmanız dizlerinizin ani burkulma ve dönmelerden korunmasını sağlayacaktır. Egzersizlere yavaş yavaş başlayın ve hareketlerin yoğunluğunu yavaş yavaş arttırınız. Eğer spor yapıyorsanız dizlerinizi ve diğer eklemlerinizi koruyucu giysiler ve aparatlar giyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    yaşar

    Doktora gittim menisküs var dedi şu anda ameliyata gerek yok dedi bir kas gevşetici ve bir hap verdi ama ağrı devam ediyor . hangi ilacı kullanmalıyım?

    İlaç kullanmak özellikle ağrı kesiciler kullanmak bu tür rahatsızlıkları azdırıyor. Çünkü ağrı kesiciyi alan kişi iyileştim zannediyor ve yüklenmemesi gereken dizine yükleniyor. çünkü ağrı hissetmiyor. sonuç olarak ciddi sorunlar yaşıyor. Diğer yandan ağrı kesicilerin ekserisi içeriğinde PARASETAMOL etken maddesi barındırıyor bu madde kıkırdak dokuyu gevşettiği için durum iyice içinden çıkılmaz hal alıyor.

    Aşağıdaki konuları okuyarak daha iyi bilgiler alabilirsiniz
    Diz ağrısı / Diz Ağrısı Nedenleri

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dengeli Beslenme
Egzersiz Hareketleri
Sırt
Böbrek Enfeksiyonu
Boyun Tutulması Nasıl Giderilir?
Salmonella Besin Zehirlenmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.