MENOPOZ BELİRTİLERİMenopoz Belirtileri

Menopoz belirtileri altından kalkılamayacak kadar ağır değildir. Bazı kadınlarda herhangi bir komplikasyon veya hoş olmayan semptom ortaya çıkmadan menopoz geçirilir. Ancak bazı kadınlarda ise menopoz belirtileri hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası daha ağır geçmektedir ve yıllarca devam edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ortaya çıkan belirtilerin çoğu kadınlarda menopoz döneminde östrojen ve progesteron gibi cinsiyet hormonlarında düşüş yaşanmasıdır. Söz konusu hormonların sorumlu olduğu vücut fonksiyonları da doğrudan etkilendikleri için belirtiler de değişiklik gösterir.

Östrojen hormonu adet döngüsünü düzenler ve üreme sistemi, idrar yolları, kalp ve kan damarları, kemikler, göğüsler, deri, saç, mukoza tabakası, pelvik kaslar ve beyni etkiler. Sonuç olarak, kadınlar menopoz belirtilerini tüm vücutları üzerinde yaşarlar.

DEĞİŞİKLİKLERİNİZ

Adet döngüsündeki değişiklikler

Adet dönemi eskiden olduğu gibi olması gerektiği gibi olamaz. Normalden daha ağır veya hafif kanama olabilir. Ayrıca adet dönemlerinin süresi daha kısa ya da daha uzun olabilir. Adet dönemini geçirdiyseniz gebelik testi yaptırarak hamile olup olmadığınızdan emin olunuz. Eğer hamile değilseniz, adet döneminin yanıtsız kalması menopoz başlangıcına işaret edebilir. dönem menopoz başlangıcı anlamına gelebilir. Eğer 12 ay üst üste adet dönemini yaşamadıktan sonra eğer lekelenme başlarsa, kanser gibi ciddi koşulları ekarte etmek için doktorunuza başvurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

 Sıcak basmalarıMenopoz Belirtileri sıcak basmaları

Birçok kadın için sıcak basması birincil olarak görülen menopoz belirtisidir. Sıcak basması birincil menopoz belirtisi olarak sıcak basması yakınırlar. Sıcak basmaları tüm vücutta hissedilen ani hislerdir. Yüz ve boyun bölgesinde kızarmalar görülebilir ve kendinizi terli hissedebilirsiniz. Sıcak basmaları hafif olabildiği gibi yoğun da olabilir. Hatta uykudan uyanmanıza da yol açabilir. Genellikle 30 saniye ile 10 dakika arasında sürer. Çoğu kadın son adet döneminden sonraki bir veya iki yıl içinde sıcak basması yaşarlar. Bazılarında daha uzun sürebilir ama zamanla yoğunluğu azalma gösterir.

Çoğu kadında menopozal sıcak basmaları hiç görülmezken bazı kadınlarda ise günlük yaşamı olumsuz etkileyen sıcak basmalarından dolayı tedavi olmayı tercih ederler. Sıcak basması belirtilerinden kurtulmak ve rahatlamak için kullanılan birçok ilaç bulunmaktadır. Ancak kadınların çoğu bu tür ilaçların muhtemel yan etkilerine rağmen sıcak basması şikayetlerini rahatlatmak için kullanmayı tercih eder. Bu tür tedavi seçenekleri hakkında doktorunuz ile konuşmanız, sizin için en uygun ve doğru tedaviye karar verilmesi hususunda önemlidir.

 Kuruluk ve Ağrı

Östrojen ve progesteron hormon üretimlerinin düşmesi nedeniyle vajinal duvarları kaplayan ince tabaka da olumsuz etkilenebilmektedir. Kadınlarda her yaşta vajinal kuruluk yaşanabilir sadece menopozal kadınlara has bir sorun değildir. ancak menopozlu kadınlar için özel bir sorundur. Belirtiler arasında vajina duvarlarındaki tabakada kaşıntının yanı sıra batma veya yanma içerebilir. Vajinal kuruluk sebebiyle cinsel ilişki ağrılı hale gelebilir. Ayrıca hafif kanama ve ani idrar yapma dürtüsü de görülebilir. Kuruluk ile mücadele etmek ve daha ağrısız bir cinsel ilişki için vajinal nemlendirici ve kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Eğer bu ürünlere rağmen rahatsızlık devam ederse doktorunuzla konuşun.

Uykusuzluk

Optimum sağlık için, doktorlar her gece ortalama yedi ila sekiz saat boyunca uyumayı önermektedir. Ancak menopoz sırasında bu süreyi yakalamak zor olabilir. Çünkü bu dönemdeki kadınlarda uyuma ve uyuduktan sonra uykulu Menopoz Belirtileri uykusuzlukkalmaya devam etme daha sıkıntılı olmaktadır. İstediğiniz saatten daha erken uyanmak zorunda kalabilir ve uyandıktan sonra tekrar uyumakta güçlük çekebilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca egzersiz yapmaya ve rahatlama nefes alma tekniklerini uygulamaya çalışmalısınız. Gün içerisinde de egzersiz yaparak vücudunuzu yorarsanız uykuya dalma ve uykuda kalma şansınız artar. Uykunuzun kaçırabileceği için uyumadan önce cep telefonu ve bilgisayar kullanmaktan kaçının. Yatmadan önce banyo yapma, okuma, müzik dinlemek ya da yatakta dinlenmek yardımcı olabilir.

İnkontinans (idrar kaçırma)

Menopozal kadınlarda mesane kontrolünün kaybedilmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca fazla idrar olmamasına rağmen ani veya sürekli bir idrara gitme ihtiyacı da hissedilebilir. Bunun nedeni, menopoz sırasında, vajina ve üretra dokuların incelmesi ve elastikiyetini kaybetmesidir. Çevredeki pelvik kaslar da zayıflayabilir. İdrar kaçırma probleminin önüne geçebilmek için, çok fazla alkol tüketmekten kaının, hidrate kalın ve Kegel egzersizleri ile pelvik taban kaslarını güçlendirmeye çalışın. Eğer sorun devam ederse ilaç kullanımı için doktorunuza danışınız.

İdrar Yolları Enfeksiyonları

Menopoz döneminde,bazı kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının sayısında bir artış yaşanabilir. Östrojen düzeylerindeki düşüş ve idrar yollarında meydana gelen diğer değişiklikler daha meyilli hale getirmektedir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olan bir an önce idrara çıkma dürtüsü ve idrar yaparken yanma gibi belirtiler ile karşılaştığınızda bir doktora görünmeniz önerilir. Doktorunuz muhtemelen idrar tahlillerini yaptırdıktan sonra iltihaplanma için antibiyotik önerecektir.

Libido azalmasıMenopoz Belirtileri düşük libido

Menopoz döneminde seks dürtüsü yani libidoda azalma olması yaygındır. Bu durum östrojen azalmasına bağlı gelişen fiziksel değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Libido azalması aynı zamanda gecikmeli klitoral uyarılma, yavaş ya da hiç gerçeklemeyen orgazm tepkisi ve vajinal kuruluk gibi durumlara da yol açabilir. Daha tatminkar bir cinsel yaşam için faydası dokunacak birçok reçeteli ve reçetesiz ilaç bulunmaktadır.

Vajinal Atrofi

Vajinal atrofi, östrojen üretimindeki düşüş nedeniyle vajinal duvarların incelmesi ve inflamasyonu ile karakterize bir durumdur. Cinsel ilişkinin ağrılı geçmesin neden olarak zamanla kadında cinsel ilginin azalmasına da yol açabilir. Neyse ki, reçetesiz östrojen kremleri, vajinal halka gibi lokalize östrojen tedavisi içeren kayganlaştırıcı tedaviler kullanılabilir.”

Ruh hali dalgalanmaları ve depresyon

Menopoz döneminde hormon üretimindeki değişiklikler, kadınların ruh halini de etkilemektedir. Kadınlarda sinirlilik, depresyon ve kısa süre zarfında gerçekleşen ruh hali değişiklikleri gözlenebilir. Bu hormon dalgalanmalarının beyni etkilediği “mavi duygu” nun doğal olmadığını unutmamak gerekir.

Doku değişiklikleri

Yaşlanmaya bağlı olarak cilt ve saçınızda değişiklikler olması normaldir. Yağ dokusu ve kollajen kaybından dolayı cildin daha kuru ve daha ince hale gelmesi aynı zamanda vajina ve idrar yollarında yakın cildin ve dokuların da elastikiyetini ve kayganlığını kaybetmesine yol açar. Östrojen düzeylerindeki azalma saçın daha kuru ve kırılgan olmasına neden olabildiği gibi dökülmesine de yol açabilir. Bu yüzden saçlar ve ciltte  daha fazla hasara neden olacak tahriş potansiyeli olan sert kimyasallardan uzak durulması önemlidir.  

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Hijyen
Kadınlarda Kısırlık
Meme Kanseri
Meme Enfeksiyonları
Meme Kanseri İçin Hormon Tedavisi
Menopoz Döneminde Kanama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.