MENOPOZ SONRASI KANAMA

MENOPOZ NEDİR?

Menopoz kelimesi tıp dilinde bayanların adet kanamalarının sona ermesiyle başlayan bir dönemdir. Bayanların yumurtalıklarının işlevini durdurması ve yeni yumurta üretmemesinden dolayı bayanlar adetten kesilmektedir.

Genellikle tıp dünyasında karşılaşılan menopoza giriş yaşı 45 ile 50 arasındadır ve 40 yaşını doldurmadan menopoza giren bayanlar oldukça nadirdir. Menopoz belirtilerinin kişide ne zaman başlayacağı, sürdürdüğü hayat düzenine bağlı olmasa da çeşitli faktörler bu sürecin daha önceden yaşanmasına neden olabiliyor. Toplumumuzda en yaygın olarak görülen erken menopoz sebeplerinin başında ise fazla doğum oranı ve iş dünyasında yaşanan stress gelmektedir. Tabii tüketilen sigara miktarının da azımsanmayacak derecede erken menopoza girişte etkisi bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

MENOPOZ SONRASI KANAMA NEDİR? NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Bayanların son adet döneminden itibaren 365 gün sonra meydana gelen vajinal kanamalara menopoz sonrası kanama denmektedir. Bu tür kanamaların birden çok sebebi olabilmektedir. Vajinada ortaya çıkabilecek bir enfeksiyon tehtidi, menopoz sonrasında vajina duvarlarının incelmesinden dolayı cinsel olarak yaşanan ilişkinin ardından oluşabilecek kanama ve toplumumuzda hala yanlış olmasına rağmen sıklıkla yapılan sağlıksız vajinal temizlik bu kanamaların baş nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Nadirde olsa menopoz döneminde kanamaların nedeni ilaç şeklinde kullanılan östrojen hormonu veya endometrium kanseri de olabilmektedir. Bu kanamaların meydana geldiği kişilerde hatırı sayılır kilo kayıpları da genellikle yaşanmaktadır. Bunun dışında aşırı hızlı kilo alıp verme durumu da vücuttaki yağ oranının dengesini bozacağından dolayı kanamalara sebep olabilir.

Hormonlar nedeniyle ortaya çıkan vajinal kanamalara karşı bu farklılıkları neyin ortaya çıkardığı iyice araştırılmalı ve sebebi biran evvel düzeltilmelidir. Menopozdan sonra aşırı kilo alımından veya veriminden uzak durmak, düzenli olmak şartıyla uygulanacak spor ve dengeli bir beslenme programı menopoz sonrasında meydana gelen vajinal kanamaların azalmasına ve hiç görülmemesine yardımcı olabilmektedir. Bunun dışında doktor kontrolünde uygulanacak bazı hormon tedavilerinden de faydalanılmaktadır.

MENOPOZ SONRASI KANAMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Menopoz sonrası vajinal kanama meydana gelmiş kişi doktora gittiği zaman bu kanamanın hormonal mi, duygusal mı veya başka bir sebeple mi ortaya çıktığının belirlenmesi için ilk olarak jinekolojik muayene yapılmaktadır. Çünkü bu rahatsızlığın tedavisinde nedene bağlı olarak hareket edilmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, kanamanın nedeni rahimde bulunan ve kötü huylu olmayan bir polipse, bunun cerrahi olarak oradan alınması ve patolojik olarak incelenmesi tedavi için yeterlidir.

Meydana gelen kanamaların nedenini öğrenebilmek için rahimden biyopsi örneği alınmış ve netice olumsuz olarak çıkmış yani kötü huylu poliplerin varlığında ise tedavi menopoz sonrası kanama tedavisinin dışına çıkar ve jinekolojik onkologlar tarafından gerçekleştirilir.

Eğer meydana gelen kanama kişinin günlük hayatta kullandığı hormon düzenleyici ilaçlardan dolayı oluşmuş ise doktorunun kişinin tedavisinde kullanılacak olan ilaçları yeniden gözden geçirmesi ve buna göre tekrardan düzenlemesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Cinsel İlişki
vajinal akıntı
Candida Nasıl Tedavi Edilir?
Adet Döngüsü, 28 gün
Menopozda Meme Başı Akıntısı
Kadınlarda Saç Dökülmesinin 5 Ortak Nedeni
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.