MENOPOZ SONRASI KANAMA

Son regl tarihinden bir yıl sonra meydana gelen kanamalara verilen isimdir. Eğer menopoz sonrası kanama mevcutsa bu ancak doktorun bir takım araştırmaları sonucu belirlenebilir. Küçük sorunlardan ardı alınmayan sorunlara kadar büyüyebilmektedir. Menopoz sonrası kanama durumlarında doktorunuz detaylı testler yapacaktır. Genellikle hormon düzeylerinin belirlemek için kan testleri, uterus ve rahimin normal olup olmadığını anlamak için pelvik muayene ve PAP testleri isteyebilir.menopoz sonrasında kanama

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer sonuçlar anormallik olduğunu gösteriyorsa, menopoz sonrası kanama durmuyorsa doktorunuz sizden daha fazla tetkik isteyebilir.

Menopozdan sonra kanama oldukça yaygındır. Lekelenme, hormon tedavisi alan kadınlarda oluşabilir. Menopozdan sonra dönemlerde olduğu gibi, lekelenme genellikle hormonal dengesizlik bir sonucudur. Hormonal dengesizliklerin diğer belirtileri ise genellikle kanama eşlik eden göğüs hassasiyetidir.

Hormonal dengesizlik östrojen atılımı, östrojen çekilmesi veya progesteron atılım gibi nedenler kapsayabilir. Östrojen seviyesinin düşük olarak östrojen atılımı düzensiz lekelenmeye neden olabilir. Progesteron atılım olduğu zaman bu genellikle endometrial astarın atrofisi ile ilgili olmaktadır.

MENOPOZ SONRASI KANAMA NEDENLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Vajinada bir enfeksiyon meydana gelmiş olabilir veya vajinanızın duvarları daha ince ve hassas bir hale geldiği için cinsel ilişkiden ya da vajinal temizlikten sonra biraz kanama olabilir. İlaç olarak alınan östrojen de kanamaya sebep olabilir. Diğer nedenleri ise şunlardır;

  • Endometrium kanseri
  • Rahim ağzı kanseri
  • Rahim kanseri
  • Hormon replasman tedavisi
  • Misoprostol
  • Yumurtalık kanseri
  • Rahim sarkması
  • Vajinal atrofi
  • Vulva skuamöz hücreli karsinom

Menopoz sonrası kanamada hastada meydana gelen ciddi kilo kayıpları da neden olabilir. Kilo kaybı sonucu vücuttaki yağ miktarının azalması kanamalara neden olabilmektedir. Bir diğer etkili olan faktör ise stres ya da duygusal bir olayın meydana gelmesidir. Bu olaylar zinciri hormonal değişikliklerin meydana gelmesini tetikler, sonuç olarak ise kanama meydana gelir.menopoz sonrası kanama

Çoğu durumda kanama meydana gelmesi kaçınılmazdır. Fakat kanamaya karşı bazı tedbirler almak kişiden kişiye farklılık arz etmekle birlikte çözüm olabilmektedir de. Hormonlara bağlı olarak meydana gelen kanamalara karşı hormon değişikliklerini tetikleyen olaylardan kaçınılmalıdır. Uygun kilonuzu korumak, sağlıklı yaşam ve diyet, düzenli egzersiz menopoz sonrası östrojen üzerine etki ederek kanamalarınızı azaltmanıza ya da tamamen durmasına yardımcı olabilir. Buna ilaveten bazı hormon destekleri de kullanılabilir.

TEDAVİ

Tedavi olayın sebebine bağlıdır. Örneğin, vajinal duvarlardaki dokular incelmişse, doktorunuz östrojen içeren bir vajinal krem veya suprozituvar önerebilir. Vajinal enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilebilir, Kanserseniz, ameliyat, radyoterapi, kemoterapi veya bu tedavilerin birleşimlerine ihtiyacınız olabilir.

Son kanamanızdan 1 yıl veya çok daha sonra ortaya çıkan vajinal kanama. Menopozdan sonra ani bir kanamanız olursa, bunun birçok izahı bulunabilir. vajinada bir enfeksiyon meydana gelmiş olabilir veya vajinanızın duvarları daha ince ve hassas bir hale geldiği için cinsel ilişkiden ya da vajinal temizlikten sonra biraz kanama olabilir. llaç olarak alınan östrojen de kanamaya sebep olabilir. Endometrium kanseri de bir kanama nedeni olabilir. Hemen doktorunuzu görün.

Tedavi

Tedavi olayın sebebine bağlıdır. örneğin, vajinal duvarlardaki dokular incelmişse, doktornuz östrojen içeren bir vajinal krem veya suprozituvar önerebilir. Vajinal enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilebilir, Kanserseniz, ameliyat, radyoterapi, kemoterapi veya bu tedavilerin birleşimlne ihtiyacınız olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Akıntı
Meme Kistleri
Gebelik
Akupunktur ve Kısırlık
Adet Döneminde Cinsel İlişki
Hamilelik ve cep telefonu !
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.