MENOPOZ

Menopoz son adet döneminden 12 ay sonrasından itibaren başlayan döneme denir. Bu süreçte mensturasyon (adet) döngüsü ve doğurganlık kalıcı olarak son bulmaktadır. Menopoz 40’lı ya da 50’li yaşlarda ortaya çıkabilir, ancak menopoz için yaş ortalaması her ülkede değişebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Menopoz, doğal olarak gelişen biyolojik bir süreçtir. Doğurganlık bitmesine rağmen, kadınlar sağlıklı bir gündelik yaşam ve cinsel yaşam sürdürebilirler. Bazı kadınlar kendilerini daha rahatlamış hissederler, çünkü artık hamilelik hakkında endişelenmelerine gerek kalmamıştır.

Hamilelik riski açısından olumlu karşılanmasına rağmen, menopozun fiziksel ve duygusal belirtileri, uykularınızı bozabilir, sıcak basmasına neden olabilir ve enerjinizi düşürebilir. Bazı kadınlar için anksiyete (endişe bozukluğu), üzüntü ve kayıp duygusuna neden olabilmektedir.

Sizi rahatsız eden bu belirtilere yönelik olarak tedavi seçeneklerini aramak için tereddüt etmeyin. Hormon tedavileri ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri gibi bir dizi tedavi seçenekleri mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Menopoza kadar giden aylar ve yıllarda, aşağıdaki belirtiler yaşanabilir:

• Düzensiz dönemler,
• Vajinal kuruluk,
Sıcak basması,
• Gece terlemeleri,
• Uyku sorunları,
• Ruh hali değişiklikleri,
• Kilo alımı ve yavaşlamış bir metabolizma,
• İncelmiş ve kuru saç,

• Meme dolgunluğunda azalma.

Son dönemlerinize kadar her ay regl olunması mümkün olmaktadır ancak yaygın değildir. Daha büyük olasılıkla, adet dönemlerinizde bazı düzensizlikler yaşayabilirsiniz.

Eğer bir dönemi regl olmadan atladıysanız ve menopoza girip girmediğinizden emin değilseniz, hamile olup olmadığınızı belirlemek isteyebilirsiniz. Perimenopoz (menopoz öncesi) süreçte, dönemlerin atlanması yaygın ve beklenen bir durumdur. Genellikle adet dönemleri, özellikle menopozdan bir ya da iki yıl öncesinde, her iki ya da dört ayda bir meydana gelecektir. Bu düzensizliklere rağmen gebelik oluşması mümkündür.

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Menopoz öncesi dönemden başlayarak, koruyucu sağlık kapsamında herhangi bir tıbbi endişe durumunun giderilmesi için doktorunuza düzenli olarak ziyaretler yapmalısınız. Menopoz sırasında ve sonrasında bu ziyaretlere devam etmelisiniz. Koruyucu sağlık takiplerinde menopoza işaret eden bazı testler önerilebilir. Bu testler arasında kolonoskopi, mamografi, lipit taraması, tiroit testleri, meme ve pelvik testler örnek verilebilir. Eğer menopozdan sonra vajinadan kanama varsa daima tıbbi yardım isteyiniz.

NEDENLERİ

Menopoz aşağıdaki durumlardan kaynaklanabilir:

Üreme hormonlarında meydana gelen doğal düşüş. Kadınlarda 30’lu yaşların sonlarına doğru, yumurtaların ürettiği menstruasyon döngüsünü düzenleyen “östrojen ve progesteron” gibi hormonlarda meydana gelen düşüş doğurganlık ihtimalini de azaltmaktadır. 40’lı yaşlarınızda, adet dönemleriniz uzun veya kısa, ağır ya da daha hafif ve daha az ya da sık hale gelebilir. Ortalama 50’li yaşlarda ise yumurtalıklarda yumurta üretimi durur ve artık adet dönemleri yaşamazsınız.

Histerektomi. Kısmi rahim kaldırma ameliyatı olan histerektomide yumurtalıklar alınmadığı için genellikle menopoza neden olmaz. Artık adet dönemleri yaşamamanıza rağmen, yumurtalıklar hala yumurta salmaya, östrojen ve progesteron üretmeye devam eder. Ancak rahim ve yumurtalıkların birlikte alındığı (total histerektomi ve bilateral ooferektomi) ameliyatlarında herhangi bir geçiş aşaması olmadan menopoza neden olmaktadır. Adet dönemleriniz hemen durur. Sıcak basması ve diğer menopozal belirtiler gelişmeye başlar. Hormonal değişiklikler birkaç yıl içinde gelişmek yerine aniden ve şiddetli bir şekilde ortaya çıkabilir.
Kemoterapi ve radyoterapi. Kanser tedavilerinde kullanılan bu yöntemler menopoza neden olabilir. Tedavi sırasında veya tedaviden hemen sonra sıcak basması gibi belirtilerle kendini gösterir. Menstruasyon döngüsünün ve doğurganlığın durması her zaman kalıcı olmadığından dolayı doğum kontrol seçenekleri göz önünde bulundurulmalıdır.
Yumurta yetmezliği. Kadınların yaklaşık yüzde 1’i 40 yaşından önce menopoza girmektedir (erken menopoz). Bu tür menopoz genetik faktörler ve yumurta yetmezliği sonucu olabilir. Yumurtalıklarda üreme hormonları genetik faktörler ve otoimmün hastalıklardan dolayı üretilemezse menopoz meydana gelebilir. Ama çoğu zaman asıl neden bulunamamaktadır. Bu kadınlar için en azından menopoz yaşına gelinceye kadar genellikle beyin, kalp ve kemikleri korumak için hormon tedavisi önerilir. 

KOMPLİKASYONLAR

Menopozdan sonra, bazı tıbbi durumlarla karşılaşma riskiniz artabilir. Örnek olarak aşağıdakiler gösterilebilir:

Kalp ve damar (kardiyovasküler) hastalıklar. Östrojen düzeyleri düştüğünde, kardiyovasküler hastalıkların oluşma riski artar. Kalp hastalıkları kadınların yanı sıra erkeklerde de önde gelen ölüm nedenidir. Bu yüzden, düzenli egzersiz, sağlıklı yemek ve normal kiloyu korumak önemlidir. Kalbinizi korumak için, örneğin kolesterol veya tansiyonunuz yüksekse, neler yapılabileceği konusunda doktorunuza danışınız.

Osteoporoz. Bu durum kemiklerin daha kırılgan ve daha zayıf olmasına neden olmaktadır. Menopoz sonrası ilk birkaç yıl boyunca, kemik yoğunluğunda meydana gelen hızlı düşüş osteoporoz riskini de arttırmaktadır. Osteoporozlu menopoz sonrası kadınların kalça, el bileği ve omurga kemikleri kırılmaya daha yatkındırlar.
İdrar kaçırma. Vajina ve üretra dokularının elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle, sık, ani ve şiddetli bir idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bununla birlikte öksürmenin eşlik ettiği istemsiz idrar kaçırma da yaşanabilir. Sık olarak idrar yolu enfeksiyonları yaşanabilir. “Kegel egzersizleri” ile pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi ve topikal vajinal östrojen kullanımı, idrar kaçırma belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Cinsel fonksiyon. Elastikiyeti ve nem üretimi azalmış olan vajinada oluşan kuruluk, cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve hafif bir kanamaya neden olabilir. Ayrıca, cinsel aktivite için duyulan istekte azalma (libido) da oluşabilir. Su bazlı vajinal nemlendiriciler ve yağlar rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Bazı kimyasallara duyarlı kadınlarda yanma ve tahriş ile karşılaşılabilir. Bu nedenle gliserin içermeyen ürünler seçilebilir. Vajinal kayganlaştırıcılar yeterli değilse, birçok kadın vajinal östrojen tedavisinde kremler kullanmaktadır. Vajinal tablet veya halka kullanımından da yararlanabilir.
Kilo artışı. Metabolizma yavaşladığından dolayı birçok kadında menopoza geçiş sırasında ve menopozdan sonraki dönemlerde kilo alımı gerçekleşebilir. İdeal vücut ağırlığınızı korumak için daha az yemeye ve daha çok egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir.

TESTLER VE TEŞHİS

Menopoz işaret ve belirtileri genellikle menopozal döneme geçiş yaşayan kadınlarda teşhis için yeterli olmaktadır. Eğer adet düzensizlikleri ya da sıcak basması konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşunuz. Bazı durumlarda, daha ileri değerlendirme tavsiye edilebilir.
Testler genellikle menopoz tanısı için gerekli değildir. Ancak belirli koşullar altında, doktorunuz aşağıda yazılan durumların düzeyini kontrol etmek için kan testleri önerebilir:

Follikül uyarıcı hormon (FSH) ve östrojen düzeylerini belirlemek için kan testi istenebilir. Çünkü menopoza geçişte FSH seviyelerinde artış, östrojen seviyelerinde azalma görülür. • Tiroid uyarıcı hormon (TSH) düzeyini öğrenmek için de kan testi önerilebilir. Çünkü “hipotiroid” durumunda da menopoza benzer belirtiler ortaya çıkmaktadır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Menopoz hiçbir tıbbi tedavi gerektirmez. Tedavinin yerine, oluşan belirtileri giderici ve yaşlanma ile oluşabilecek kronik durumları önleyici yöntemlere başvurulur. Uygulanacak tedaviler şunları içerebilir:
Hormon tedavisi. Şimdiye kadar uygulanan östrojen tedavisi, menopozdaki sıcak basmasını rahatlatmak için kullanılan en etkili tedavi seçeneğidir. Kişisel ve ailevi sağlık durumunuza bağlı olarak, doktorunuz sizin için belirtilerde rahatlama sağlamak için gerekli olan en düşük dozda östrojen alımını önerebilir. Eğer hala rahminiz varsa, östrojene ek olarak “progestin” alımı da gerekir. Östrojen aynı zamanda kemik kaybını önlemeye de yardımcı olur. Eğer hormon tedavisi son adet döneminizden sonraki beş yıl içinde başladıysa kalp sağlığınıza da fayda sağlayacaktır.
Vajinal östrojen. Vajinal kuruluğu gidermek için, östrojen vajinal tablet, halka veya krem kullanılabilir. Bu tedavi az miktarda östrojen salınımını sağlar ve doğrudan vajinaya sürülen bu kremler vajinal doku tarafından emilir. Vajinal kuruluk giderilerek cinsel ilişki sırasında ve idrar yaparken oluşan bazı rahatsızlıklar hafifletilmeye yardımcı olunur.
Düşük doz antidepresanlar. Selektif serotonin geri alım inhibitörleri olarak bilinen bazı antidepresanlar, menopoz döneminde yaşanan sıcak basmalarını azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Düşük dozlarda alınacak antidepresanlar, sağlık durumu nedeniyle östrojen tedavisi alamayan veya psikolojik olarak kendini rahatsız hisseden kadınlar için yararlı olabilmektedir.
Gabapentin (Neurontin). Gabapentin ilacının nöbetlerin tedavisi için kullanılması onaylanmıştır, ancak aynı zamanda sıcak basmalarını azaltmak için de etkili olduğu görülmüştür. Bu ilaç, östrojen tedavisini alamayan ve ayrıca migrene sahip kadınlarda faydalı olmaktadır.
• Osteoporozu (kemik erimesi) önlemek veya tedavi etmek için kullanılan ilaçlar. Bireysel durumunuza bağlı olarak, doktorlar osteoporozu önlemek veya tedavi etmek için bazı ilaçlar önerebilir. Çeşitli ilaçların kemik kaybı ve kırık riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Herhangi bir tedaviye başlamaya karar vermeden önce, doktorunuzla tedavinin yararları ve riskleri hakkında ayrıntılı olarak konuşunuz. Sağlık durumunuz ve ihtiyaçlarınızda meydana gelen değişimlere paralel olarak yıllık bazda diğer tedavi seçeneklerini de inceleyiniz.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ VE EV İLAÇLARI

Güzel olan durum şu ki, menopoz ile ilişkili belirti ve bulgular çoğu zaman geçici olmaktadır. Menopoza bağlı olarak gelişen belirtilerin etkilerini azaltmak veya önlemek için şu adımlar atılabilir:

Sıcak basmalarını serinletmek. Giydiğiniz giysilerde ayarlama yaparak, soğuk su içerek ya da serin bir yere geçerek sıcak basmalarından dolayı oluşan rahatsızlık hafifletilebilir. Hangi faktörlerin sıcak basmasını tetiklediğini belirlemeye çalışınız. Birçok kadın için, tetikleyici unsurlar arasında sıcak içecekler, kafein, baharatlı yiyecekler, alkol, stres, sıcak hava ve hatta sıcak bir oda olabilmektedir.
Vajinal rahatsızlığı azaltın. Reçetesiz olarak kullanıma sunulan su bazlı vajinal yağlar veya nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Kimyasal maddelere duyarlı kadınlarda yanma veya tahrişe neden olan gliserin maddesi içermeyen ürünler seçiniz. Bu ürünler cinsel olarak aktif kalmanızı sağlar ve vajinaya kan akımının artmasına yardımcı olur.
Yeterince uyuyun. Uyumanızı engelleyecek miktarda alkol ve kafein tüketiminden kaçınınız. Gün içerisinde egzersiz yapmaya çalışınız, ancak yatmadan önceki zamana bırakmayınız. Eğer sıcak basmaları sizi uykunuzdan alıkoyuyorsa, uyumadan önce sıcak basmaları ile başa çıkmada kullandığınız yöntemleri deneyiniz.
Rahatlama teknikleri kullanınız. Derin nefes alma, tempolu nefes, hayal gücü ile imgeleme, masaj ve ilerleyici kas gevşetme teknikleri ile menopoz belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca farklı gevşeme egzersizlerini içeren kitap, CD ve diğer bilgi kaynaklarından da yararlanabilirsiniz.

• Pelvik tabanın güçlendirilmesi. Kegel egzersizleri olarak adlandırılan pelvik taban kas egzersizleri ile bazı idrar kaçırma türleri azaltılabilir.
Sağlıklı beslenin. Meyve, sebze ve tam tahıllar ile zengin, doymuş yağlar ve şekerler açısından sınırlandırılmış gıdalar içeren diyetlerle dengeli bir şekilde beslenin. Eğer vücudunuzda kalsiyum D vitamini takviyesi gerekiyorsa, bunları nerden karşılayabileceğinizi doktorunuzdan öğreniniz.
Sigara içmeyin. Sigara kalp hastalığı, felç, osteoporoz (kemik erimesi), kanser ve bir dizi diğer sağlık sorunları için risk oluşturduğundan dolayı kullanılmaması gerekir. Sigara ayrıca sıcak basmalarını arttırabilir ve erken menopoza da neden olabilir.

Düzenli olarak egzersiz yapın. Kalp hastalıkları, diyabet, osteoporoz ve yaşlanma ile ilişkili diğer koşullara karşı vücudun korunmasına yardımcı olmak için düzenli olarak fiziksel aktivite veya egzersizler yapılması gerekir.

ALTERNATİF TIP

Menopoz belirtilerini hafifletmek için birçok alternatif yaklaşım olmasına rağmen bunların bazılarının bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmıştır. Bazı tamamlayıcı ve alternatif tedavi seçenekleri şunlardır:

Bitkisel östrojenler (fitoöstrojenler). Bu östrojenler bazı gıdalarda doğal olarak bulunurlar. “İzoflavon ve lignan” olmak üzere iki türü vardır. İzoflavonlar soya fasulyesi, nohut ve diğer baklagillerde bulunur. Lignanlar ise keten tohumu, kepekli tahıllar, bazı meyve ve sebzelerde bulunur. Bu gıdaların östrojen eksikliğinden kaynaklanan sıcak basması ve diğer menopoz belirtilerini hafifletmede faydası olduğu düşünülmesinde rağmen, yapılan araştırmaların çoğu bu bitkilerin etkisiz olduklarını göstermiştir. İzoflavonlarda zayıf olarak östrojen etkisi olduğundan dolayı, eğer meme kanseriniz varsa, bu hapları almadan önce doktorunuza danışınız.

Bioidentical hormonlar. Burada kullanıldığı şekliyle “bioidentical” kimyasalları vücudun ürettiği diğer hormonlarla aynıdır.
Karayılan otu. Karayılan otunun menopoz belirtilerini azaltmada etkili olduğu olan düşünüldüğü için kadınlar arasında popüler bir bitkidir. Ancak karayılan otunun etkisinin az olduğuna ve karaciğere için zararlı olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

 • Yoga. Bir çok çalışma nefes kontrolü ve meditasyon sağlayan yoga, tai chi ve Qi yong gibi sağlayan Perimenapozal kadınlarda sıcak basması sayısını azaltmada etkili olabilir – kontrollü solunum kombinasyonu, poz ve meditasyon – – ve tai chi ve davranışların menopoz öncesi kadınlarda ateş basmalarını azalttığı gözlemlenmiştir.

Akupunktur. Akupunktur sıcak basmaları geçici olarak azaltmak için yardımcı olabilir.

Ayrıca kırmızı yonca, kava, dong quai, DHEA, çuha çiçeği yağı ve yabani yam (doğal progesteron krem) gibi diğer diyet takviyelerini de duymuş ve denemiş olabilirsiniz. Etkinlikleri konusunda bilimsel kanıt eksikliği vardır ve bu ürünlerin bazıları zararlı da olabilmektedir.
Menopoz belirtilerini azaltmak için herhangi bir bitkisel veya besin takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşunuz. Çünkü aldığınız bitkisel ürünlerden bazıları diğer ilaçlar ile etkileşime girerek tehlikeli ve riskli durum oluşturabilirler.

TANIM
Menopoz son adet tarihinden sonra 12 ay geçmesi ile meydana gelen durum olarak tarif edilebildiği gibi, bir kadının doğurganlık ya da detin kalıcı olarak son bulması durumuna verilen addır.
Menopoz tıbbi bir hastalık değil, doğal bir biyolojik süreçtir. Öyle olsa bile, menopozun fiziksel ve duygusal belirtileri bayanın uykusunu bozabilir,  üzüntü duygularını harekete geçirerek en azından dolaylı olarak enerji kaybına neden olmaktadır.
Hormonsal değişiklikler, menopoz fiziksel belirtilere neden olur ancak menopozal geçiş ile ilgili yanlış inançlar duygusal olan duygular bakımından kısmen sorumluluğu vardır. Menopoz sonun yakın olduğu anlamına gelmez bu bir yanlış inanıştır, kadının bu durumda dahi yaşanacak ya da hayatın yaklaşık yarısı kadar alınacak yol olduğu unutulmamalıdır. İkinci önemli madde ise menopoz sizin kadınlığınızın sonu ve cinselliğinizin söndüğü anlamına da gelmez. Aslında bakarsanız bu dönemlerde kadın, gebe kalmama gibi bir endişesi bulunmadığından daha da özgür davranabilir diyebiliriz.
En önemlisi, menopoz yaşayan bir kadınsanız ve bir takım ciddi olduğunu düşündüğünüz bir takım belirtiler yaşıyorsanız tedavi almak için tereddüt etmemelisiniz. Birçok tedavi özellikle de hormon tedavileri hemen hemen her kadın için kullanılabilir olup, yaşam kalitesini ayarlamaya yardımcı olmaktadır.

MENOPOZ AŞAMALARI
Menopozal geçiş aylar ve yıllar içinde oluştuğu için menopoz bazı aşamalara bölünmüştür:

 • Perimenopoz: Menopoz öncesi dönem olarak da adlandıracağımız bu dönemde adet kanamaları olsa dahi sizde menopoz belirtileri ve bu belirtilerin yaşanmaya başladığı zamandır. Bu dilimde sizin hormon düzeyleriniz artmış olabilir ya da dengesiz bir şekilde düşebilir, sıcak basmaları ve diğer belirtiler olabilir. Perimenopoz 4-5 yıl veya daha uzun sürebilir. Bu süre zarfında hala hamile kalmak mümkündür fakat bu oldukça düşüktür.
 • Postmenopoz: Son döneminizden bir kez 12 ay geçti ise genel bağlamda menopoz ulaştınız demektir. Senin yumurtalıkların daha az östrojen ve hiç progesteron üretmez ve yumurta salınımı meydana gelmez.

SEMPTOMLAR
Teknik olarak, çoğu kadında son menstrüal periyottan bir yıl kadar adet görülmemesi “menopoz” belirtisi olarak kabul edilir. Genelde menopozun ortalama yaşı 50-55 yaşları arası değişebilmektedir. Bu sınır kişinin biyolojik yapısına bağlı olarak uzayabilmekte ya da kısalabilmektedir.
Menopoz belirti ve bulguları, çoğu kez, son dönemin bir yıllık yıldönümü öncesinde görünür. Bunlar şunlardır:

 • Düzensiz dönemler
 • Doğurganlık azalmıştır
 • Vajinal kuruluk
 • Sıcaklık alevlenmeleri
 • Uyku bozuklukları
 • Karın yağının artması
 • Saç inceltme
 • Memelerde dolgunluk kaybı

BİR DOKTORA GÖRÜNMEK İÇİN NEDENLERİNİZ
Menopoza giden yıllarda (perimenopoz) ve menopoz sonrası yıllarda (menopoz) koruyucu sağlık hizmetlerinin yanı sıra, yaşlanma ile meydana gelebilecek sağlık koşullarının bakımı için doktorunuza görünmek önemlidir.
Eğer menopoz sonra vajinadan kanama varsa mutlaka doktora başvurun.
Eğer adet zamanınız geldi, geçiyorsa ve menopoz başladığından emin değilseniz, sizin hamile olup olmadığınızı belirlemek için doktorunuza görünmenizi tavsiye ediyoruz. Doktorunuz hastalığın tarihçesini araştırmak için pelvik muayene ya da bir gebelik testi yapabilir.

MENOPOZ NEDENLERİ NELERDİR?
Menopoz nedenleri şunlardır:

 • Üreme hormonlarındaki doğal düşüş: Eğer 30’lu yaşlarda iseniz yumurtalıklar östrojen ve progesteron gibi adet düzenleyen hormonları daha az üretmeye başlar. Bu süre boyunca her ay daha az potansiyel yumurtanın yumurtalıklarda olgunlaşması ve daha az yumurtlama olacağı tahmin edilebilir. Ayrıca, ovulasyon sonrası progesteron seviyesindeki dalgalanma – gebelik için vücudunuzu hazırlayan hormon – etkileyici bir şekilde azalır. Bu hormonal etkiler nedeniyle de doğurganlık azalır.
  Bu değişiklikler daha fazla 40’ lı yaşlarda daha belirgin hale gelir. Adet dönemleri daha uzun veya daha kısa, daha ağır ya da hafif, az veya çok sık meydana gelebilir. Yumurtalıklar yumurta üretimi durdurur ve sonunda süreç meydana gelmez. Adet döngüsü meydana gelebilir fakat alışılmadık bir şekilde yani düzensiz olacaktır.
 • Histerektomi:Yumurtalıkların alınmadan rahmin alınması işlemi histerektomi adı verilir. Bu durum genelde menopoza neden olmaz. Her ne kadar dönemler olmamasına rağmen, sizin yumurtalıkların hala yumurta üretmeye, östrojen ve progesteron salgılamaya devam eder. Ama hem rahim hem de yumurtalıkların alınmasını gerektiren bir işlem menopoza neden olabilmektedir. Süreç döngünün hemen durması, sıcak basmaları ve diğer menopoz semptomları görülmesi kuvvetle muhtemeldir.
 • Kemoterapi ve radyasyon tedavisi: Kanser tedavileri 3-6 ay içindeki tedavi sırasında sıcak basması gibi belirtilere yol açan menopoz neden olabilir.
 • Primer over yetmezliği: Yaklaşık olarak kadınların yüzde 1’i 40 yaşından önce menopoz deneyimi yaşamaktadır. Menopoz, primer over yetmezliği sonucu olabilir -yumurtalıklar üreme hormonları normal düzeylerde üretmek için başarısızdırlar- ancak genetik faktörler ya da otoimmün hastalık kaynaklanan primer over yetmezliği için genellikle herhangi bir neden bulunamamaktadır.

MENOPOZUN OLUMSUZLUKLARI
Çeşitli kronik tıbbi durumlar menopozdan sonra ortaya çıkabilir:

 • Kardiyovasküler hastalık riski: Östrojen hormonu düzeylerindeki azalma, kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Kalp hastalığı kadınların yanı sıra erkeklerde ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Peki, henüz olmayan büyük bir kalp hastalığı riskini azaltmak için ne yapabilirsiniz? Bu riski azaltma için çeşitli adımlar yer almaktadır; sigarayı bırakın, düzenli aerobik egzersiz yapın yüksek tansiyonunuzu azaltınız. Yanı sıra bol kepekli tahıllar, meyve ve sebze tüketimini artırın ve doymuş yağ oranı düşük bir diyet uygulayınız.
 • Osteoporoz: Menopozdan sonra ilk birkaç yıl boyunca, osteoporoz riski artarak, artan bir hızla kemik yoğunluğu kaybedebilir. Osteoporoz, kırık riskinin artmasına yol açarak kırılgan ve zayıf kemiklerin olmasına neden olur. Postmenopozal kadınlarda özellikle kalça, el bileği ve omurga kırıklara karşı daha duyarlıdır. Bu dönemde kalsiyum ve günlük D vitamini alımı artırılmalıdır. Düzenli egzersiz çok önemlidir. Vücut geliştirme, yürüme ve koşu gibi faaliyetler özellikle kemiklerinizi güçlü tutmak yararlı olacaktır.
 • İdrar kaçırma: Vajina ve üretra dokularının kendi elastikiyetini kaybetmeye bağlı olarak gülme ya da öksürme gibi istemsiz durumlarda bile idrar bakımından sık, ani ve kuvvetli bir dürtü yaşayabilirsiniz.
 • Kilo alımı: Menopozal geçiş sırasında pek çok kadın kilo alabilir. Belki bu süreçte günde daha az kalori alarak ve daha fazla egzersiz yaparak mevcut kilonuzu koruyabilirsiniz.

TEŞHİS VE YAPILACAK TESTLER
Belirti ve bulguların çoğu menopoz çoğu kadınların menopozal geçişe başladığını anlatması yeterlidir. Eğer düzensiz döngünüz ya da sıcak basması ile endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşmakta yarar vardır. Doktorunuz bu durumda sizden bazı ileri tetkikler isteyebilir.
Belirli koşullar altında, doktorunuz folikül hormon (FSH) ve östrojen (östradiol) uyarıcı seviyenizi bir kan testi ile kontrol edebilir. Menopozda, FSH seviyeleri artış ile östradiol seviyede azalma meydana gelir. Hipotiroidi belirtileri menopoza benzer neden olabilir. Bunun için doktorunuz ayrıca, tiroid uyarıcı hormon düzeyini belirlemek için bir kan testi önerebilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR
Menopoz için hiçbir tıbbi tedavi gerektirmez. Yerine, tedavide kronik yaşlanma ile ortaya çıkabilen belirti ve semptomlarının hafifletilmesinde ve ya önlenmesine odaklanın. Tedaviler şunlardır:

 • Hormon tedavisi: Östrojen tedavisi, menopozdaki sıcak basması rahatlatmak için en etkili tedavi seçeneğidir. Doktorunuz sizin için, kişisel ve aile öyküsü bağlı olarak belirtilerinize yardım sağlamak için düşük dozda östrojen önerebilir.
 • Düşük doz antidepresanlar: Antidepresanların menopozdaki sıcak basmasını azalttığı gösterilmiştir.
 • Gabapentin (Neurontin):. Bu ilaç ancak nöbet tedavisi için onaylanmış olup, aynı zamanda sıcak basmasını önemli ölçüde azaltmak için kullanılabilmektedir.
 • Klonidin: Klonidin bir hap olmakla birlikte genellikle yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu hap sıcak basması sıklığını azaltabilir fakat istenmeyen yan etkilerin görülmesi sıktır.
 • Bifosfonatlar: Doktorlar osteoporozu önlemek veya tedavisi için nonhormonal ilaçlar önerebilir. Bu ilaçlar hem kemik kaybı ve kırık riskini azaltmak için etkili bir ilaç olup, kadınlarda osteoporoz için ana tedavi olarak östrojen yerini almıştır.
 • Seçici östrojen reseptör modülatörleri (SERMs): Bu ilaçlar, postmenopozal kadınlarda kemik yoğunluğu üzerine östrojenin yararlı etkilerini taklit eder.
 • Vajinal östrojen: Vajinal kuruluğu rahatlatmak için östrojen, vajinal tablet, halka ya da krem ile uygulanabilir. Bu tedavide östrojen sadece küçük bir miktar serbest bırakır ve vajinal doku tarafından emilir. Bu faktör ilişki ve bazı üriner semptomlardaki vajinal kuruluk rahatsızlığını gidermeye yardımcı olabilir.

Lütfen herhangi bir karar vermeden önce seçenekleri, riskleri ve her biriyle ilgili yararları hakkında doktorunuz ile konuşunuz.

MENOPOZDA YAŞAM BİÇİMİ
Menopoz ile ilgili birçok belirti ve bulgu geçicidir. Azaltmak ya da etkileri engellemek için şu adımları uygulayın:

 • Soğuk sıcak değişimlerini engellemek için düzenli egzersiz yapın. Sizi kesin olarak rahatlatan faktörleri tespit edip ona göre hareket edin. Birçok kadın için sıcak içecekler, baharatlı yiyecekler, alkol, sıcak hava ve hatta sıcak bir oda dahi sıcaklık basmalarını tetikleyebilmektedir.
 • Vajinal rahatsızlığınızı azaltın. Su bazlı vajinal yağlar ya da nemlendiriciler kullanın. Cinsel olarak aktif kalmak da yardımcı olur.
 • Etkili bir şekilde uykunuzu alınız. Uykunuza engel olan kafeini yatmadan önce almayı bırakın ve gün boyunca egzersiz planınız olsun. Derin nefes alma, ilerleyici kas gevşetme gibi rahatlama teknikleri çok yararlı olabilir.
 • Pelvik tabanınızı güçlendirin. Kegel egzersizleri denilen pelvik taban kas egzersizlerini yapınız. İdrar kaçırmamanıza yardımcı olacaktır.
 • Meyve, sebze ve tam tahıllar içeren dengeli bir diyetiniz olsun. Katı, sıvı yağlar ve şekerler alımını sınırlayın. Kalsiyum ve bir günde D vitamini -800 uluslararası birim- alımını hedefleyin.
 • Sigara içmeyin. Sigara kalp hastalığı felç, osteoporoz, kanser ve diğer bir dizi sağlık sorunları riskini artırır. Sonuç olarak sıcak basması artabilir. Sigarayı bırakmak yararlanmak için hiçbir zaman geç değildir.
 • Düzenli egzersiz yapınız. Düzenli egzersiz 30 dakikanızı alacaktır. Egzersiz size orta yoğunluklu kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, osteoporoz ve yaşlanmaya bağlı diğer koşullarına karşı korumak için en ideal yoldur.Egzersiz ayrıca stresi azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Yoga, nefes kontrolünü sağladığı için sıcak basmasında etkili olabilir.
 • Düzenli kontrolleri yapmayı ihmal etmeyiniz. Mamografi, Pap testleri, lipid düzeyi (kolesterol ve trigliserid) test ve diğer tarama testleri hangi sıklıkla yapılır konusunda doktorunuzla konuşunuz.

ALTERNATİF TIP
Birçok yaklaşım, menopoz semptomların yönetiminde yardımcı olarak teşvik etmiştir. Bazı tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Fitoöstrojenler: Bu östrojenler bazı gıdalarda doğal olarak bulunurlar. İki ana türü vardır: izoflavon ve lignanlar. İsoflavonlar soya fasulyesi, nohut ve diğer baklagiller bulunur. Lignanlar keten tohumu, kepekli tahıllar, bazı meyve ve sebzelerde meydana gelir. Bu gıdalardaki östrojen sıcak basması ve diğer menopoz semptomları giderebilir.
 • E vitamini: E vitamini bazı kadınlar için hafif sıcak basmasında rahatlama sağlar.
 • Siyah yılan kökü: Siyah yılan kökü sıcak basması tedavisinde Avrupa’ da yaygın olarak kullanılmaktadır. ABD’de ise menopoz belirtileri olan kadınlar arasında kullanımı yaygındır.

Duymuş olabilir ya da denemiş olabilirsiniz meyan kökü, hayıt meyvesi, çuha çiçeği yağı ve yabani yam (doğal progesteron krem) gibi diğer besin takviyeleri de menopoz dönemindeki kadınlara dost olmaktadır.
Herhangi bir bitkisel tedaviler veya takviyeleri menopoz semptomları ve belirtileri için diyetinize almadan önce doktorunuza danışınız, emin olup ondan sonra kullanınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  ben 38 yaşındayım ama 34 yaşında menopozo girdim.çok bunalıyorumiki tane çocugum var.düşük kürtaj yok ama bir tane bebk olursa istiyorum .tedavisi yokmu

  Sağlık

  41 Yasimda menapoza girdim, teshis kondu ve Trisequens recete edildi. Doktoruma Terril CR kullandigimi soylemistim, ancak icerigini bilmiyordu herhalde. Yasam boyu kullanmak oldugum Terril, karbamazepin iceriyor ve Triquens in prospectusunde diger ilaclarla etkilesim bolumunde karbamazepin ile etkilesecegini goruyorum. Sizce yine de kullanmali miyim bu ilaci?

  Sağlık

  ben 46 yaşındayım.Bu ay adetim 20 gün gecikti.Acaba menopoza mı girdim?farlutal diye ilaç kullandım sökmedi.acaba sorunum nedir?

  Sağlık

  ben 45 yaşındayken menopoza girdim ama geç farkettim. bende kemik erimesi başlamış ne yapabilirim.

  Sağlık

  merhaba….benim annem 42 yasinda 2 ay once bir ameylat gecirdi 2 yumurtaliklarini aldilar..sadece ana rahmi duruyor.ama annemin adeltleri kesildi.Simdi cok kotu oluyor geceleri uyuyamiyor bazen de geceleri cokkk sicak geliyoo..otururken sicaklik basiyoo cokk kotu yaa ..:( ne yapmaliyiz ne kullanmamiz gerekirr bize birseyler onerirmisiniz LUTFET cevabinizi bekliyorummm…KOSOVA ‘dan SIMLA….

  Sağlık

  ben 42 yasındayım menopoz tesisi konuldu trisegunes ilacını kulanıyorum zararı varmı cevap verirseniz memnun olurum tekrar bu ilacı kulladığım sürece adet görürmüyüm:(

  Sağlık

  ben 40 yaşındayımadet düzensizliklerim vardı 1 sene önce dr. gittim doktor benden sıvı aldı tahlil sonucuna göre menopoza girmişiniz dedi ve trisequens erdi ama ben yan etkieri olur diye hiç kullamaya başlamadım.son 6 aydır da hiç adet görmüyorum.benim 2 çocugum var ama ben şimdi çocuk sahibi olmak çok istiyorum.hamile kalma şansım var mı yada önerebileceginiz bi ilaç varmı. psikolojim çok bozuldu çocugum olsun istiyorum.cevabınız için şimdiden çok tşk ederim.

  Sağlık

  sayin site yoneticisi benim isim 49 yasin da menopoza girdi ve bir yil sonrada yoksek tansiyon basladi bu yuksek tansiyonun sebebini bulamadilar dokturlar ben kendi dusun ceme dayanarak yuksek tansiyonun sebebini menopoz dan kaynaklandigini saniyorum sizden ricam yoksek tansiyon un sebebi menopoz olabilirmi cevap larsaniz memnun olurum saygilarim la

  Sağlık

  ben iki yıl önce menapoza girdim.tedavi vermediler.bana önerebileceginiz dogal bir ilacınız varmı

  Zeynep Aktaş

  Benim nenem bu hastalık yüzünden Trisepuens ilacını kullanıyor acaba bu ilacı devamlı kullanabilirmi? Ya da ne gibi zararları var?

  Zeynep Aktaş

  Benim nenem bu hastalık yüzünden Trisequens ilacını kullanıyor acaba bu ilacı devamlı kullanabilirmi? Ya da ne gibi zararları var?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Over kistleri
Bakteriyel Vajinozis
Vajinismus Nedir?
Genital Vaginal Akıntı
Göğüs Kanserini Yenmenin Doğal Yolları
Menopoz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.