ATEŞ BASMALARI

Ateş basmaları genellikle yoğun olarak yüz, boyun ve göğüs bölgesinde ani sıcaklık yükselmesi duyguları ile ortaya çıkar. Ciltte kızarma yaşanabilir. Ateş basmaları terlemeye neden olabildiği gibi soğuk ter boşalmasına da yol açabilir.

Bazı hormonal koşullar da ateş basmasına neden olabilmesine rağmen en yaygın nedeni menopozdur. Menopoz, kadınlarda adet görmenin bittiği ve doğurganlığın sona erdiği dönemdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişiye bağlı olarak ateş basmaları haftada birkaç kez görülebildiği gibi bir gün içinde de birkaç kez yaşanabilir. Geceleri ortaya çıkan ateş basmaları uyku kesilmesine yol açabilir. Rahatsız edici hale gelmesi durumunda ateş basmaları için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

BELİRTİLERİ

Ateş basması gerçekleştiğinde çıkabilecek belirtiler şunlardır:

• Vücudun üst bölgesinde özellikle yüzünüzde yayılan bir sıcaklık hissi
• Utancından kızarmış gibi ciltte kızarıklık oluşması
• Kalp atışının hızlanması
• Çoğunlukla vücudun üst bölgesinde terleme
• Ateş basmasında azalma olması gibi bir soğukluk hissi

Sponsorlu Bağlantılar

Ateş basmalarının sıklığı değişebilir. Gün içerisinde birkaç defa ortaya çıkabildiği gibi haftada bir kez de olabilir. Her ateş basması genellikle sadece birkaç dakika içinde azalma gösterir. Çoğu kadında en az yılda bir kez menopozda ateş basması yaşanır.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Ateş basmalarının rahatsız edici hale gelmesi ve günlük işleri aksatacak düzeye çıkması bir doktora görünmeniz gerektiğine işaret eder.

NEDENLERİ

Menopozda ateş basmalarının kesin nedeni bilinmemektedir ancak belirti ve bulgular vücutta termostat fonksiyonu gören hipotalamusun sorumlu olduğunu düşündürmektedir. Beyin kökünde yer alan bu birim, vücut ısısını ve diğer temel süreçleri düzenler. Menopoz sırasında östrojen azalması hipotalamik fonksiyonu bozarak ateş basmalarına yol açabilir.

Ancak tıbbi koşullar nedeniyle bazı ilaçlar alan çocuk ve kadınlarda vücuttaki östrojen düzeyi düştüğü halde ateş basmalarının yaşanmaması, östrojen düşüklüğünün tek faktör olmadığını ortaya koymaktadır. Menopoz dönemindeki östrojen düşüşü tetikleyici rol oynamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Cinsel İlişki
Adet Görememe veya Olamama
Hamilelikte Tansiyon
Bulantı ve Kusma
ferc bitişikliği
vajinal akıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.