MENOPOZ DÖNEMİNDE MEME UCU AKINTILARI
Meme ucu akıntıları gebelik ve kadının hayatının hemen her döneminde görülebilirken, bir sıradışı olan menopoz döneminde de olabilmektedir. Bunun en önemli nedeni süt kanallarının genişlemesidir. Süt kanallarının genişlemesine ise menopoz adı verilen dönemde hormonları çekilmesi neden olmaktadır.

Süt kanalları genişlediği için içerisinde sekresyon(salgı) birikir ve biriken sekresyon belli bir basınca ulaştığı zamanda bu süt kanallarının içinde bulunan epital tıkaç dışarı çıkar ve meme başında devamlı olarak akıntı oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

Yine bu dönemde bu süt kanallarının genişlemesinden dolayı ve elastikiyetini kaybetmesinden ötürü biriken sekresyona bağlı bu bölgede enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Süt kanallarının genişlemesinden dolayı mı enfeksiyon oluşur veya enfeksiyondan dolayı mı süt kanalları genişler sorusuna uzmanlar henüz bir cevap bulamamışlardır. En önemli etken süt kanallarının genişlemesidir.

Menopoz dönemindeki oluşan akıntı her iki memeyi de ilgilendirir. Süt her iki memede birçok kanaldan gelmektedir. Bu da süt kanallarının her iki memede genişlediğini gösterir ve kadını biraz da olsun kanser korkusundan uzaklaşmasını sağlar.

!!!!DİKKAT EDİNİZ!!!!
Ama bu dönemde tek bir kanaldan kanlı ve bol sulu akıntı özellikle tek bir memeden geliyorsa bu durum ilgili süt kanalın içerisinde bir tümöral oluşumun varlığını düşündürmelidir. Bu tümöral olaylarda özellikle menopoz dönemlerinde daha çok kanser teşhisi konulur. Daha az sıklıkla papillon denilen iyi huylu tümörlerdir. Kadınların menopoz dönemi meme akıntısı bakımından gençlik döneminden daha farklıdır. Gençlik döneminde oluşan akıntıdan papillon denilen iyi huylu tümör düşünülürken menopoz döneminde ki bir kadında böyle bir akıntıda kanser öncelikle akla getirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR? TIKLAYINIZ !!!!

MEME KANSERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

MEME KANSERİ TEDAVİSİ

MEME BAŞI AKINTISI

MEMEDE AĞRI

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cinsel isteksizlik
Vajina Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
Candida vajiniti
Aşırı Kıllanma
Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Over kistleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.