MENOPOZDA SICAK BASMASI TEDAVİSİ

Menopoza giren tüm kadınlarda ateş basması olmamaktadır. Bu nedenle bazı kadınlarda ateş basması yaşanırken bazılarında yaşanmaması bazı risk faktörlerini öne çıkarmaktadır. Aşağıdaki faktörlerden biri yada daha fazlası sizde varsa, sıcak basması ihtimali daha da artacaktır:

Sigara içilmesi: Sigara içen kadınlarda ateş basması olasılığı daha fazladır.
Obezite:Yüksek vücut kitle indeksi ( VKİ ) olan kadınlarda ateş basmaları daha sık görülmektedir.
Fiziksel hareketsizlik: Egzersiz yapılmaması durumunda menopoz döneminde ateş basması olma olasılığı daha yüksek olmaktadır.
Irk: Afrikalı – Amerikalı kadınlar Avrupa kökenli kadınlara göre menopoz döneminde daha çok ateş basması yaşamaktadırlar.Ateş basmaları beyaz Avrupalı kadınlara göre Japon ve Çin kökenli kadınlarda daha yaygındır.

Sponsorlu Bağlantılar

KOMPLİKASYONLAR

Uyku sorunları genellikle ateş basmalarının bir komplikasyonudur. Geceleri gerçekleşen ateş basmaları ( gece terlemeleri ) uykudan uyandırmakta ve zamanla kronik uykusuzluğa neden olmaktadır.Bu uyku bozukluklarızamanla bazı kadınlarda hafıza problemleri, anksiyete ve depresyona yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

TESTLER VE TEŞHİS

Doktorunuz genellikle karşılaştığınız belirti ve şikâyetlerinizi açıklamanıza bağlı olarak ateş basması teşhisini koyabilir. Bu teşhisi doğrulamak için sizden kan testlerini yaptırmanızı isteyecektir. Kan testleri ile menopoza yaklaşıyor olduğunuz ve tiroit bezinin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.Ateş basmalarına aynı zamanda aşırı aktif tiroit bezi (hipertiroidi ) de neden olabilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Ateş basmaları içinen etkili tedavi seçeneği östrojen verilmesidir ancak bu şekilde dışarıdan hormon alınması gelecekte diğer sağlık sorunlarına yakalanma riskini artırabilir. Antidepresan ve anti – nöbet ilaçlar gibi ilaçlar da ateş basmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuzla çeşitli tedavi seçeneklerini, artılarını ve eksilerini değerlendiriniz. Eğer ateş basmaları günlük yaşamı etkilemeyecek derecede ise tedavi uygulanmasına da gerek kalmayabilir. Çoğu kadında ateş basmaları birkaç yıl içinde yavaş yavaş kendiliğinden kaybolur.

Hormon Tedavisi

Östrojen ve progesteron ateş basmalarını azaltmak için kullanılan hormonlardır.Histerektomi ameliyatı olan kadınlar sadece östrojen alabilir. Ancak eğer rahim yerinde duruyorsa, östrojen ile birlikte progesteron hormonu da verilir ki rahim iç zarı endometrium kanserinden korunsun. Uygulanan hormon tedavilerinde etkili olabileceği, şikâyetleri azaltabileceği ve en kısa sürede etkisini gösterebileceği en düşük dozu vermek genel prensiptir.

Menopoz şikâyetleri için östrojen tedavisine başlamadan önce, kalp sağlığı ile ilgili risk faktörlerinin gözden geçirilmesi önerilir. Bu nedenle alınacak hormonal ilaçların kalp başta olmak üzere vücudun diğer sistemleri üzerindeki kar ve zarar hesabı yapılmalıdır. Daha önce meme kanseri ve kan pıhtısından dolayı damar tıkanması yaşayan hastalar için östrojen tedavisi uygun değildir.

Bu ve benzer nedenlerden dolayı östrojen alamayan kadınlar için alternatif olarak bazı doktorlar ateş basmasına yönelikprogesteronreçete ederler.

Antidepresanlar

Bazı antidepresanların düşük dozlarda alınması da ateş basması şikâyetlerini azaltabilir. Bunun için reçete edilen antidepresanlarşunlardır:

• Venlafaksin ( Effexor , Pristiq )
• Paroksetin ( Paxil , Pexeva )
• Fluoksetin ( Prozac , Sarafem )

Ancak, bu ilaçlar ciddi ateş basması durumlarında hormon tedavisi kadar etkili olmamaktadır.Ayrıca mide bulantısı, baş dönmesi, kilo alma ya da cinsel işlev bozukluğu gibi yan etkilere neden olabilir. Fakat diğer sağlık koşullarından dolayı östrojen veya progesteron alamayan kadınlar için iyi bir alternatiftir.

Diğer reçeteli ilaçlar

• Gabapentin (Neurontin , Gralise): Gabapentin özellikle geceleri ateş basması şikayeti fazla olan kadınlar için faydalı olan orta derecede etkili bir anti – nöbet ilaçtır. Yan etkileri arasında uyuşukluk, baş dönmesi ve baş ağrısı yer alır.
• Klonidin (Catapres , Jenloga , Kapvay): Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan Klonidine ateş basması şikayetleri için de etkili bulunmuştur. Yan etkileri baş dönmesi, uyuşukluk, ağız kuruluğu ve kabızlıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Meme Kanseri İçin Radyoterapi
BAKİREYİM, GEBE KALIR MIYIM?
Hindistan Cevizi Yağı İle Yüz Nemlendirme
Kadınlarda Sümüksü (Mukuslu) Akıntı
Açık Tenli Cilt Makyajı Nasıl Yapılır
Gebelikte Saç Dökülmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.