MENORAJİ (ŞİDDETLİ ADET KANAMASI)

Menoraji, anormal derecede fazla ve uzun geçen adet kanamaları için kullanılan tıbbi bir terimdir. Menopoz öncesi kadınlarda aşırı kanamalı adet görülmesi yaygın olan bir durum olsa da, menoraji denebilecek kadar şiddetli değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Menoraji varlığında, her adet döneminde kişiyi günlük işlerden alıkoyacak derecede fazla kanama ve kramplar meydana gelir. Adet sırasındaki kanama sizi korkutacak düzeyde ise bir doktora görünün. Menoraji için etkili tedavi seçenekleri mevcuttur.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menoraji ile gelişen belirtiler şunlardır:

• Kullanılan pedlerin bir saat veya daha kısa süre içinde ıslanması
• Adet kanamasını kontrol etmek için çift katlı pedler kullanmak zorunda kalınması
• Geceleyin ped değiştirme ihtiyacı hissetme
• Bir hafta veya daha uzun süren kanamalar
• Kanama esnasında büyük kan pıhtılarının görülmesi
• Yoğun adet kanması nedeniyle günlük yaşam faaliyetlerinin kısıtlanması
• Yorgunluk, bitkinlik veya nefes darlığı gibi anemi belirtilerinin oluşması gibi

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız bir sağlık kuruluşundan tıbbi destek almanız gerekecektir:

• Bir saatte en az bir ped değiştirilmesini gerektiren ve birkaç saatten fazla süren vajinal kanama olduğunda
• Düzensiz vajinal kanamalarda
• Menopozdan sonra herhangi bir vajinal kanama olduğunda doktora görünmeniz gerekir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Bazı durumlarda şiddetli adet kanamasının nedeni bilinmemektedir. Ancak menorajiye neden olduğu bilinen bir dizi koşul mevcuttur. Yaygın nedenler arasında şunlar gösterilebilir:

Hormonal dengesizlik: Normal adet döngüsünde, östrojen ve progesteron hormonları arasındaki denge adet döngüsü sırasında rahim tabakası endometrium’u düzenlerler. Endometrium tabakası adet sırasında dökülür. Eğer hormonal bir dengesizlik oluşursa, endometrium tabakası aşırı gelişir, bağlanır ve adet kanaması sırasında dökülmez.

Yumurtalıklardaki fonksiyon bozukluğu: Adet döngüsü içerisinde yumurtlama gerçekleşmezse progesteron hormonu üretilmez. Bu durum hormonal dengesizliğe neden olarak menorajiye neden olabilir.

Uterus miyomları: Rahimdeki kanserli olmayan (iyi huylu) bu tümörler doğum yapılan yıllarda görünür. Miyomlar normalden daha şiddetli veya daha uzun süreli adet kanamalarına yol açabilir.

Polipler: Rahim iç katmanında yer alan küçük, iyi huylu büyümeler olan polipler de miyomlar gibi şiddetli veya uzun süreli adet kanamasına neden olabilir. Rahim polipleri sıklıkla yüksek hormon düzeylerinden dolayı üreme çağındaki kadınlarda görülür.

Adenomyozis: Endometrium bezlerinin rahim kaslarına gömülü kaldığı durumlarda ortaya çıkar, şiddetli kanamalara ve adetin ağrılı geçmesine yol açar. Adenomyozis’in özellikle çocuklu orta yaş kadınlarında görülme olasılığı yüksektir.

Rahim içi araçlar (RİA): Menorajinin hormonal olmayan doğum kontrol yöntemlerinin bir yan etkisi olduğu bilinmektedir. Bu cihazdan dolayı aşırı adet kanaması olduğu biliniyorsa kullanımı bırakılmalıdır.

Gebelik komplikasyonları: Şiddetli, tek ve geç oluşan peryodlar düşük yapmaya bağlı olabilir. Eğer kanama normal zamanında olursa, düşük yapmanın neden olması pek mümkün değildir. Dış gebelik (yumurtanın rahim yerine fallop tüpü içinde döllenmiş olması) de menorajiye neden olabilir.

Kanser: Nadiren, rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim ağzı kanseri gibi kanserler de aşırı adet kanamasına yol açabilir.

Kalıtsal kanama bozuklukları: Önemli bir kan pıhtılaşma faktörünün eksik veya bozulmuş olduğu durum olan “Von Willebrand hastalığı” gibi bazı kan pıhtılaşma bozuklukları anormal adet kanamasına neden olabilir.

İlaçlar: Anti-inflamatuar ve antikoagülan ilaçlar dahil olmak üzere bazı ilaç gurupları şiddetli veya uzun süreli adet kanamasına yol açar. Hormon ilaçların yanlış kullanımı da menoraji nedenlerinden biridir.

Diğer tıbbi koşullar: Pelvik inflamatuar hastalık (PID), tiroit problemleri, endometriozis ve karaciğer veya böbrek hastalığı gibi bir dizi diğer tıbbi durumlar da menoraji ile ilişkili bulunmuştur.

HANGİ KADINLAR RİSK ALTINDADIR?

Menoraji genellikle yumurtlama olmadan adet döngüsünün meydana gelmesine yol açan bir hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Normal bir adet döngüsünde yumurtalıklardan salınan bir yumurta progesteron hormonunun üretilmesini tetikler. Progesteron, menstürel döngüyü düzenlemeye yarayan bir kadınlık hormonudur. Hiç yumurta salınmadığında ise yetersiz progesteron düzeyleri şiddetli adet kanamalarına neden olur. Yumurtlama olmadan gerçekleşen adet döngüsü ( anovulatorik döngü) iki ayrı yaş grubu arasında daha yaygındır:

Yeni adet görmeye başlayan ergen kızlar: Kızlar ilk adet kanamasından (menarş) sonra ilk bir buçuk yıl içinde anovulatorik döngülere karşı çok hassastırlar.
Menopoza yaklaşan yaşlı kadınlar: Yaşları 40 ila 50 arasında olan kadınlarda anovulatorik döngüye yol açan hormonal değişikliklerin görülme riski yüksektir.

KOMPLİKASYONLAR

Aşırı ve uzun süreli adet kanaması bazı komplikasyonları da beraberinde getirmektedir:

Demir eksikliği anemisi: Aneminin yaygın olan bu türünde dokulara oksijen taşıyan kandaki hemoglobin maddesi düşüktür. Düşük hemoglobin düzeyi yetersiz demir minerali sonucu olabilir. Menoraji kandaki demir düzeylerini tüketerek demir eksikliği anemisi riskini arttırabilir. Şikâyetler genellikle cilt solukluğu, halsizlik ve yorgunluk olmaktadır.

Takip edilen diyetin demir eksikliği anemisinde önemli bir rol oynadığı düşünülse de şiddetli adet kanamaları ile durum karmaşık olmaktadır. Anemi vakalarının çoğu hafiftir ama hafif anemiler de halsizlik ve yorgunluğa neden olabilir. Şiddetli ve orta düzeydeki anemiler ise nefes darlığı, hızlı kalp atışı, baş dönmesi ve baş ağrılarına neden olur.

Şiddetli ağrı: Şiddetli adet kanamasına genellikle ağrılı adet krampları ( dismenore ) eşlik etmektedir. Menoraji ile ilişkili olan kramplar ilaç kullanmayı hatta ameliyat olmayı gerektirecek kadar ciddi olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Meme Kanseri İçin Hormon Tedavisi
Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?
Kadınlarda Saç Dökülmesinin 5 Ortak Nedeni
Lekelenme Nedenleri Nelerdir
Adet Döneminde Kan Pıhtısı
Menopoz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.