TESTLER VE TEŞHİS

Menoraji tanısı konmadan ve gerekli testler yapılmadan önce hastanın tıbbi öyküsü dinlenecek ve adet dönemleri ile ilgili sorular sorulacaktır. Kanamanın olduğu ve olmadığı günlere ilişkin günlük tutmanız istenebilir. Bu günlüğe ayıca ne şiddette kanama olduğu ve ne sıklıkta ped değiştirildiği bilgisi de not edilir.

Doktorunuz tarafından ayrıca bir fiziki muayene yapılacak ve bir veya daha fazla test yapılması istenecektir:

Kan testleri: Alınan kan örneği incelenerek aşırı menstüral kanamanın anemiye neden olup olmadığı konusunda sonuca varılır. Kan testleri ile ayrıca tiroit bozuklukları veya kan pıhtılaşma anormalliklerini kontrol etmek için yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

• Pap testi: Serviks (rahim ağzı) bölgesinden alınan hücre örnekleri mikroskopik inceleme ile enfeksiyon, enflamasyon veya kansere neden olabilecek değişimler aranır.

Endometrial biyopsi: Mikroskobik inceleme için rahim iç bölgesinden de doku örneği alınabilir.

Ultrason taraması: Ses dalgalarını kullanan bu görüntüleme yöntemi rahim, yumurtalıklar ve pelvis görüntülerini elde etmek için kullanılır.

Yukarıda sayılan testlerden elde edilen sonuçlara göre aşağıdaki testlerin yapılması da istenebilir:

Sponsorlu Bağlantılar

Sonohysterogram: Vajina ve serviks yoluyla rahim içine bir tüp aracılığıyla sıvı enjekte edilir, daha sonra ultrason taraması yapılır. Bu prosedür doktorunuza rahim iç tabakasındaki sorunları görme imkanı tanır.

Histeroskopi: Işıklı ve küçük bir kamera içeren özel bir tüp vajina yoluyla rahim içine yerleştirilir. Bu sayede rahim içi görüntüleri elde edilir.

• Dilatasyon ve kürtaj ( D & C ): Bu prosedürde doktorunuz rahim ağzını genişletir ve daha sonra kaşık şeklideki bir alet (curet) ile rahim astarından dokuları toplar. Alınan dokular laboratuvarda incelenir.

Doktorlar ancak diğer menstüral hastalıkları, sağlık koşullarını veya bu sağlık koşullarını tetikleyen ilaçları ekarte ettikten sonra “menoraji” tanısından emin olmaktadırlar.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Menoraji için uygulanan spesifik tedaviler aşağıdaki birkaç faktöre bağlıdır:

  1. • Hastanın genel sağlık durumu ve tıbbi geçmişi
  2. • Durumun nedeni ve şiddeti
  3. • Bazı özel ilaçlar, prosedürler veya tedavilere vücudun tolerans gösterme düzeyi
  4. • Tedavi sonrası adet kanamalarının daha az olma olasılığı 
  5. • Gelecekte çocuk yapma planları
  6. • Yaşam tarzını nasıl etkileyeceği
  7. • Fikriniz veya kişisel tercihleriniz

Menoraji için uygulanan ilaç tedavisi aşağıdaki gibi olmaktadır:

Demir takviyeleri: Eğer rahatsızlığa anemi (kansızlık) da eşlik ediyorsa demir takviyesi almanız önerilecektir. Ancak anemi olmadığınız halde vücuttaki demir düzeyi düşük ise yine de demir takviyesine başlanabilir.

Steroid olmayan anti – enflamatuar ilaçlar (NSAID ): İbuprofen ( Advil , Motrin , diğerleri) veya naproksen ( Aleve ) gibi NSAID gurubu ilaçlar, adet kanamasını azaltmaya yardımcı olur. NSAID ilaçlarının ağrılı adet kramplarını (dismenore) giderici etkisi de vardır.

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapları etkili bir doğum kontrolünün sağlanması ile adet döngülerini düzenlemeye ve aşırı veya uzun süreli adet kanaması ataklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Oral progesteron: Progesteron hormonunun her adet döneminde 10 gün veya daha fazla süre ile alınması hormonal dengesizliğin giderilmesini sağlayarak menorajiyi azaltabilir.

Hormonal RİA ( Mirena ): Bu aygıt “levonorgestrel” adlı bir tür progestin salınmasını sağlar. Levonorgestrel,
rahim iç katmanının incelmesini sağlayarak adet kanaması ve krampların azalmasını sağlar.

Eğer hormon ilaçlarının alınmasından dolayı menoraji ortaya çıkıyorsa, doktorunuz büyük ihtimalle ilacı durduracak veya değiştirecektir. İlaç tedavisinin başarısız olduğu durumlarda ameliyat yapılması gerekebilir. Uygulanan cerrahi prosedürler şunlardır:

Dilatasyon ve kürtaj (D & C): Bu prosedürde rahim ağzı (serviks) genişletilerek rahim iç katmanını yüzeyindeki dokular sıyrılıp emilerek kanamaların azaltılması hedeflenir. Bu işlem yaygın olmakla birlikte tedavi şansı da yüksektir. Ancak menorajinin tekrar ettiği durumlarda yapılması önerilir.

Operatif histeroskopi: İşlem sırasında rahim boşluğunu görüntülemek için ince, ışıklı bir aygıt (histeroskop) kullanılır. Histeroskop eşliğinde aşırı kanmaya neden olan polipler cerrahi işlemle alınır.

Endometrial ablasyon: Çeşitli teknikler kullanılarak tüm rahim katmanı (endometrium) kalıcı olarak alınır. Endometrial ablasyon işleminden sonra, çoğu kadında çok az kanma olur ya da hiç olmaz. Ancak işlemin çok önemli bir dezavantajı var o da hamile kalma yeteneğini azaltmasıdır.

Endometrial rezeksiyon: Cerrahi bu işlem ile rahim iç katmanını almak için elektro tel döngü kullanılır. Endometrial ablasyon ve endometrial rezeksiyon prosedürlerinin ikisi de çok şiddetli adet kanaması olanlarda etkili sonuçlar verir. Endometrial ablasyon’da olduğu gibi bu işlemde de hamile kalma yeteneğinde azalma riski vardır.

Histerektomi: Rahim ve serviks (rahim ağzı) in ameliyat ile alınması kalıcı olarak adet dönemlerinin bitmesine ve kısırlığa neden olur. Histerektomi işlemi anestezi altında yapılır ve hastanede kalınmasını gerektirir. İşlem sırasında yumurtalıkların da alınması (bilateral ooferektomi)  erken menopoza neden olabilir.

Histerektomi dışındaki cerrahi işlemler genellikle ayaktan tedavi bazında yapılır. Genel anestezi yapılması gerekse de aynı gün içinde taburcu olma şansı olmaktadır.

Menoraji’nin tiroid hastalığı gibi başka bir durumundan kaynaklanması halinde bu nedene yönelik yapılan tedaviler kanamalarda olumlu sonuçlar vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Sonrası ilişki
Gebelikte Saç Dökülmesi
Osteoporoz
Kahverengi Akıntı Nedenleri
Kegel Egzersizleri
MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİNİ TANIYIN
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.