MESANE KANSERİ
Mesane erkek ve kadınlarda idrarın toplandığı keseye verilen isimdir. Kısacası idrar kesesi yada sidik torbası. Kanserin tanımı genel olarak ilgili bölgedeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünmesi olarak tarif edebiliriz. Bu tip bir bölünme şekli ise o bölgede tümörleşmelere neden olmaktadır.

Mesane kanseri günümüzde görülen en korkutucu hastalıklardan biri. Her kanser çeşidinde olduğu gibi mesane kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Bu sebep aşağıda belirtileri sıralanan maddeler görüldüğünde derhal bir onkoloji bölümüne başvurmanızda yara var. Erken tanı ve tedavi kişinin hayatta kalma oranını artırmaktadır. Erkeklerde görülen mesane kanseri, kadınlara göre üç kat daha fazladır.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

  • En başta gelen sebep sigara kullanımıdır.
  • Boya, kimya ve lastik sanayinde kimyasal maddelerin işlendiği fabrika çalışanlarında görülmektedir.
  • Penasetin ve siklofosfamid gibi ilaçlar,
  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları,
  • Uzun süreli mesane iltihaplanması ve mesane taşları

NASIL BELİRTİ VERİR?

  • İdrarda ağrı olmadan kan(en sık görüleni)
  • Ön ve yanlardaki kalça kemiklerinde sancı
  • İdrar yapmada zorluk, idrar yaparken ağrı
  • Sık sık idrar çıkma
  • Sırt ağrısı, kilo ve iştah kaybı, sürekli ateş, kansızlık

Şunu da hemen belirtelim. Yukarıdaki şikyetler ortaya çıktığında hemen “mesane kanseriyim” diye endişeye kapılmayın. Başka hastalıklar da bu şekilde belirti verebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİSİ NASILDIR?
Tedavide ilk esas erken teşhistir. Erken tedavi hayat kurtarır. Mesane kanserindeki en büyük risk, tekrarlama ihtimali en yüksek kanserlerden biri olmasıdır. Bu yüzden hasta sık sık doktor tarafından kontrol edilmelidir.  Eğer mesanedeki tümör küçükse ve mesaneyi kaplamamışsa, iyileşme şansı yüksektir. Geç kalınmışsa mesane kanserinin çevre dokulara yayılması söz konusudur ki bu iyi bir gösterge değildir. Tedavi genelde ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi üçgeninde yapılmaktadır. Fakat hafif mesane kanserindeki tedavi genellikle tümörün kendisinin alınması şeklindedir. Bunun için büyük bir ameliyat gerekmez, çünkü cerrah tümörü bir sistoskop aracılığıyla alınabilir. Alınmasını müteakip 3 ile 6 ayda bir kontrol yapılır.

Yeniden oluşumuna tedbir olarak kanserle mücadele edici ilaçlar verilir. Mesane kanserin yayılma durumuna göre çevre organlarında tamamı veya bir kısmı alınabilir. Şayet mesane alınmışsa idrarın geçeceği bir açıklığın oluşturulması gerekir. Bunun için bir parça bağırsaktan yapılmış yapay bir mesane, göbeğin yan tarafından vücudun iç kısmına tutturulur. Daha sonra idrarı giysilerin altından vücut üzerinde bir torbaya boşaltmak üzere karın duvarından bir delik açılır. Buna ileal kanal işlemi denir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Multipl Skleroz
ilaçsız tüp bebek tedavisi
Sivilce
ameliyat yerimde şişlik var
Kaburga ağrısı
Burun Kırılması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.