MESANE KANSERİ
Mesanede meydana gelen kontrolsüz hücre bölünmeleridir. Bu kanser türünün diğer dokulara da sıçrama durumu vardır. Kırk yaşını aşmış erkeklerde daha sık görülen bu kanser türü kadınlarda erkeklere nazaran daha az görülmektedir. Yine mesane kanseri; sigara içenlerde boya, kimya ve lastik sanayinde çalışan işçilerde daha fazla görülür.

Mesane kanserinin belirtileri;
Başka hastalıklarla benzer belirtiler gösteren mesane kanseri

Sponsorlu Bağlantılar

 • İdrarda kan gelmesi,
 • Ön ve yan kalça kemiklerinde sancı,
 • İdrar sırasında ağrı,
 • İdrar yapmada zorlanma, gibi durumlarla kendini belli eder.

Teşhis
Mesane kanserinden şüphelenmek için idrardan kan gelmesi ve bu sırada ağrı veya sızı hissetmemeniz yeterlidir. Bu durum mesane iltihaplanmasıyla karıştırılsa da mesane iltihaplanması ağrılı idrar la kendini gösterir.
Doktorunuz mesane kanserinden şüphelendiğinde ilk yapacağı iş idrar tahlilidir. Kanserli hücrelerin saptanmasına yönelik bu tahlilin ardından Bir tür böbrek röntgeni çekilir. Bütün buraya kadar olan araştırmalar kanser düşüncesini kuvvetlendiriyorsa, hemen ardından mesane içine sistoskopi yapılır. Sistoskopi; mesane içini görmek ve buradan parçalar alma amaçlıdır. Bu sistoskopi kanser teşhisi koymak için yeterli bir işlemdir. Bundan sonra kanser teşhisi konulan hastalar için mesane kanseri testleri yapılır.

Mesane kanseri testleri:
Mesane kanseri teşhisi konulan hastanın öncelikle kanserin hangi evresini yaşadığı tespit edilmelidir. Kanserin mesane dışına atlayıp atlamadığı çok önemlidir. Mesane kanserinin mesane dışına atlayıp atlamadığı

Sponsorlu Bağlantılar

 • Pelvis tomografisi,
 • Göğüs röntgeni,
 • Detaylı kan tahlilleri sayesinde anlaşılabilir.

NOT: Mesane kanserinin mesane dışına atlamış ve diğer organlara yayılmış olması oldukça tehlikelidir. Bu durumdaki hastaların geneli 2 yıllık bir dönem içerisinde yaşamını yitirmektedirler. Eğer mesane kanseri mesane dışına taşmamışsa kanser hastasının iyileşme şansı daha yüksektir.

Mesane kanserinde düzeyler:
1. Düzey: bu düzeyde kanser mesane içerisindedir ve küçük denilecek bir tümör kitlesi oluşturmuştur. Bu durumdaki hastalar sistoskopi ile kanserli dokulardan kurtulabilir.
2. Düzey: Kanser mesane içine yayılmış ancak mesaneyi kaplamamış ve mesane dışına taşmamıştır. Bu durumdaki hastaların büyük bir bölümü 3 yıllık bir süre içerisinde iyileşeceklerdir. Ancak bu hastalar için kanser riski hep var olacaktır. Bu düzeydeyken kanserden kurtulmuş hastaların devamlı kontrol altında tutulması gerekecektir.
3. Düzey: Kanser mesaneyi kaplamış ve hatta çevredeki yağ ve kas dokulara da yayılmıştır. Bu düzeydeki hastaların yaşama şansı yoktur. Fakat hastaların %45 i radyasyon tedavisinin ardından 5 yıl zaman kazanabilmektedir.
4. Düzey: Bu düzeyde kanser artık mesaneyi de aşarak diğer organlara yayılmıştır. Bu hastaların iyi bir tedaviyle ancak 2 yıl yaşaya bildikleri bilinen bir gerçektir.

Mesane kanseri tedavisi:
1. ve 2. düzey mesane kanserleri sistoskop aracılığıyla veya küçük cerrahi yollarla giderilebilmektedir. Bu hastaların 3–6 ayda bir mutlaka kontrolden geçmesi ve kanserin yayılmasını ve tekrarlamasını engelleyen ilaçlar kullanılması gerekmektedir.

2. ve 3. Düzeydeki mesane kanserlerinde mesaneyle birlikte onu çevreleyen dokunun alınması gerekecektir. Örneğin erkeklerde mesane ve prostat bezi birlikte alınır. Bayanlarda ise durum biraz daha karmaşıklaşır. Bayanlarda mesane, yumurtalıklar, rahim ve hatta vajinanın(kadın üreme organı) bir kısmı da alınmalıdır.
Bu tedaviler uygulanırken idrar kanalının vücut dışına çıkartılarak vücutta taşınacak bir torbaya idrarın aktarılması sağlanır. Bu mesane kanseri tedavisinde gereklilerden birisidir.
Diğer yönden radyo terapi ve kemoterapi de çok önemlidir. Özellikle kemoterapi hastada ağrıyı hafifletici ve kanserin yayılmasını baskılayıcı bir rolü vardır.

Kanser tedavisinde yapılan hatalar.
Kanser oldukça sabır isteyen ve tedavisi zahmetli, uzun süren, zor olan ve kesinlikle moral isteyen bir hastalık türüdür.
Doktorunuzun sizlere söyledikleri çok önemlidir. Size ameliyat diyorsa bu gereklidir. Size ilaç diyorsa bu da gereklidir. Uzun sözün kısası doktorunuzun size söylediği er ya da geç başınıza gelecektir. Doktorunuza güvenin ve onunla iyi bir diyalog geliştirin.

Değerli ziyaretçimiz; Bu yukarıdaki yazdıklarımızı sizde bir bilinç oluşturmak için yayınlıyoruz. “Kanser öldürmez. Geç kalmak öldürür” sözünü asla unutmayınız. Bana bir şey olmaz demekten ziyade bu tür küçük rahatsızlıklarda dahi mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sağlıklı günler dileriz. saglikvakti.com – yazı cengizgemici.com internet sitesinden alınarak değiştirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  sayin doktorum Benim derdim şüdür İdrarimi yaparken zorlaniyör ve çatal şeklınde gelıyor Acaba herhangi bir tehlike arzeden bir durum varmi doktora görünmem gerekirmi Ayrica zaman zaman aşiri baş ağrisi ve mide bülantisiyle beraber istifa ediyörüm zaman zaman da bel ağrisi oluyor Beni aydinlatir saniz çökmemnün olurum Saygi ve sevgilerimle başarilar dilerim

  Sağlık

  iyi günler
  annem 8 yıl önce total histerektomi ameliyatı oldu ameliyattan 1 yıl sonra haftada iki kez idrar yaparken ağrı ayağa kalkınca basınçlı ağrı tarifliyor birçok üroloğa götürdük idrar yolu enfeksiyonu olduğunu ve antibiyotiğin biri bitmeden diğerine başlandı sistoskopi yapıldı ve biyopsi alındı patolojisi temiz çıktı nereye hangi doktora götüreceğimize şaşırdık sizin bir öneriniz varmı

  Sağlık

  babama 15gün önce mesane kanseri teşhisi konuldu tumör dağılmamış söylendi hastalık aşırı kanamayla meydana çıktı şimdi ne yapmalı bizi aydınlatırsanız seviniriz teşekkürler

  Sağlık

  mrb babamın mesanesinden parça alındı ve şimdi AGC diye bir ilac verilecekmiş bu ilaç nedir bilgi verirseniz sevinirim saygılar.

  Sağlık

  hocam kolay gelsin öncelikle babam 10 gün önce mesane kanseri dolayısıyla tur yapıldı ama şu anda bel ağrısı çok fazla bunun nedeni ne olabilir ne yapmalıyız 200 mg lık analjezik alıyo ama fayda etmiyor cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Abbas

  merhaba hocam bizim sorunumuz şu babam idrarını tutamıyor idrar her zaman kendi kendine akıp gidiyor bu neyin belirtisi olabilir lütfen cevap verin

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Titreme Nöbetleri ve Kusma Nedenleri
B6 Vitamini
Şeker Hastalığı
El ve Ayaklarda üşüme
İnme
Ultrason
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.