MESANE TAŞLARI
Mesane taşları dünyada hiç de azımsanmayacak derecede yaygın olan bir durumdur. Hlbuki mesane taşları yapılabilecek ya da alınabilecek basit önlemlerle engellenebilmektedir. Mesane taşlarının çoğu böbrek kaynaklıdır. Böbrekte oluşan taşlar, idrar kanalı(üretra) vasıtası ile mesaneye düşer. Mesane yani idrar torbasına düşen taş üretradan biraz daha geniş kanal olan üreter ile dışarı atılır. Tabi ki bu süreç burada yazıldığı kadar kolay değildir. Sancılı ve kanamaların olabileceği bir süreçtir. Yazımızda mesane taşlarının oluşumu, belirtileri, nedenleri, tedavisi ve beslenme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Yararlı olması temennisi ile…

Sponsorlu Bağlantılar

MESANE TAŞLARI NASIL OLUŞUR?
Bilindiği gibi idrar kanın süzülmesi ile meydana gelir. Yani, bir çeşit eleme mekanizmasıdır. Böbrekler vücudu, vücut için zararlı kabul edilen bileşikleri süzer. Bu süzüntü ise mesanede toplanır. Süzüntüde birçok elektrolitler(ürat, fosfat, oksalat tuzları) erimiş halde bulunur. İdrar miktarının herhangi bir sebeple azaldığı durumlarda bu maddeler aşırı yoğunlaşır ve kümeleşmeye başlar, kristaller halinde çökmeye başlar. Normalde bu kristaller atılması esnasında ağrı ve kanamaya neden olabilir. Halk arasında buna “kum dökme” adı verilir. Böbrek ve idrar yollarındaki herhangi bir daralma idrar akışına mani olur, sonuçta biriken idrar daha kolay çökerek taş oluşumu kolaylaşır.

NEDENLERİ NELERDİR?

 • Mesane enfeksiyonları, hiperparatiroidi, sistinüri,
 • A vitamini eksikliği, kullanılan bazı ilaçlar,
 • Vücuttan su kaybı fazla olanlar(sıcak yerlerde çalışanlar),
 • Hareketten yoksun bir hayat tarzı,
 • D vitamini ve aşırı kalsiyum alınması,
 • Şişmanlık,
 • Prostat büyümesine bağlı olarak idrar mesanede toplanacağı ve uzun süre kalacağı için taş oluşumuna zemin hazırlayabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

 • İdrar yaparken ağrı duyulması, yanma,
 • Kesik kesik idrar yapma veya yapamama,
 • Ağrı, idrarın sonlarına doğru şiddetlenir.
 • İdrar yaparken idrarın aniden kesintiye uğraması,
 • Yürüme, zıplama gibi durumlarda taş hareket edebildiğinden ağrı duyulması,
 • Belli pozisyonlar dışında idrara çıkamama,
 • Bulantı, kusma, ateş görülebilir.

TEDAVİSİ NASILDIR?
Taşın üretrayı tıkaması durumunda bir sonda yardımı ile taş geri itilerek idrar akışı devam ettirilir. Tabi bu, kalıcı bir çözüm değildir. Sadece idrarın tekrardan yapılmasını sağlar. Mesane taşları genellikle herhangi bir müdahaleye gerek olmadan düşerler.  Küçük taşların kendi kendine düşmesinin beklenmesi uygun olacaktır. Bunun için bitkisel tedaviden yardım alabilirsiniz. Büyük olan yani 5 mm. den büyük taşlar için kalıcı çözüm ise taşın kırılarak düşürülmesine dayalı olan işlemdir.

Şayet taş, kırılamayacak kadar büyük boyutta ise cerrahi müdahale kaçınılmaz olacaktır. Taş kırma ve cerrahi müdahalede, taşın konumuna göre genel veya lokal anestezi altında işlemler gerçekleştirilir. Gerçi çeken bilir. Taşın düşürülmesi esnasında hissedilen ağrının şiddeti kişiyi ameliyathaneye gözü kapalı götürür. Bazen mesane taşlarını eritmek için ilaç te­davisi de uygulanabilmektedir.

MESANE TAŞLARININ DÜŞÜRÜLMESİNDE BESLENME
Taşların düşürülmesine maden suyu içilmesi yararlı olabilir. Sıcak banyo yapılması taş düşürülmesini kolaylaştırır. Bu taşların oluşumunun en pratik yolu günde 2-3 litre su içilmesidir. Ayrıca tuz, çikolata, süt ve süt ürünleri, alkol ve kırmızı eti fazla tüketmemelidirler.

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için hastalar 2-3 litre su içilmelidir. Bitkisel tedavi de destek mahiyetinde uygulanması yerinde olur. Alternatif tedavi olarak, badem yağı içilir, susam yenir, dut ve ardıç suyu içilebilir, balık ve turunçgillerin tüketimi artırılabilir ve lifli yiyeceklerden tüketilmesi yararlı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanser Tedavisi
Diz Şişmesi
Anjiyo
Parazit
TRİGEMİNAL NEVRALJİ NEDİR?
UYKUSUZLUK GİDEREK YAYGINLAŞIYOR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.