Metabolizma Hızınızı Egzersizler ile Arttırın

Metabolizma hızınızın fazla olması ve bununla birlikte günlük olarak yapacağınız düzenli bir egzersiz programı sayesinde fazla kalori almanızın önüne geçebilirsiniz. Vücudunuzda sürekli yağlar ile kaslar arasında bir mücadele bulunmaktadır. Bu mücadelede kazananın hangisi olacağı ise sizin seçimleriniz sonucunda netleşecektir. Vücutta bulunan kas kütlesi kendisine enerji yaratabilmek için fazla depolanmış olan yağları kullanmaktadır. Bu sebepten ötürü eğer fazla kilolarınızın olduğunu düşünüyorsanız bir an evvel tembellikten kurtulup düzenli bir ağırlık programıyla birlikte kas yapmanız veya vücudunuzda olan belirli bir kas kütlesini muhafaza etmeniz gereklidir. Vücudunda kas kütlesi çok olan insanların metabolizma hızları da aynı şekilde daha hızlı olacaktır. Kaslar siz herhangi bir enerji harcanmasa bile gece ve gündüz kendiliğinden enerji almak için kalori yakmanıza neden olacaktır. Bunun dışında kasların bir başka faydası ise hormonları düzene koyarak erken yaşlanmayı engellemektir. İlerleyen yaşlarda görülebilme riski olan kalp rahatsızlıklarının ve eklem ağrılarının önüne yine kas dokusu sayesinde geçebilirsiniz. Bu makalemizde çoğunlukla kas yapısına yönelik egzersizler ile nasıl metabolizma hızınızı maksimum seviyeye getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yağ Oluşumunu Ağırlık Çalışması ile Durdurabilirsiniz.

Metabolizma hızını arttırmak için yukarıda belirttiğimiz gibi sağlıklı bir kas kütlesine ihtiyacınız vardır. Bu kas kütlesinin de oluşabilmesi için düzenli ve doğru bir ağırlık antremanı uygulanması gerekir. Yapılan araştırmalara göre yapılan bir antremanın kalori yakma konusunda yaklaşık 40 saat etki ettiği ortaya çıkmıştır. Kas dokusu oluşturmak kısa vade de kalori harcamanızı sağlayarak fazla kilolar almanıza engel olmanın dışında uzun vade de direk olarak yağları kendisine hedef aldığı için zayıflamanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca vücuttaki kas miktarı arttıkça besinlerin daha doğru bir şekilde kullanılması söz konusu oluyor ve besinler fazla miktarlarda olsa bile vücutta yağ olarak depolanmıyor. Kas kütlesi, fazla olan kalori miktarını glikojene çevirip bu şekilde saklıyor ve bu glikojende ağırlık çalışması esnasında vücuttan kolaylıkla atılıyor. Ağırlık çalışması yapıldıktan sonra yağları vücutta depolamaya yarayan hormonlar, aldığınız karbonhidratları da glikojene çevirip antreman esnasında kaybettiğiniz kas dokusunun tamiri için kullanmaktadır. Bu sayede hem kilo almayacağınız gibi hem de estetik olarak daha güzel bir vücuda sahip olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağırlık ile Yapılan Egzersiz Programı

1- Aerobik Egzersizi

Aerobik egzersizinin temelinde vücudumuzdaki en önemli organlardan biri olan ciğerlerimize giden havanın vücuttaki bütün damarlara ulaştırılması gelmektedir. Damarlara bu temiz oksijen geldikten sonra kanla birlikte bütün kas kütlesine iletilir. Kaslar kendisine gelen temiz oksijeni kullanarak kasılmaya neden olur ve vücut bu sayede oksijeni daha verimli bir şekilde kullanmaya başlar. Aerobik egzersizi, kalp ritmini belli bir düzene sokarak nabız sayısını azaltır, kardiyovasküler sistemi kuvvetlendirir, vücutta kötü kolestrolün artmasını engeller, tansiyon seviyesini düşürür, kas kütlesine şekil verir ve esneklik sağlar. Aynı zamanda bazal metabolizma hızını arttırdığı içinde kişilerin daha kolay bir şekilde yağ yakmasına yardımcı olur.

2- Fonksiyonel Egzersiz

Genellikle kişiler egzersiz yapmayı gereksiz bir iş olarak görür ve herhangi bir spor olmadan sadece egzersiz yapmak istemezler. Fakat aslında sabah kalktığınız zaman düzenli bir şekilde egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirdiğiniz zaman başta sağlığınız olmak üzere zamanla kilolarınız dahil istediğiniz seviyeye gelmeye başlayacaktır. Fonksiyonel egzersiz yaptığınız taktirde kaslar kuvvetli bir şekilde çalışmaya başlayarak gün içerisinde size dinamizm ve hareketlilik sağlar. Ayrıca vücutta olan hareketsizliğin önüne geçerek yağ depolanmasını da engellemiş olur. İleri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek kalp hastalıkların önüne geçer. Göğüs kafesinin daha fazla hacimli olmasını sağlayarak solunum güçlüğü gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Özellikle gelişme çağında olan çocukların kemiklerinin daha sağlıklı bir şekilde olmasına yardımcı olur. Bayanlarda sık görülen problemlerden biri olan selülit tedavisinde kullanılır ayrıca doğru bir şekilde uygulandığı taktirde bölgesel zayıflamaya katkıda bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
kilo almak nelere bağlıdır
Ender Saraçla ramazan programı
Kolay Kilo Verebilmenin Sırları
diyet kilo kontrolü
Ece erken nasıl formda kalıyor
Bitkisel Zayıflama Yöntemleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.