METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAKMetabolizmayı Hızlandırmak
Metabolizma vücudunuzda meydana gelen yapım ve yıkım olaylarının tamamına birden verilen addır. Katabolizma dendiğinde yıkım reaksiyonları anabolizma dendiğinde ise yapım reaksiyonları kastedilmektedir. İster yapım olsun ister yıkı olsun vücut bütün metabolizma faaliyetlerinde mutlaka enerji harcar. Bu durumda metabolizmanın hızlanması vücuda alınan enerjinin harcanması ve dolayısıyla daha az kilo almak anlamına gelmektedir. Bu yazıda metabolizmanın hızlandırılması için yapılacaklar anlatılmaktadır.

Metabolizmayı Nasıl Arttırmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, metabolizma hızını arttırmanız kalori vermeden kilo vermenizi kolaylaştırabilir. Piyasada metabolizma artırıcı ürünler bulunmaktadır.

Yağ Yaktıran Besinler

Metabolizmanın ne olduğunun anlaşılması: En basit anlamda, metabolizma vücudunuzun kalori yakma oranıdır. Çok az insan hızlı bir metabolizmaya sahiptir. Daha hızlı bir metabolizmaya sahip bir bireyde aynı aktivite seviyesi, diyet ve kiloya rağmen daha fazla kilo verilir.

Metabolizmayı nelerin etkilediğinin belirlenmesi: Bu noktada kontrol altına alabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz bazı faktörler olduğu gibi etkileyemediğiniz bazı faktörler de vardır. Bunlar:

Sponsorlu Bağlantılar

Yaş: Metabolizma hızı 40 yaşına kadar her on yılda bir %5 oranında azalma gösterir.

Cinsiyet: Erkekler daha fazla kas dokusuna sahip olduğundan dolayı genellikle kadınlara göre daha çabuk kalori yakarlar.

Kalıtım: Metabolizma hızı anne ve babadan kalıtım yoluyla geçebilir.

Tiroid bozukluğu: Hipotiroidi (az aktif tiroid bezi) ve hipertiroidi (aşırı aktif tiroid bezi) de metabolizma üzerinde yavaşlatma veya hızlandırma etkisi yapar. Ancak bu etki sadece %3 civarındadır.

Kilo: Vücudun farklı dokuları metabolizmaya farklı miktarlarda etkide bulunur. Örneğin kaslar birim kütle başına yağdan daha fazla katkıda bulunur. Çünkü kaslar yağdan daha yoğundur. Ancak bu pratikte pek anlamlı olmayabilir.

Metabolizma Hızını Artırma Yolları

Vücut büyüklüğü: Ağırlık, boy ve yüzey alanı arttıkça metabolizma hızı da artar.

Vücut kompozisyonu: Yağ dokusu kas dokusundan daha düşük metabolik aktiviteye sahiptir. Yağsız kas kütlesi arttıkça metabolizma hızı da artar.

İklim ve vücut ısısı: Tropik iklimlerde insanın metabolizma hızı daha ılıman bölgelerde yaşayan insanlardan yüzde 5 ila 20 oranında daha yüksektir. Çünkü vücudu serin tutmak enerji alır. Sıcak havalarda yapılan egzersiz de aynı zamanda ek bir metabolik yük getirmektedir. Vücut yağ içeriği ve giyim şekli soğuk ortamlarda enerji metabolizmasında artışın büyüklüğünü belirler. Çok soğuk havalarda egzersiz yapıyorsanız vücudu sıcak tutmak için enerji tüketecektir.metabolizmanızı hızlandırın

Sık ama küçük öğünler yiyin. Öğün aralarındaki zamanın uzaması durumunda vücut “açlık moduna” geçer. Bu durumda vücut enerji tasarrufu sağlamak ve vücudun fazla acıkmasını önlemek için metabolizmayı düşürür. Bazı insanlar aralıklı şekilde aç kalarak kilo vermeye çalışırken bazıları ise az ama sık öğünlerle kilo verir. Günde 4-6 küçük öğüne ek olarak sağlıklı atıştırmalıklar yiyerek metabolizma hızlandırılabilir.

Aerobik egzersiz ile geçici olarak metabolizmayı hızlandırınız. Farklı aktiviteler farklı miktarlarda kalori yakılmasını sağlar. Egzersizlerde önemli olan kalp hızını artırmak ve yaklaşık otuz dakika boyunca bu etkinliğini sürdürmektir.

Ağırlık çalışmaları ile uzun vadede metabolizmayı arttırınız. Kaslar yağa göre daha fazla kalori yakar (günde kilogram başına 73 kalori daha fazla). Böylelikle daha fazla kas yapımı, dinlenme esnasındaki metabolizma hızının da daha yüksek olması demektir. Kazandığınız her kas hücresi; egzersiz de yapsanız, uyusanız da kalori yakan küçük bir fabrika gibidir.

Genç sağlıklı erkeklerde genellikle 35-50 kg aralığında kas kütlesi vardır. Daha fazla kas kütlesi olan erkekler daha fazla kalori yakarlar.

Metabolizmayı Artırarak Zayıflama

Kilo verdikçe metabolizmanız yavaşlar. Vücut, kendini ayakta tutabilmek için fazla kilolarla fazla kalori yakmak zorunda kalır. Dinlenme esnasında bile. Eğer kalori alımını kısıtlamaya başlarsanız, buna bağlı olarak daha kolay kilo da verirsiniz. Kilo verdiğinizde bu sefer de, vücut kendini taşıyacak daha az kütleye sahip olacak ve haliyle daha az kalori ihtiyacı da duyacaktır. Kilo vermeye devam edebilmek için, yapacağınız kalori kısıtlamasında vücudun ihtiyaç duyduğu miktar ile dışarıdan alınan miktar arasındaki oranı göz önünde bulundurmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
2 haftada 5 kilo verdiren diyet
Beyonce Diyeti
diyet için yapılması gerekenler
Haftada 3 kilo verdiren diyet
12 günlük meyve diyeti
Çiğ Besin Diyetinde Yeterli Demir Alımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.