DAHA HIZLI BİR METABOLİMA İÇİN 6 SIR

1- KAHVALTI

Kahvaltı kesinlikle atlanmaması gereken bir öğündür. Zayıflama amaçlı da olsa günün diğer saatlerinde ne kadar iyi gıdalar alınırsa alınsın kahvaltının yerini tutmamaktadır. Kahvaltıda lif oranı yüksek ve yağ oranı düşük bir seçim söz konusu olmalıdır. Güçlü bir kahvaltı beyinin performansını artırmakta ve gün içinde başarıyı artırmaktadır.

Yo- yo diyeti genellikle yapılan diyetlerden sonra alınan kiloları vermek için yapılır. Yo-yo diyetinin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir. (daha fazla bilgi için tıklayınız!!!)

Sponsorlu Bağlantılar

2- DOĞRU KALORİDE BESLENİN

Metabolizma vücuttaki yıkım ve yapım reaksiyonlarının bütününe verilen kimyasal işlemdir. Bu süreçte yenilen besinle enerjiye dönüştürülür ve enerji ile de hayatınıza devam edebilirsiniz. Bazal metabolizma ise sizin vücudunuzun dinlenme esnasındaki kendi kendine yaktığı günlük kalori miktarıdır. Kilo alımınızın yada vermenizin, yada normal kilonuzun sürdürülebilmesi için hangi besinde ne kadar kalori var olduğunu bilmek anahtar bir rol oynar. Unutmayın! Şekerli ve unlu mamüllerde kalori fazladır ve bunu da yakamıyorsanız şişmanlama eğiliminiz vardır.

3- NE KADAR KALORİ YAKTIĞINIZI HESAPLAYIN

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer aldığınız kaloriler, harcadığınızdan fazla ise kilo almanız kaçınılmazdır. Tüm besinlerde aynı miktarda kalori bulunmaz. Hatta bazılarında “patlama” yapabilecek derecede yoğun kalori içeren yapıtaşları bulunduğunu söyleyebiliriz. Yaptığın gğndelik işlere bağlı olarak ne kadar kaloriye gereksiminiz olduğunu bilin ve ona kalori tüketmeye özen gösterin.  Fazla kaloriler kilo demek, kilo ise kalp ve damar hastalıkları açısından risk demektir.

4- DÜZENLİ EGZERSİZ

Egzersiz yada günlük sadece bir yürüyüş bir çok hastalığa karşı sizi korur ve metabolizmanızın artmasına neden olur. Hatta daha da iyisi vakit bulup, haftada 3-5 kez bir kardiyo programına katılmanızdır.

5- AĞIRLIK ÇALIŞMALARI

Ağırlık kaldırma hoşunuza gitmiyor olabilir ama kas ile çalışılan ağırlık egzersizleri çok fazla miktarda yağ yakılmasına neden olur. Özellikle yaşa bağlı olan metabolizma yavaşlamalarında bu egzersizleri ihmal etmemenizi öneririz.

6- YATMADAN ÖNCE ATIŞTIRMAYIN

Bu çok tehlikeli. Hem genel vücut açısından hem de kilo almanıza zemin hazırlaması açısından. Bir defalıktan belki bir şey olmaz ama bunu alışkanlık haline getirmeyin. Özellikle akşam 20:00’dan sonra atıştırma yapmayı unutun. Bu saatten yapılan atıştırmalıklar -hele bir de kalori içerenlerinden ise – doğrudan kilo demektir. Eğer yemek konusunda mutlaka yemeni gerekiyorsa protein içerenler (düşük yağlı süt yada süzme peynir) tercih edilmelidir. Şunu belirtmeliyiz ki, nu uygulama sadece düzenli egzersiz yaptığınız taktirde geçerlidir. Sizce de öyle değil mi?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Beyaz Kepekli Ekmek
Karbonhidrat İçeren Besinler Yağ Hücrelerini Genişletir.
Kas Yapmak İçin Nasıl Beslenmelidir
Ton Balığındaki Civanın Yan Etkileri
Sporcu Beslenmesi
Çikolata ve Kafein İlişkisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.