Metanol zehirlenmesi metil alkolün vücuda alınması sonucunda oluşur. Normalde alkol formasyonları(çeşitleri) vücutta karaciğere alınarak burada bileşenlerine ayrılır ve etkisiz hale getirilir. Ancak bazı alkol formasyonları vücutta bileşenlerine ayrılamaz ya da zorlukla işlem görür. Bu durumda alkol vücutta fazlaca kalarak çeşitli doku ve organlara zarar vermeye başlar. Bu duruma alkol zehirlenmesi denir. Eğer alkol zehirlenmesi metil alkol alımı sonucunda gerçekleşirse buna metil alkol zehirlenmesi denir.

Metanol zehirlenmesi; metanolün yanlışlıkla alınması, kaçak içkilerde metanol bulunması veya intihar gibi eylemler sonucunda gerçekleşir.

Metanol zehirlenmesinde; öncelikle beyin, gözler, karaciğer ve özellikle böbrekler hızla yıkıma uğrar ve bu organlarda geri dönüşü imkansız harabiyet görülür. Zamanla zehirlenen hasta hızla komaya girer. Geç kalınması durumunda ise koma ve ölüm kaçınılmazdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Metanol Zehirlenmesinde ilk yardım; zehirlenmelerde kişilerce yapılabiilecek fazlaca birşey yoktur hastanın vakit geçirmeden tam donanımlı bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uzmanlardan İshal Uyarısı
Uyluk Ağrısı Nasıl Geçer
Tuvaletteki Kurtçuklara dikkat!
El Bileği Çıkığı Tedavisi
Bağımlılık Nedir ?
Çekicilik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.