Metpamid Şurup:

Metpamid Şurubu tavsiye ettikleri sırada çocuklarımla yolculuğa çıkmak tam bir kâbustu. Çünkü daha yolculuğun ilk anlarındanbaşlayan mide bulantısı ve sürekli kusma hali varacağımız menzile kadar devam ediyor yoldaki sürekli dur kalklar yol güvenliğimizi

tehlikeye atıyordu. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine metpamid oral süpansiyonu mide bulantılarını bastırmada kullanmaya başladık. Bu kullanımdan sonra çocuklarımın mide bulantısı geçirmediğini ya da ilk kilometrelerde hafifçe sızlanmalar haricinde rahatsızlık duymadıklarını gözlemledik.

Sponsorlu Bağlantılar

Önemli Not: Biz bu ilacı doktor tavsiyesiyle aldık. Yani arkadaşın bize tavsiyesi metpamid adlı bir ürünün varlığından ibaretti. Doktora gittiğimizde şurubun etkili olabileceğini öğrendik ve doktor reçete ettikten sonra ürünü kısıtlı olarak kullanmaya başladık.

Metpamit günümüzde sıklıkla mide bulantılarını bastırmak için kullanılan bir şuruptur. İlaç şurup olarak kullanılmasının yanında damar içi enjeksiyon ampulleri (IV-İntra vaskular-), kaslar arası(IM-intra muskular-) yada tabletler şeklide de kullanılabilmektedir. Durumun aciliyetine binaen bu 4 tip üründen birisi tercih edilir. Eğer durum çok acilse damar içi enjeksiyon ya da kas içi enjeksiyon tercih edilirken acil olmayan vakalarda şurup ya film tablet tercih edilmektedir.

Yazımda metpamid in şurup olan ürünü hakkında bahsedeceğiz.

Metpamidin İçeriği:

Sponsorlu Bağlantılar

1 ölçü metpamid etken madde olarak metoklopiramid HCL içerir. Koruyu madde olarak şurup metilparaben ve propilparaben içerirken şuruba tadını sodyum siklamat, sodyum sakarin vermektedir. Ayrıca şurupta boyar maddeler kullanılmaktadır. Tartrazin ve limon esansı bu boyar maddelerdendir.

Metpamid Ne İşe Yarar(farmakolojik Özellikleri):

Metpamid merkezi ve çevresel sinir sistemini etkileyen bu sitemlerin aşırı duyarlılığını bastıran bir ilaçtır. İlacın etkisi aslında kusma önleme şeklinde kendini gösterir. İlaç mide ve mide kaslarının etkinliğini artırırken midenin bağırsağa açılan kapısını gevşetir. Bu midenin hızla boşalmasına yardımcı olur. Böylece mide içeriği azalırken sinirsel duyarlılık da azalır. İlacın özelliklerinden birisi incebağırsağın, kalınbağırsağın ve safra kesesinin hareketini etkilememesidir. Ayrıca ilaç salgıları etkilemez ve sindirim sistemi sorunlarına neden olmaz.

İlaç ağıdan alındıktan 30-60 dakika sonra etkisini gösterir. Bu etki 3-4 saat boyunca devam eder bazı durumlarda mide tamamen yatıştığından kusma olayı gün boyunca görülmez.

Metpamid Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

 • Ani ve tekrarlayan mide felci gibi durumlarda kullanılır.
 • Hazımsızlık durumlarına bağlı geç mide boşalmalarında kullanılır.
 • Fazla yemeye bağlı inatçı doygunluk hissi tedavisinde, ve buna bağlı mide ekşimelerinde kullanılır.
 • Ameliyat sonrası mide bulantılarının ortadan kaldırılmasında kullanılır(benim tavsiyem zencefil şekerleridir. Kesinlikle etkili ve doğal bir yöntemdir)
 • Kanser kemoterapisinin yan etkilerinden birisi şiddetli kusmalardır. Metpamid bu durumda kullanılabilir.
 • Mide ve bağırsakta yapılacak radyolojik tetkiklerde bu organların çabuk boşalmasını sağlar.
 • Reflü ve mide ülserlerinin baskılanmasında kullanılır.

Hangi Durumlarda Metpamid Kullanılmamalıdır?

 • Sindirim sisteminde kanamalı durumlarda kullanılmamalıdır.
 • Mekanik sisndirim sistemi tıkanmalarında sistemin hareketlenmesi istenmez bu durumda metpamid kullanılmamalıdır.
 • Delinmeli simdirim sistemi hastalıklarında metpamid kullanılmamalıdır.
 • Gebeliğe bağlı kusmalarda metpamid kullanılmamalıdır.
 • Böbrek üstü bezi tümörü teşhisi konmuş hastalar metpamid kullanmamalıdır.
 • Hamileler bu ilacı kullanmamalıdır.
 • Sara nöbeti geçiren hastalar bu ilacı almamalıdır.

İlacın Dikkatli kullanılması gereken haller şunlardır.

 • Tartrazin duyarlılığı olan kişiler metpamid kullanırken dikkat etmelidirler.
 • Diyabet hastaları bu ilacı dikkatli kullanmalıdır.
 • Mideden zamanlı emilmesi gereken ilaçlar kullananlar metpamidi dikkatli kullanmalıdır.
 • Konsantrasyon isteyen işlerle uğraşanlar ilacı kullanırken dikkat etmelidirler.

Hamileler Metpamid Kullanabilir mi?

Bu konuda yapılmış yeterli araştırma yoktur. Ancak bilinene bazı gerçekler vardır. İlaç fetüs bariyerlerinden geçerek bebeğe ulaşır ve bebeği de değişen oranlarda etkiler. İlacın reçetesinde hamilelerin doktor kontrolü altında metpamidi kullanabileceği yazmaktadır.

Emziren Anneler Metpamid Kullanabilir mi?

İlaç anneden süte ve bu sütü alan bebeğe doğrudan geçmektedir. Doğmamış bebeklerde mide hareketleri ve dışkılama gibi faaliyetler olmadığından hamile bayanların ilacı doktor kontrolünde kullanabileceği kabul edilmiştir. Ancak emziren annelerde durum değişiktir. Çünkü emen bebek mide faaliyetleri ve bunun sonucunda da bağırsak hareketleri geçirir. Metpamid mide hareketleri ve bağırsak hareketleri üzerinde doğrudan etkili olduğundan emziren anneler ilacı kesinlikle kullanmamalıdır.

Önemli: Acil durumlarda doktorunuzun tavsiyesi burada yazanlardan daha öndedir ve kesinlikle doktorun dinlenmesi gerekmektedir.

Metpamidin Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç kişide huzursuzluk, sersemlik, yorgunluk ve halsizlik hissi oluşturabilir. Seyrek de olsa ilacı kullananlar baş ağrısı, uykusuzluk, daha fazla bulantı, barsak bozuklukları ve mide tembelliği şikâyetleri bildirmişlerdir. Çocuklar ve gençlerde yüz kol ve bacaklarda irade dışı kasılmalar, seğirmelerde artış, Göz küresinin istem dışı ani hareketleri, şiddetli boyun tutulmaları, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarında tutukluk, bazen bütün vücuda yayılan kas tutulmaları gözlenir. Gözlenen bu rahatsızlıklar geçicidir. Bunun anlamı ilacın alınması durdurulduğunda etkiler 24 saat içerisinde kendiliğinden kaybolurlar.

Metpamid Hangi İlaçlarla Etkileşime Girer?

Antikolinerjik ilaçlarla(Örneğin atropin) metpamid etkileşim halindedir. Bu ilaçların etkilerini tahrik eder ve istenmedik sonuçlara neden olur. İlaç alkolle birlikte alınmamalıdır. Bazı ilaçlar sedatif etkiye sahiptir(yatıştırıcı) hipnotik ilaçlar, narkotik ilaçlar metpamitle alındığında tam tersi etkilere neden olur. Metpamid mideden emilen ilaçların etkisini azaltırken bağırsaktan emilen ilaçların etkisini artırmaktadır.

Metpamid Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz başka bir şekilde tavsiye etmediği sürece ilaç 6 yaşın altındaki çocuklarda kilo başına 0.1 mg olarak hesaplanır. Bu durumda 18 kg olan 4 yaşındaki bir çocuk için 18×0.1=1.8 mg ilaç verilir. Henelde 1 ölçek ilaç 5 mg gelmektedir.

6-14 yaş arası çocuklarda ilaç 2.5-5 mg olarak verilir. Yani yarım ölçek yada bir ölçek şeklinde.

Yetişkin kabul edilen 14 yaşın üzerindeki bireylerde ilaç 10mg yani 2 ölçek şeklinde alınmalıdır.

İlacın alım zamanı yemekten 30-60 dk önce olmalıdır. İlaç genellikle 30 dk içerisinde istenene etkiyi gösterir. İlaç alımları günde 3-4 kere tekrarlanabilir.

Metpamid Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Aşırı doz ilaç alımında kişi yön tayini yapamaz. Ciddi uyuşukluk hali kişiyi iyiden iyiye etkisi altına almıştır. Mide sorunları, kişide ciddi huzursuzluk halleri aşırı dozun en erken belirtileridir. Zehirlenme durumunda kişiye antihistaminik ilaçlar verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  halil a

  Metpamid uyutur mu? Halsizlik uyku yapar mı?

  Evet metpamit bun tür yan etkilere sahip olan bir ilaçtır. Bundan dolayı bu ilacı araç kullananların alması sakıncalıdır.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?
Crestor Kolesterol İlacı
Antidepresan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kas Gevşetici İlaçlar
APRANAX FORT 550 Mg
A VİTAMİNİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.