GİZEMLİ BİTKİ: MEYAN
Tabiattaki her bitki gibi meyan kökü de insan hayatında önemli bir yer tutup şifa dağıtmaktadır. Meyan bitkisi M.Ö 2000’ den bu yana bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bileşimindeki kimyasal maddelerin tıbbi olarak birçok önemi bulunmaktadır. Bu kimyasallar günümüzde çoğu ilacın muhteviyatında yer almaktadır.  Belki de sizinde bozulan sağlığınızı iyileştirmede kullanacağınız meyan bitkisinin çeşitli faydalarını siz okuyucularımızla paylaşalım. Önce meyan bitkisi hakkında kısa bir bilgi verelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Meyan kökü nedir?
Tıp dilinde meyan otunun adı Latince Glycyrrhiza glabra olarak geçer. Bu cinsin bütün türleri meyan olarak bilinir. Toprak üstü kısımları yem olarak kullanıldığı gibi, tıp ve sanayide de kullanılmaktadır. Boyları 20-200cm yüksekliğe ulaşabilen bitkinin kökleri 7 m’ ye kadar inebilir. Kökler 4 cm. kadar kalınlaşabilir. Uzun ömürlü bir bitkidir. Nehir kenarlarında ve sulak alanlarda yetişir. Meyveleri esmer, kırmızı renklidir. Tüketimi çay olarak, şerbet ve ya sakız olarak kullanılabilmektedir.

Bileşimi
Meyan kökü, normal şekere göre elli kat daha tatlı olan glisirizin, Sakkaroz, d-Glukoz, Mannit ile flavon, saponin ve kumarin adı verilen maddeleri; tadı acı uçucu yağlar, nişasta ve yapışkan bitki sıvısını içerir.
Bundan başka Asparagin, yağ, reçine ve sarı bir renk maddesi bulunur.
Şimdi bu eşsiz bitkinin sayısız faydalarından bahsedelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Faydaları nelerdir?

 • ·       Afrodizyak: Özellikle kadınlarda meyan kökünün tozu maden suyu ile birlikte karıştırılırsa cinsel gücü artırmaktadır. İlginçtir ki meyan ile cinsiyet hormonları arasında bir benzerlik bulunmaktadır.
 • ·       SARS (Akut Solunum Yetmezliği Sendromu): Araştırmalar, meyan kökünün SARS virüsünün hücre içinde üremesini engellediği göstermiştir.
 • ·       Kumarin: İçerdiği kumarin maddesi sayesinde pıhtılaşmayı önleyerek damar sertliğine engel olmaktadır.
 • ·       Saponin: İçerdiği saponinler nefes darlığı ve bronşit hastalığına çok iyi gelmekte ve bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı ilaç olarak kullanılabilir.
 • ·       Prostat kanserine karşı kullanılabilecek bir ilacın bileşenlerinden biri de meyan kökünden elde edilmektedir.
 • ·       Meyan kökü, öksürük şuruplarında balgam söktürücü (eks-pektoran) ve öksürük pastillerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • ·       Meyan kökü kapsülünün, iltihap önleyici (iltihap önleyici şiffalı bitkiler) etkisi olduğu için hepatit hastalığında günde düşük dozda (200 mg) kullanılmasının yararlı olur.
 • ·       Glisirhizinin: İçerdiği glisirhizinin maddesinin antienflamatuvar (iltihaba karşı) tesire sahip olduğu tespit edilmiştir.
 • ·       Sindirime yardımcı olur ve elektrolit su dengesini ayarlar.
 • ·       Balgamı söker ve göğsü yumuşatır.
 • ·       Evliya Çelebi ‘Seyahatname’ adlı eserinde sidik zoru olanlarda mesane yolunu açtığı, böbrek taşlarını erittiği bilgisi önemle yer almaktadır.
 • ·       Ülser: Meyan kökünün içinde bulunan carbendoxolane gibi ülser ve gastriti tedavi edici maddeler bulunmaktadır. Araştırmalar mide ülserin yayılmasını engellediği, on iki parmak barsağındaki ülseri kullanılan ilaçlardan daha hızlı tedavi ettiği belirlenmiştir.
 • ·       Soğuk algınlığı belirtilerini azaltıcı etkisi vardır.
 • ·       Yapı olarak ‘kortizon’ a benzemesine rağmen kortizonun gösterdiği yan etkileri göstermez.
 • ·       Bazı araştırmalar virüslere karşı bağışıklığı sağlayan ‘interferon maddesinin düzeyini artırdığını göstermektedir.
 • ·       Güçlü bir ‘antioksidan’ dır. Yani vücuttaki zararlı maddeleri zararsız hale getirir.
 • ·       Menopoz ve arterit ağrıları için yararlıdır.
 • ·       Kronik yorgunluk, bitkinlik, ses kısıklığı etkisi de şifa alanında yer almaktadır.

Diğer kullanım alanları nelerdir ?

 • ·       Meyan kökünün kurutulup sıkıştırılması ile ses geçirmeyen tahtaya benzeri plaklar ve ateşe dayanıklı maddeler yapılabilmektedir.
 • ·       Kökler ayakkabı boyası ve tekstil sanayisinde kullanılmaktadır.
 • ·       İlginç bir özelliği ise Hint meyan kökünün elektrik ve manyetik tesirlerinin değişik şiddetlerine olan duyarlılığından faydalanılarak hava tahminlerinde kullanılmaktadır.
 • ·       Mesir macununda yer alan baharatlardan bir tanesi de meyan köküdür.
 • ·       İlaç ve sanayisinde, kola yapımında da kullanılır.

“Meyan kökü” nün zararlı bir etkisi var mıdır ?
Her şeyin fazlası zarar olduğu kadar meyan bitkisinin de bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler daha çok bir rahatsızlığı bulunan kişileri ve ilaç kullananları daha yakından ilgilendirmektedir. Bu sebeple kullanılacaksa doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Çünkü kullandığınız ilaçla meyandaki maddeler etkileşerek sağlığınız negatif bir durum ortaya çıkabilir.

Örneğin; beyin-damar hastalığı, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları olan kişiler tüketimde dikkatli olmalılar. Tansiyon, idrar söktürücü ilaçlar kullananlar, kabızlık ilacı kullananlar dikkatli olmalılar. Meyan kökü kullanımı potasyum kaybına yol açabileceği için potasyum içeren yiyecekler de alınmalıdır. Son bir şey daha, içerisindeki alkoloid maddelerden dolayı alışkanlık yapabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tavşancıl Otu
Kudret Narı Kapsülü
Defne Yaprağı
Elma Sirkesi
Bağırsak Gazı
Üzüm Yüksek Tansiyonu Düşürüyor!!
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.