MEZOTELYOMAMezotelyoma

Mezotelyoma asbeste maruz kalma nedeniyle oluşan kanser türüdür. Asbest genellikle evlerde, okullarda ve diğer binalarda yalıtım yapmak için kullanılan, küçük liflerden oluşan malzemedir. Bu hastalık kalp, akciğer ve karın astar saldırarak oralarda hastalığa yol açar.

Asbest, temel yapı malzemelerinde bulunabildiği için mezotelyoma riski büyüktür. Doğal olarak oluşan bu minerali kullanmanın tehlikesi ya bilinmemektedir yada sağlık kuruluşları ve görevlileri tarafından göz ardı edilmektedir. Hastalığın bir tehlikesi belirtileridir ve doğal yaşlanmaya benzer olmasıdır. Bundan dolayı birçok kişi hastalık çok şiddetli oluncaya ve kadar ölümcül belirtiler ortaya çıkıncaya kadar onları görmezden gelme eğilimi taşımaktadır. Genç yaşlarınızda eğer asbeste maruz kalmışsanız aşağıdaki belirtilere benzer herhangi bir belirti olması durumunda doktorunuza danışınız. Malign mezotelyomanın çeşitli türleri vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Plevral Mezotelyoma ya da akciğer zarının kanseri nefes darlığı, sıvı birikmesi, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, öksürükte kan, kas güçsüzlüğü, felç, duyu kaybı, yüz ve kollarda şişme neden olabilir. Bu hastalığı tedavi etmek için yapılan ameliyatlar iki türlüdür ve her ikisi de akciğerlerden parça alınmasını gerektirir. İlk işlem akciğerlerden tümörü çıkarmak için akciğer astarının kısmi alınmasını içeren bir plevrektomi / dekortikayon ameliyatıdır. İkinci ameliyat ise ekstraplevral pnömonektomidir. Bu özel ameliyat sırasında akciğer astarı, diyafram, perikard ve tüm akciğer tümörü tamamen ortadan kaldırmak amacıyla çıkarılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Peritonal Mezotelyoma ya da karın zarının kanseri ise mide ağrısı, kilo kaybı, bulantı, kusma, fıtık, karın boşluğunda sıvı birikimi veya karında bir kitleye neden olabilir. Laparotomi olarak bilinen ameliyat sırasında doktor tümörün tamamını çıkarmak için karnınızı açacaktır.

Perikardiyal Mezotelyoma ya da kalp zarının kanseri çok nadir olmakla birlikte göğüs ağrısı ve nefes darlığına neden olabilir. Ekstraplevral pnömonektomi adında bir ameliyatla tümörün çıkarılması sağlanabilir.

Perikardiyal, Peritonal ve Plevra Mezotelyoma kanserlerinde radyasyon tedavileri ve kemoterapi de yapılabilecek seçeneklerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çikolata, Vücut Yağını Azaltır mı?
Memenin Kahverengi Kısmında Şişlik
Bilek Ağrısı
İshal
Kimler Kan Verebilir / Veremz
Deri Kuruluğu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.