MEZOTERAPİ
Mezoterapi kelime anlamı olarak cildin orta tabakasının tedavisi anlamına gelmektedir. “Mezo” kelimesi orta anlamına “terapi” kelimesi de tedavi anlamına gelmektedir. Bu terapi türü ile estetik dermatoloji alanında başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Buna ilaveten çeşitli spor dallarında, romatizma hastalıklarında, fizik tedavi dallarında eklem içine enjeksiyon yöntemi de bir mezoterapi yöntemi olarak uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Fakat daha çok selülit tedavisi, bölgesel zayıflamada uygulanan son derece başarılı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk kez 1952 de  Fransız Dr. Michel Pistor tarafından tesadüfi olarak bulunmuştur. O günden bugüne kadar da tıbbın değişik alanlarında kullanılagelmiştir. Mezoterapinin ciddi boyutlarda söyleyebileceğimiz bir yan etkisi bulunmamaktadır.

MEZOTERAPİ NEDİR?
Mezoterapi ağrısız bir metottur. Kullanılan mikroenjeksiyon iğneleri çok küçük çapta(bir saç teli kadar) olduğundan acı nerede ise duyulmamaktadır. Mezoterapide derinin orta tabakasına muhtelif ilaç(dolaşım düzenleyici, yağ eritici ve yağ taşıyıcı) yada vitamin, mineral, aminoasit ve enzimler bir karışım şeklinde uygun oranda enjekte edilmesidir.

Mezoterapide özel bir teknik ve özel iğneler kullanılır. Bu iğneler ile mikroenjeksiyon yolu ile derinin mezoderm tabakasına zerk edilen muhteva kılcal damarlar tarafından emilerek etkisini gösterir. Bu metotun sonuçları hızlı ve etkili bir şekilde meydana gelmektedir. Mezoterapi sürecinde lokal anestetik spreyler kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

MEZOTERAPİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ
Mezoterapi diğer tedavi alanlarına nazaran avantajları bulunmaktadır. Mezoterapide ilgili ilaç istenen dozlarda direk olarak tabiri caizse adrese teslim edilmektedir. Halbuki diğer tedavi seçeneklerinde mesela ister ağız yoluyla ister kas veya isterse de damar içine yapılan enjeksiyonlarda ilaçların bütünü ilgili organa ulaşmamaktadır. Sebep ise hedefe giden yolun uzun olması. Yani ilaçların emilimi sırasında bir kısmı emilmeden parçalanarak atılması ve bu nedenle alınan ilacın etkisi azalmaktadır.

Buna ek olarak alınan bir ilaç kan yoluyla ilgili veya ilgisiz tüm organı etkilemektedir. Sonuçta ise istenmeyen yan etkiler meydana gelecektir. Mezoterapinin önemi burada anlaşılmaktadır. Mezoterapide sadece istenilen doku yada organ hedef alınmaktadır.

MEZOTERAPİ NERELERDE KULLANILIR?
Mezoterpinin kullanım alanları estetik tıp ağırlıklı olmak üzere değişebilmektedir.

Mezoterapinin Estetik Kullanım Alanları

 • Lipodistrofi (Cilt altındaki yağ tabakasının kayboldu­ğu bir metabolizma bozuk­luğu)
 • Selülitli bölgenin hücrelerinde yer alan yağ depolarının çözülmesini ve bu yağların yakılmasını sağlar. Bayanların selülit problemlerinde etkili bir metottur. Bayanlar selülitlerinden kurtulurken en büyük korku olan sarkma problemleri de olmamaktadır. Kadınların hamilelik sonrası ve ileri yaşlarda görülen kol derisi sarkmalarında da pozitif sonuçlar elde edilmektedir.
 • Vasküler lekeler
 • Ergenlik ve gebelikteki çatlaklar
 • Yara izleri
 • Cilt yaşlanması
 • Bölgesel yağ fazlalıklarının eritilmesi
 • Yüz gençleştirme
 • Saç dökülmesi

Mezoterapinin Diğer Kullanım Alanları

 • Romatoloji(romatizmal hastalıklar, artrit)
 • Dolaşım problemleri (varis, varis ülserleri)
 • Migren
 • Siyatalji(sinir harabiyeti sonucu oluşan ağrılı durum)
 • Brakialji(kollara giden sinirlerin ağrılı rahatsızlıkları)
 • Migren
 • Adet ağrıları
 • Varis
 • Lenfödem
 • Damar hastalıkları(flebit gibi)
 • Boyun ve bel fıtığı ağrıları
 • Spor hekimliği gibi alanlarda başarılı sonuçlar vermektedir.

TEDAVİ ÖNCESİ
Tedavi öncesi tedavi hazırlık yapılması gerekmektedir. Tedavi protein alımı(et, süt, yumurta, mercimek, kuru fasülye gibi) artırılmaslıdır. Kafein içeren çay, kahve ve kola gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. Kimyasal olarak ise grip ve soğuk algınlığı durumunda kullanılan ilaçlar alınmamalıdır.

TEDAVİ SONRASI
Tedavi sonrası sosyal hayata devam edilebilir. 8 saat boyunca banyo yapılmaması önerilmektedir. Tedavi süresince tedavinin kalıcı olması için uygun diyet ve egzersiz önemli rol oynar. Bilhassa selülit tedavisinde yılda bir ya da iki kez uygulanması kalıcı olmasını sağlar. Mezoterpi sonrasında hafif yanma, kaşıntı, hafif morarma ya da kızarıklık görülebilmektedir. Bu semptomlar bir hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

SAKINCALI OLAN DURUMLAR
Mezoterapi kullanımı kolay ve etkili bir tedavi metodu olmasına rağmen her hastada ve durumda uygulanamamaktadır. Kalp yetmezliği, kanser hastaları, şeker hastalığı, felçli olanlarda, böbrek rahatsızlıklarında ve antikoagülan tedavi görenlerde kullanılması uygun olmamaktadır.

Mezoterapi 18-65 yaşındaki tüm kadın ve erkeklerde uygulanabilir. Adet ve emzirme dönemlerinde uygulanabilir, hamilelikte ise bilinen bir yan etkisi görülmemekle (saç, yüz mezoterapisi) birlikte önerilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske, Bakım
Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir?
Kırışıklıklar Nasıl Oluşur
Kalçalarınızı Forma Sokun
Cildi Nemlendirmek İçin Doğal Yöntemler
Alın Estetik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.