Mide Ağrıları:
Bu makalemizde mide ağrılarından bahsedecek, mide ağrılarının sebep olduğu sorunları bildireceğiz. Mide ağrılarının nelerden kaynaklandığı hakkında bilgi verirken midenin yapısı ve midenin fonksiyonel görevleri hakkında da bilgi vereceğiz. Makalemizin faydalı olacağını umuyoruz.

 

Mide Nedir?
Sindirim sisteminin bir elemanı olan mide, vücuda enerji vermesi amacıyla alınan besinlerin ağız ve yutaktan sonra ilk uğrak yeridir. Buna göre sindirim; ağızda başlayarak, sırasıyla yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsaktan geçer ve anüste sona erer. Bu yapı içerisinde en önemli görevi yapan ve sindirimin en yoğun yaşandığı bölge midedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Midenin Çalışma Mekanizması
Ağız, yutak ve yemek borusundan geçerek mideye gelen besinler, mide özsuyu vasıtasıyla eritilir. Mide özsuyu; mide bezleri kısmında bulunan hormonlar vasıtasıyla salgılanan, yapısında hidroklorik asit bulunduran ve enzimlerle birleşerek besinleri eritme özelliğine sahip olan bir sıvıdır. Eriyen bu besinlerin yararlı kısımları midede emilerek kana karışır. Zararlı kısımlar ise atılmak üzere bağırsağa iletilir.

 

 

Mide ağrıları
Mide on iki parmak bağırsağı ve yemek borusu arasında kalan bölgede bulunan, torba şeklinde olan, sindirim sistemi organıdır. Hal böyle olunca mide ağrıları da bu bölgede kendini gösterecektir. Sol kaburganızın altından kalkan ağrılar artarak ve yayılarak bazen sırtınıza ve boğazınızın gırtlak bölgesine kadar vücudunuzu etkileyecektir. Bazen hazımsızlık, çok yemek yeme veya aç olma durumlarında görülen bu ağrılar, kimi zaman önemli bir sağlık probleminin habercisi olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Mide kanseri,
 • Ülser,
 • Gastrit
 • Kolit gibi

Hastalıklar da mide ve karın bölgesinde ağrıya sebebiyet verebilmektedir.

Mide ağrıları Sebepleri

 

–       Çok ve yersiz yeme içme alışkanlıkları,

–       Ağır yiyecekler tüketme,

–       Uzun süreli aç kalma,

–       Kişinin alerji duyduğu yiyeceği tüketmesi,

–       Stres gibi psikolojik sebepler,

–       Alkol ve sigaranın fazlaca tüketilmesi,

–       Aşırı baharatlı yiyecekler tüketme,

–       Safra taşı hastalığı,

–       Ülser, gastrit, kolit ve mide kanseri gibi hastalıklar mide ağrılarına sebebiyet verebilmektedir.

 

Mide ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?
Mide ağrıları yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok sebepten ötürü gerçekleşebilmektedir. Kişinin yanlış yaşama biçiminden kaynaklı mide ağrılarını engellemek için bu durumlardan vazgeçmek fayda sağlayacaktır. Fakat midede hastalık sebebiyle gerçekleşen ağrıların tedavisi için hastalığın iyileştirilmesi şarttır. Bu durum hekimler vasıtasıyla takviye ilaçlar kullanılarak veya cerrahi operasyon ile sağlanabilir. Bunun dışında ki hallerde gerçekleşen mide ağrıları için hazmı kolaylaştırıcı gıda ve şifalı bitkileri tüketmek yararlı olacaktır. Mide ağrılarına iyi gelecek şifalı bitkiler;

Mide Ağrılarına Şifalı Bitkiler

-Yabani karanfil, kızılcık meyvesi, papatya, ceviz yaprağı, mine çiçeği, çam kozalağı, çörek otu, ısırgan otu, nane gibi bitkilerin kaynatılması suretiyle elde edilen çayları mideye yararlı gelecektir. Bunları bal ve tarçınla karıştırarak içmek daha faydalı olacaktır.

Dikkat!!: Midemizin alışık olmadığı bazı besinler özellikle yağlar ve dışarıda tüketilen katkılı yiyecekler(fast food tarzı) de mide ağrılarını tetikleyen durumlardandır. Özellikle tüketilmeden önce tezgahta uzun süre bekletilmiş balık ürünleri ve tavuk ürünleri ciddi mide rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bu tür ani gelişen mide ağrılarında o günkü tükettiğiniz besinleri sorumlu tutabilrsiniz.

Önemli: Doktorunuzun size verdiği bazı ilaçlar özellikle şiddetli ağrılı durumlarda verilen etkili ağrı kesiciler de mide ağrılarını tetikleyen ciddi faktörlerdendir. Aniden başlayan ve yutak borunuzu gırtlağınıza doğru kesen ağrılar kesinlikle ilaç nedenli mide ağrılarındandır.

Yazının Önceki Versiyonu

Mide Ağrıları:
Mide, sol tarafımızda kaburgalarımızın bittiği yerde karın boşluğunda yer alan bir organımızdır. Ağız ve yutaktan sonra gelen sindirim sisteminin 3. Elemanı olan mide bir takım besinleri sindirmek bir takım besinleri ise bağırsakta sindirilmesi için hazırlamakla görevlidir. Neredeyse bütün bir vücut sistemiyle dolaylı veya doğrudan ilişki içerisinde olan mide sık sık ağrıyabilmektedir.

Mide ağrıları, Gastrit, ülser, mide kanseri, sinir stres ve mide iç dengesinin bozulması gibi nedenlerden dolayı olabilmektedir. Bu nedenlerin hangisinden dolayı mide ağrısının olduğunu anlamak için ağrının ne zaman ve ne şekilde ortaya çıktığına bakmak gerekmektedir. Örneğin yemekten hemen sonra meydana gelen mide ağrıları hasta açken meydana gelmiyorsa mide ülserinden şüphelenilebilir. Ya da yemekten hemen sonra gerçekleşen bir yanmayı takip eden mide ağrıları gastritten şüphelenmemiz gerektiğini bize bildirir.
Gastrit(mide iç zarının iltihabı):
Alkol, sigara, düzensiz beslenme, kafein içeriği fazla olan yiyecekler ve gazlı içeceklerden dolayı meydana gelebilir. Sindirim güçlükleri, yemekten hemen sonra meydana gelen yanma ve takip eden ağrılar, bulantı kusma ve nadiren de olsa mide kanamaları belirtileri arasındadır. Gastrite neden olan etkenlerin önlenmesi, iyi ve düzenli beslenme, B vitamini ve demir takviyesi ve yemeklerden sonra dinlenme hastalığın iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
Ülser(mide iç zarında yara):
Sosyal ve psikolojik olarak hassas insanlarda, aşırı yorucu işlerde çalışanlarda, alkol, sigara gibi zararlı maddeler kullananlarda, aspirin ve sürekli ağrı kesici kullananlarda sıkça görülür. Yemekten hemen sonra başlayan ani mide ağrıları mide ülserinin ilk işaretleridir. İlaç tedavisiyle birlikte iyi bir diyet bu hastalığın iyileştirilmesi için şarttır. Diğer yandan zararlı alışkanlıklar terk edilmelidir ve yanlış ilaç kullanımının önlenmesi bu hastalığın iyileşmesi için ön şarttır.
Mide kanseri:
Devamlı kilo kaybı, sürekli iştahsızlık, aşırı sindirim güçlükleri gibi belirtiler kanserden şüphelenmeniz için yeterlidir. Diğer kanserle savaş teknikleri bunda da uygulanır.
Mide İç dengesinin bozulması:
Özellikle alışık olmadığımız yemek tarzları ve özellikle yağ çeşitleri mide iç dengesini bozar genelde yanmayla başlayan bir ağrı mideyi kaplar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim sabahları mide agrım olur genellikle bişe yemesem de agrı yapıyo bunun sebebi ne olabilir ve o gün içerisinde agrı hep devam eder.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..sigara kullanıyorum aç karnına pek içmem günde 5 yada 6 tane içiyorum günlük 1 nescafe içiyorum herşeyi yiyemiyorum bunun sebebi nedir kaburgamın bittiği yerden mideye bastırdığım zaman yara varmış gibi hissediyorum sıcak su torbası koyuyorum bazen faydası olsada agrıları sürekli yaşıyorum.

  Değerli ziyaretçimiz mide ağrılarınızın sabahları mı yoksa aç karnınamı olduğu çok önemlidir. Bunu takip ettikten sonra cevabıyla birlikte doktora başvurmanızı tavsye ediyorum. Geçmiş olsun

  Sağlık

  salam aleykum sizi azerbaycandan narahat edirem.doktor eger mende sinir agrisi olarsa midede elametler hansilardir?lutfen cavablandirin ben eziyyet chekirem 6,7 senedir
  teshekkur ederim

  Değerli valeh mene öyle gelirki midenizde sinir agrisi olar ise siz bunu daha eyi bilebilersiiz. Buna sebep sinirlenmeniz ahirinde midenizde ağri olup olmadığını takip edebilen ancak siz olarsız.

  Sağlık

  doktor beyy benimmm midem agrıyor vee çok sık wc ye gitme geregi duyuyorum halk dilinde geyirince agzıma tuhaf tuhaf tatlar geliyor büyk ihtimalle midemi bozdum ne yapmalıyım nasıl geçer cevap için tşk ederim

  mert

  slm uzun zamandır midem ağrıyor gittigim doktorlar ağrı krsiciyle geçiştirdiler son zamanlar onlarda fayda vermez oldu süt içincede geçerdi ama bu aralar ağrı arttı vere kusuyorum ağrıdan dolayı acaba sebebi ne olabilir tşk

  cihan

  Midem çok ağrıyor sıcak su torbası koyuyorum hiç faydası yok lütfen cevap yazın ne yapmalıyım Teşekkürler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kan Şekeri Düşüklüğü-Hipoglisemi
Beyin Tümörü Tedavisi, Testleri ve İlaçları
Panik Atak
DİL ŞİŞMESİ NEDİR?
Uyurgezerlik
Böbrek Taşı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.