Mide Ağrısı Nedir ?
Mide ağrısı genellikle besin tüketiminin öncesinde veya sonrasında, kaburgalarımızın altında bulunan karında, bazen de sırt bölümüne doğru hissedilebilir. Mide ağrılarının net bir tanımı olmamakla beraber bazen ağrıların yanında yanma hisside eşlik edebilir. Bunun yanı sıra mide ağrılarının genel bir özelliği de batma hissi gibi bir ağrıyla paralel doğrultuda gelen ağırlık hissidir. İnsanların büyük bir kısmı yemek yedikten sonra karın veya mide ağrısı problemiyle karşılaşırlar. Bazen bu ağrılar yemek yemeden de ortaya çıkabilmektedirler. Bunun sebebi genelde fizyolojik nedenlerden ötürü olmasına rağmen duruma göre psikolojik nedenlerde etki edebilmektedir. Üzerinde durulması gereken şey, gerçekleşen mide ağrılarının, bir rahatsızlıktan dolayı mı oluştuğu yoksa normal herkesin karşılaştığı bir hazımsızlık probleminden dolayı mı olduğudur. Bu bilgiler doğrultusunda mide ağrılarının sebebi hastalık yüzünden ise erken teşhis konması mümkün olacaktır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin yardımıyla rahat ve başarılı bir tedavi dönemi geçirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Mide ve karın ağrıları özellikle safra taşı, mide kanseri, ünser, sinirsel hazımsızlık, gastrit gibi rahatsızlıkların belirtisidir. Eğer mide ağrılarınız bir iki gün boyunca aralıksız devam ediyorsa, profesyonel kişiler tarafından muayne edilmeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Mide Ağrısı’nın Nedenleri ve Sık Görülen Kişiler
Mide ağrısının psikolojik sebeplerinin dışında kişilerin hormonsal bozukluklarından, fark edemediği bir rahatsızlıktan dolayı veya düzensiz yemek yeme alışkanlarından dolayı gerçekleşme şansıda bulunmaktadır. Kişilerin mide ağrısı çekmesinin nedenlerini belirtecek olursak ilk başta gelicek neden kuşkusuz kişilerin gün içerisinde yaşadığı stresstir. Ondan sonra hormonsal ve psikolojik sebepler, çevresel nedenler, kişinin bilmediği bir yemeğe karşı olan alerjik durumu da mide ağrısını tetikleyen faktörlerdir. Mide ağrılarının nedenlerini sadece bu işin eğitimini almış doktorlara başvurarak öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Mide ağrıları genelde bütün insanlarda belli dönemlerde ve belli aralıklarda rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu ağrılar tüm hayatınız boyunca olabileceği gibi sadece belli dönemlerde de gözükebilir. Fakat mide ağrıları aileden gelen yatkınlığı olan kişilerde biraz daha sıklıkla görülmektedir. Sinirsel ve psikolojik sorunları olan kişilerin, gün içerisinde çok fazla stressle karşı karşıya kalan kişilerin çok sık aralıklarla mide ağrısı çektiği bilinmektedir. Düzensiz yemek yeme alışkanlığı olan kişilerde de mide ağrısı ciddi biçimde görülmektedir. Çok baharatlı veya yağlı beslenme düzeni olan ülkelerin insanlarında da mide ağrısı kronik olarak görülebilir.

Mide Ağrısı’nın Tedavisi
Mide ağrılarının tedavisinde en önemli faktör, mide ağrılarına sebebiyet veren durumu ortadan kaldırmak ve ilerleyişe göre ilaç tedavileriyle birlikte midenin zarar görmüş bölümlerini tedavi etmektir. Mide ağrılarının tedavisi esnasında, koruyucu tedavi uygulanması, mide ağrılarına neden olan durumların etkilerinin hafifletilmesi ve baskılayıcı önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Mide ağrısının tedavisinde uygulanan bu yöntemler doktor gözetimi altında gerçekleştirilir ve genellikle güzel sonuçlar alınır. Fakat daha önceden de belirttiğimiz üzere erken teşhis çok önemlidir. Çünkü hastalıklarda erken teşhis bazen hayat bile kurtarır.

Şifalı Bitkilerin Mide Ağrısı’na Etkisi : Nane, bal, tarçın ve papatya mide ağrılarına iyi gelmektedir. Bu sebepten dolayı, herhangi bir hastalık yüzünden olmadığına emin olduğunuz mide ağrılarınız için, hazırlayacağınız, nane ve papatya çayı mide ağrılarınıza iyi gelecektir. Bunun yanı sıra tarçın ve balı karıştırmakta etkili bir çözümdür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merb bemım derdımde mıde sorunum var doktora gıttım ama pıskolojık sorun dedı en son yıne gıttım bır surup yazdı (talcıt)dıye onu ıcınce kesılıyor sora bır ay felan olunca arasıra yıne baslıyor ne yapmam gerek tesekurler

  ela

  mrb ben iki gündür karın ağrısı çekiyorum. bunun yanımda batmalarda oluyor . yatınca yan tarafa dönünce bu ağrı daha da yağılıyor sizin dediğiniz yazıdaki gibi kaburga altı ağrım var bunun sebebi nedir şimdiden teşk .

  tuqcemm

  ben bi haftadır mide aqrısı cekıorum ne yaptıysam qecmedi bu siteyi cok sevdim her bilqi var :)ben burda yazanları denedm ve gecti size tavsiyem burda yazanlara uyun..

  isimsiz

  midem her 1 sende bir agrı giriyor mideme bi oyana bi oyana kıvranıyorum acaba ne yapmalıyım doktorlara gittim bişey cıkmadı.

  Mevsimsel değişmelere bağlı bir sorun olabilir. Hastalık zanınız iyi takip ederek durumunuzu daha iyi anlayabilirsiniz.

  selo

  Arkadaşlar bügün benim midem çok ağrıdı acile macile veya bişe yemedim sadece 4-5 kaşık çorba içtim sonra uyudum kusasım geldi kustum birden karın ağrım geçti kusmayı zorlayın bence :)

  engin yazar

  Karnim ve bidem uzun zamandan beri aci iccerisinde bunun nedenini bilmi yorum doektora gittim ilaclar fayda etmedi mazen sancim gidiyor ama daha sonra tekrar basliyor beni halsiz biraktigida oliyor ne yapmam gerektigini bilmiyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lazer Epilasyon Hazırlıkları
Yüzdeki Siğiller Nasıl Yok Edilir
Aşil Tendonu Ağrısı
ENSE (KÖKÜ) AĞRISININ NEDENİ NEDİR?
Burun Kanaması
İshalin Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.