MİDE BULANTISININ NEDENLERİ NELER OLABİLİR?
Mide bulantısına çok farklı nedenler etki edebilir. Bunlardan en basiti midenin boş olduğu durumlardaki açlık durumudur. Bu aparatif de olsa birşeyler atıştırılarak geçiştirilebilir. Bu nedenden bir derece ağırı ise mideye bağlı problemlerdir. Mide problerine genelde kusma eşlik eder. Mide bulantısının nedeni araştırılıp tedavi süreci işletilmelidir. Mide bulantısı hafife alınmadan ilgilenilmeli, aksi takdirde tedavisi daha güç arızalara neden olabilmektedir. Mide bulantısının olası diğer şüphelileri arasında şunlar yer almaktadır;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Gastroenterit : Mide bulantısı ve kusma ile kendini belli eder. Buna ishal, baş ağrısı ve ateş eşlik eder. Genelde çocuk ve ergenlerde görülebilen ve 24 saat içinde geçebilen bir süreçtir. Bu tip rahatsızlıklarda su kaybının telafi edilmesine dikkat edilmelidir.
  • Gıda zehirlenmesi : Mideniz bulantısı ve kusma ilk belirtilerdir. Ana neden bozuk gıdalar tüketilmesidir. Genelde bulantılar 6 saat sonra başlar. Bu durumda bir doktora görünmede yarar vardır. Su kaybına dikkat edilmelidir.
  • Hamilelik:  Hamilelikteki mide bulantısı için sık öğünlerle az yenilmesi gerekir. Çoğu mide bulantısı sabahları daha fazla kendini hissettirir. Bunun için sabah yataktan kalkmadan tuzlu kraker veya kuru ekmeği deneyin. Yedikten 5- 10 dakika sonra yavaş yavaş kalkın.
  • Taşıt tutması: Bunu önlemenin iki yolu var. Biri doğal diğeri ise ilaç tedavisi. Doğal olanı yola çıkmadan önce 15 dakika önce zencefil kapsülleri veya kendisini kullanmaktır. İlaç olarak ise eczanelerde reçetesiz satılan bulantı önleyici haplar alınarak kullanılabilir.
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri
  • Migren, ülser, yaralanmalar, menenjit, safra kesesi taşı
  • Apandisit, diyafram fıtığı, akut glokom(göz tansiyonu)
  • Böbreküstü bezi yetmezliği krizi sırasında, şeker hastalığına bağlı olarak asidoz gelişmesi durumlarında bulantı ve kusmaya rastlanmaktadır.
  • Ani böbrek hastalıklarında, böbrek taşı düşürürken kusma görülebilmektedir.

Bunların dışında çeşitli beyin hastalıkları ve menejit hastalığına da bağlı olabilir. Bu nedenle ilk etapta tedavi sürecinin işletilmesi içim ilgili alan olan “GASTROENTEROLOJİ” veya “DAHİLİYE” bölümüne gitmelisiniz. bu birimler sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ASTIM NEDİR?
Dalak Şişmesi
Ayak Uyuşması Nedenleri
Gonore
Genel Anestezi
Kuş Gribi Aşısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.